Waarom Oekraïne toch 12 punten aan Rusland kan geven 8 BUITENLAND Zeker twintig separatisten en vier leden van de paramilitaire politie zijn gedood in de gevechten. slavjansk - De strijd tussen pro-Russische separatisten en het Oekraïense leger wordt heviger nu de regering vastbesloten lijkt controle te krijgen over twee ver- zetshaarden, Slavjansk en Odessa. In de stad Slavjansk met ongeveer 125.000 inwoners wordt fel ge vochten. Zeker twintig pro-Russi sche separatisten zijn in gevech ten met leden van de veiligheids diensten in de buitenwijken van de stad omgekomen. Dat heeft een woordvoerder van de opstan delingen gezegd. Tientallen inwo ners van de stad zijn gewond ge raakt. Eerder liet Kiev weten dat in de strijd vier leden van de para militaire politie zijn omgekomen, tientallen agenten raakten ge wond. De regering zegt dat het in Slavjansk strijdt tegen ongeveer achthonderd separatisten. Die zouden beschikken over mitrail leurs en mortieren. Volgens een correspondent van persbureau Reuters wordt er in Slavjansk voortdurend geschoten. De pro-Russische strijders zou den met enkele pantserwagens uit de buitenwijken zijn gevlucht. De gevechten zouden dichter bij de stad zijn dan zondag. In de buurt van Slavjansk werd een Oekraïense legerhelikopter met een zwaar machinegeweer neerge haald. De piloten hebben de crash overleefd. Sinds het begin van de opstand in het oosten van Oekraï ne zijn al zeker vier legerhelikop- ters uit de lucht gehaald. Kiev heeft ook meer troepen naar Odessa, een havenstad aan de Zwarte Zee, gestuurd om het ver zet tegen de regering te breken. In die stad kwamen vrijdag 46 men sen om het leven tijdens een con frontatie tussen nationalisten en separatisten. De Duitse bondskanselier Angela Merkel wil nieuw overleg tussen de Verenigde Staten, Rusland, Oekraïne en de Europese Unie over de situatie. De partijen slo ten op 17 april een akkoord, maar dat heeft de spanningen niet ver minderd. De Oekraïense premier Arseni Jatsenjoek is volgende week in Brussel om met EU-func- tionarissen te overleggen. Dan zal Merkels suggestie een mogelijk ge spreksonderwerp zijn. Volgens het vorige maand gesloten ak koord zouden de separatisten re geringsgebouwen die zij in het oosten van Oekraïne bezet hou den, verlaten. Alle partijen moes ten hun invloed aanwenden om il legaal bewapende groeperingen hun wapens te laten inleveren. Sinds het sluiten van de overeen komst zijn echter juist meer ge bouwen bezet. De Russische president Vladimir Poetin heeft honderden journalis ten onderscheiden voor hun 'gro te professionaliteit en hun objecti viteit' in hun verslaggeving over de annexatie van de Krim. De kans is dan inderdaad groot dat Oekraïne de aartsvijand 12 punten geeft. Ondanks de zeer ge spannen verhouding tussen de twee. Er zal in de B&W Hal (of wel de Burmeister Wain Haller- ne) een daverend applaus klinken voor zo veel sportiviteit, maar dat is niet de reden voor de score. Er wonen nu eenmaal veel Russen in Oekraïne en die stemmen juist nu op de grote buurman, waar ze zo graag bij willen horen. Op de Krim en in het oosten van het land is gewoon het oude mobiele netwerk actief, zegt Sietse Bak ker, event supervisor van het song festival en verantwoordelijk voor de puntentelling. De Russische Oekraïners kunnen dus gewoon op Rusland stemmen. „Rusland heeft daar nog geen eigen mobiel netwerk geïnstalleerd." Ook de afgelopen jaren gingen er altijd flink wat punten van Kiev naar Moskou. In 2012 en 2010 bij voorbeeld 10 punten en in 2011 nog 8. De persconferenties van beide de legaties op het songfestival in Ko penhagen waren extra beladen, ge zien de gewelddadigheden in ste den als Donetsk en Odessa. Dele gatieleider Victoria Romanova van Oekraïne begon met het voor lezen van een verklaring, heel on- gebruikelijk op het festival. Politie ke boodschappen zijn verboden door de organisatie, dus bleef de boodschap verhuld. Ze bedankte iedereen voor de interesse en de steun. Zangeres Mariaya Ya- remchuk, die haar land dit jaar vertegenwoordigt, gaf te kennen dat zij geschokt is door de gebeur tenissen in haar vaderland, net als alle landgenoten. „Natuurlijk wor den we er door beïnvloed. Maar ik wil hier zo goed mogelijk voor de dag komen om te bewijzen dat we een sterk volk zijn." Bij de persconferentie van de Rus sische delegatie werd het onder werp angstvallig vermeden. De tweelingzussen Tolmachevy ver kondigden dat ze alleen zijn geko men om te zingen. „Gaat de poli tieke situatie jullie stemmen kos ten?", wilde een van de journalis ten weten. Op dat moment greep delegatieleider Ekatarina Orlova in. „Geen politieke vragen, alstu blieft." De omroepkoepel EBU die het festival organiseert, houdt de situatie nauwgezet in de gaten. „Er'zijn geen problemen tussen de delegaties op het festival", vol gens de grote baas Jon Ola Sand. „We hebben regelmatig overleg met ze." Beide landen treden van avond aan in de eerste halve fina le. Rusland als zevende, Oekraïne als negende, met Azerbeidzjan als buffer ertussen. De verwachting is dat beide landen zich voor de fi nale van zaterdag kwalificeren. Oekraïens leger voert strijd om Odessa en Slavjansk op door onze redactie buitenland Vier leden van de paramilitaire politie zijn omgekomen bij gevechten in Slavjansk Kiev stuurt extra troepen naar de havenstad Odessa in het zuiden van het land Familieleden, vrienden en inwoners van Kramatorsk nemen afscheid van verpleegster Yulia Izotova die omkwam tijdens het ingrijpen van het leger in de stad. foto Corbis/HH door Geert Willems KOPENHAGEN - Het wordt zaterdag extra spannend bij het Eurovisie Songfestival als de woordvoerder van de jury in Oekraïne de punten doorgeeft. Na de 8 en 10 blijven al leen nog de beroemde douze points over. Wie gaat ze krijgen? Rusland is nog niet aan de beurt ge weest. Afgelopen jaren gingen er tijdens het Songfestival altijd flink wat punten van Kiev naar Moskou Er wonen veel Russen in Oekraïne en die stemmen op de grote buurman, waar ze bij willen horen pagina 10/11: Zware voorronde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8