Afvalberg verminderen? Maak kinderen sneller zindelijk ECOLOGISCH BEDRIJVENPARK reportace Een zwaar vervuild scheepskerkhof is veranderd in een creatieve vrijhaven. Kinderen worden steeds later zin delijk. Vijftig jaar geleden kon ruim 90 procent van de kinderen van 2,5 jaar hun plas ophouden. Dat aantal was ruim een decen nium geleden nog maar 22 pro cent. En van de kinderen van zes jaar was 15 procent nog niet zinde lijk. Kees Bakker, vader van een zoon tje van vijf dat zindelijk was toen hij 1,5 jaar oud was, heeft zich vastgebeten in het onderwerp. Niet in de laatste plaats omdat een belangrijk percentage van het afval in Nederland bestaat uit luiers. Volgens het rapport Samen stelling huishoudelijk afval van Rijkswaterstaat uit 2012 gaat het om 4,4 procent. Vanaf eind jaren tachtig is het aan deel luiers in huishoudelijk restaf val sterk toegenomen. Vanaf deze periode werd de wegwerpluier grootschalig gebruikt in Neder land. Bakker dénkt dat de luier- berg de helft kleiner kan als ouders er meer werk van maken hun kinderen sneller zindelijk te maken. Hij heeft hierover een brief gestuurd naar de Tweede Ka mer. De Kamercommissie voor In frastructuur en Milieu betrekt Bakkers brief op 18 juni bij een discussie over grondstoffen en af val. Zelf wilde Bakker zijn zoontje zo snel mogelijk zindelijk maken. „Ik heb hem toen hij 1 jaar oud was op het potje gezet tijdens het ver schonen. Weinig werk en hij had het snel door." Maar op het kinderdagverblijf ging het moeizamer. Op de baby kamer hadden ze geen wc's en potjes. „Ik bracht mijn zoon zon der luier weg, maar kreeg hem met luier terug." Bakker is het niet eens met de stelling van het Centrum leugd en Gezin dat het kind er aan toe moet zijn om zindelijk te worden. En volgens de opvoedingsmetho de Triple P moeten ouders zich niet haasten om hun kind zinde lijk te maken. Bakker: „Als een kind alleen maar luiers om krijgt, zal zo'n kind er nooit aan toe zijn. Ouders moeten er meer aan doen." Volgens hem kan de maatschappij miljoenen euro's besparen (Bak ker schat zelf dat het gaat om 250 miljoen euro) door de luierberg met de helft terug te brengen. Per kind gaan er duizenden luiers doorheen. En ook op de kosten van het. verwerken van het afval kan flink worden bespaard. „En kijk eens naar de gezond heidszorg. Er zijn poep- en piaspo li's voor kinderen met zindelijk heidsproblemen. Daarnaast wor den kinderen gepest als ze niet zindelijk zijn en op veel basisscho len zorgen niet-zindelijke kinde ren voor problemen. Leraren moe ten naast lesgeven, luiers verscho nen en plasjes opruimen." AMSTERDAM - Scheepswerf De Ceuvel-Volharding liet in Amster dam-Noord zo'n tien jaar geleden het laatste schip te water. Sinds dien ligt het zwaar verontreinigde terrein braak. Toen een tijdje te rug afgedankte woonboten wer den aangevoerd, leek er een wan ordelijke sloperij te ontstaan. Maar het scheepskerkhof bleek onderdeel van een bijzonder plan om het terrein eindelijk een goe de bestemming te geven. Op een woonboot in het midden van het terreintje tikken de men sen van reclamebureau Heeey on gestoord op hun laptop, terwijl op de boten om hen heen flink wordt gezaagd en getimmerd. Zes tien creatieve bedrijfjes gaan zich op de oude scheepswerf vestigen, maar eerst moeten ze zelf een af gedankte woonboot opknappen tot bedrijfsruimte. Reclameman Remco Moen: „Onze boot was be gin april klaar, dus we werken nu al een tijdje middenin een bouw terrein. Gelukkig hebben we nau welijks geluidsoverlast." Heeey maakt vooral reclame voor duurzaamheidsbedrijven, dus lag een kantoor op 'De Ceuvel' voor de hand. Deze broedplaats moet namelijk op en top eco worden. Dat blijkt uit het hergebruik van de afgedankte woonboten, maar ook uit de manier waarop de ver vuilde grond wordt gezuiverd. Dat gebeurt door grassen en bo men te planten rondom de op pa len geplaatste boten. De vegetatie zuivert de grond in tien jaar van oliën en zware metalen. Totale kosten van het project: 'slechts' 430.000 euro. De bedrijfsverzamelplek voor crea- tievelingen is ontworpen naar aanleiding van een wedstrijd van de gemeente. Sascha Glasl van bu reau space&matter bedacht het concept met de woonboten. Glasl: Dit gebeurt vaak: kunstenaars en creatievelingen inzetten om buurt op te knappen „Er was nauwelijks budget en het terrein moet na tien jaar weer worden vrijgegeven. Oude woon boten leken me daarom perfect. De vroegere bewoners geven hun boot graag weg, omdat slopen veel geld kost. En na tien jaar kun nen de boten hier gemakkelijk weer worden weggehaald." Met nog twee maanden te gaan tot de officiële opening, is onge veer de helft van de woonboten in gebruik. Het opknappen van hun oude trekschuit met bakste nen huis erop heeft de Heeey'ers honderden uren werk gekost. Moen: „We deden dat eigenlijk met iedereen van De Ceuvel. Ie dereen helpt elkaar. Dat schept een soort dorpsgevoel." Door de creatieve community moet de plek gaan leven. Een (eet)café, theaterboot en bed& breakfast moeten ook een hoop mensen van buiten aantrekken. Zo moeten het terrein én de ver loederde buurt een boost krijgen. Architect Glasl: „Dit gebeurt vaak: steden die kunstenaars en creatie velingen inzetten om een achter- standsbuurt op te knappen." De boten zijn met elkaar verbon den door een steiger die boven de gewassen kronkelt. De zuiveren de gewassen worden zo niet plat gelopen en mensen komen niet in contact met de vervuiling. Hoe schoon de grond daadwerke lijk wordt, is volgens ontwerper van het zuiverende park Steven Delva van Delva Landscape Archi tects nog niet te zeggen. „We ver wachten dat niet alle zware meta len, maar wel nagenoeg alle oliën worden opgenomen." De ontwer pers hopen dat de grond over tien jaar schoon genoeg is voor het pre- dicaat woongrond. De Ceuvel wordt door het bedrijf Metabolic gebruikt als proeftuin voor diverse duurzame technolo gieën. Afvalwater wordt gezui verd en hergebruikt in de boten. Biogas en voedingsstoffen wor den uit urine en ontlasting ge wonnen. Met ecologische land bouw en zonne- en windenergie moet dit er voor zorgen dat de mi- niwerkwijk zo zelfvoorzienend mogelijk wordt. Glasl: „Normaal is een terrein na gebruik slechter. Maar De Ceuvel zal over tien jaar ecologisch, eco nomisch, sociaal en cultureel juist beter zijn." Havenschroot wordt hip DINSDAG 6 MEI 2014 BINNENLAND 7 door Roel van Leeuwen ALKMAAR - Maak kinderen sneller zindelijk en verlos de wereld van een deel van het afvalprobleem. Dat is de filosofie van Alkmaarder Kees Bakker. Hij wil de vieze luier- berg flink verkleinen en hoopt op steun van de Tweede Kamer. Vanwege het milieu vraagt Alkmaarder hulp van de politiek om afvalberg van luiers te halveren De maatschappij zou jaar lijks 250 miljoen euro kun nen besparen als kinderen eerder zindelijk worden door Emiel van Dongen Sascha Glasl, architect Vanwege de vervuilde grond zijn boten en paden op palen ge bouwd. foto Kick Smeets/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7