'Dalai Lama zorgt voor leuke dag in Ahoy' Sim Only Nu zonder ter waarde aansluitkosten van10,~ Echtpaar opgepakt na caféruzie en aanrijding 0^' 0^' 6 BINNENLAND 66 Het is handig als een meer bekwame, een leraar, je een ruggensteun geeft Gevaarlijke Bosschenaar gezocht Maar is dat niet een beetje raar, al die Nederlandse boeddhisten die massaal naar de Rotterdamse eve nementenhal toestromen om de 78 jaar oude monnik in levenden lijve te kunnen aanschouwen? Paul van der Velde, hoogleraar in Aziatische religies met een specia lisme in boeddhisme, aan de Rad boud Universiteit in Nijmegen, woonde in 2005 zelf een van de le zingen bij. Het was in Göteburg, nota bene op de verjaardag van 'Zijne Heiligheid', zoals westerlin gen de Dalai Lama ook wel noe men. Circa 17.000 mensen zongen er Happy Birthday Dear Dalai on der begeleiding van een Scandina vische rockband. Van tevoren was al een paar keer gerepeteerd. „Maar toen de Dalai Lama binnen kwam weerklonk er allereerst een enorm gejuich. Alsof ik bij een op treden van Justin Bieber zat, zo werd er gegild", herinnert hij zich. Hij vergelijkt de populariteit van de Dalai Lama in het Westen wel met de persoonlijkheids- of goe- roecultus uit de jaren zeventig, zo als met bijvoorbeeld de Bhagwan. Soms verbaast hij zich over de ma nier waarop mensen zonder enige vorm van kritiek aannemen wat NOBELPRIJS kampen ontstaan. De een vereert de Dalai Lama, de ander Dorje Shugden. Die verdeeldheid ont gaat het westerse publiek. Hij heeft zijn pr hier heel goed op or de." Hebben al die duizenden mensen die een kaartje hebben gekocht voor de ontmoeting in Ahoy zon dag dan allemaal ongelijk? Nee, dat ook weer niet, vindt de Nij meegse hoogleraar. „Het vinden van de boeddha-na tuur, dat is zoals wij in het Wes ten denken over boeddhisme. Maar de Tibetanen zien de Dalai Lama als een grote boddhisatva." Oftewel een boeddha-in-wor- ding, die een bijzondere bood schap verkondigt en daarmee de Nobelprijs verdiende. „En verlich ting bereik je in het boeddhisme ook door in de buurt te zijn van zo'n grote boddhdisatva. Het is heilzaam om er bij in de buurt te zijn", zegt Van der Velde. Daarbij: in het Tibetaans boed dhisme is de overdracht tussen le raar en leerling erg belangrijk. „In het boeddhisme geldt dat elke komma, punt, letter of woord uit de soetra's (boeddhistische tek sten, red.) belangrijk kan zijn om tot ontwaken te komen", zegt re dacteur Joop Hoek van het Boed dhistisch Dagblad. „De ware boed dhist bestaat helemaal niet. We zijn allemaal zwervers op een pad. Je zou de boeddhanatuur zelf kunnen ontdekken, maar het is handig als een meer bekwame - een leraar - die vermoedelijk meer inzicht heeft in de materie en daarvoor ook doorgeleerd heeft, je een ruggensteun geeft. Dus mijn antwoord is: wil je een leuke dag beleven, ga naar die oude monnik. Hoor hem aan. En stop je zoektocht naar het waar om van uiterlijkheden." hoorlijk tekeer gaan en doet hij ook radicale uitspraken. Zijn standpunt over homoseksuelen of de positie van vrouwen verandert continue." Volgens Van der Velde zijn de Ti betanen veel minder unaniem po sitief over de Dalai Lama dan in het Westen. Het heeft onder meer te maken met de vererings- cultus rond de beschermgod Dor je Shugden. In 1976 schafte hij deze cultus af, omdat Dorje Shugden slechts een lagere godheid zou zijn, die geen verlichting nastreeft. „Een groot deel van de Tibetanen is daardoor geschokt. Er zijn daardoor twee de Dalai Lama hun voorspiegelt. „Heel eerlijk gezegd ben ik niet al tijd onder de indruk van hem. Ik kom vaak in Tibet en daar is de Dalai Lama een van de vele." En hij is heus niet zo vredelie vend als iedereen hier altijd wil geloven. „Hij kan ook autoritair zijn. In het Tibetaans kan hij be- Sim Only 300 min 100 sms Sim Only 150 min 500 MB 100 sms telfort.nl 08001707 Telfort winkels DEN BOSCH - De politie heeft gis teravond een opsporingsbericht met naam en foto verspreid voor een 'zeer gevaarlijke' Bosschenaar die wordt gezocht voor overvallen en ripdeals in heel Nederland. Mo- hamed Faghlal (24) is vuurwapen gevaarlijk, aldus de politie. Het op sporingsbericht werd uitgezon den op Omroep Brabant en op in ternet geplaatst. Faghlal is eerder veroordeeld voor betrokkenheid bij een vechtpartij met tientallen Marokkaanse jongeren in de Bos sche wijk Kruiskamp. Bij de vecht partij in 2009 werd geschoten en een persoon fataal in het hoofd ge troffen. Faghlal kreeg alleen straf voor openlijk geweld. Advocaat Mark Nillesen van de Bosschenaar noemde het opsporingsbericht overdreven. Voor zover bij hem be kend wordt Faghlal gezocht voor één ripdeal waarbij is geschoten. Twee groepen mensen kregen zondagavond ruzie bij een café in Sint Willebrord. Een 49-jarige man uit Rucphen werd met een fles tegen het hoofd geslagen. Vijf betrokkenen reden in twee auto's weg. Een achtervolging richting Breda eindigde in een spectaculaire aan rijding langs de A58. Na de aanrij ding raakten de betrokkenen slaags. Twee mannen werden zon dagavond door de politie aange houden. Een 41-jarige inwoner van Sint Willebrord ligt nog in het zieken huis met een gebroken been en een paar losse tanden. De politie beschouwt hem ook als verdach te. Over de aanleiding voor het con flict kon de politie gisteren nog niks zeggen. door Lilian Dominicus ROTTERDAM - Mateloos populair is hij, de Dalai Lama. Nog altijd. De le zing die de geestelijk leider van de Tibetanen zondag in Ahoy geeft is nagenoeg uitverkocht; alleen voor het ochtendprogramma zijn nog en kele kaarten verkrijgbaar. Ook bij voorgaande bezoeken aan Neder land, in 1999 en 2009, kon hij op uitverkochte zalen rekenen, een prestatie die doorgaans is voorbe houden aan gevierde popsterren. Voorafgaand aan zijn bezoek op zondag 11 mei aan Nederland is de Dalai Lama in Noorwegen, waar het Nobel Instituut hem heeft uitgenodigd voor een feeste lijke bijeenkomst. Het is dit jaar 25 jaar geleden dat de Nobelprijs voor de Vrede aan de Dalai Lama werd toegekend voor zijn geweldloze strijd voor de bevrijding van Tibet en zijn inspan ningen voor een vreedzame oplos sing met China. Minister Frans Timmermans van Buitenlandse Zaken zal tijdens het bezoek aan Nederland een ont moeting hebben met de Dalai La ma, zo kondigde deze in april aan. Op zondag 11 mei geeft de Dalai Lama in de ochtend lessen in het boeddhisme, in de middag ge volgd door een publieke lezing met de titel 'Welzijn, wijsheid en compassie; een pleidooi voor een seculiere benadering'. Voor de ochtend zijn nog enkele kaarten beschikbaar, het middag programma is uitverkocht. De kosten voor het bezoek wor den betaald uit de opbrengst van de verkoop van toegangskaarten, aldus de Stichting Bezoek Dalai La ma. Eventuele overschotten wor den naar een goed doel overge maakt, zoals onderwijsprojecten. De Dalai Lama bezocht Nederland eerder in 1973,1986,1990,1994, 1999 en 2009. Joop Hoek, Boeddhistisch Dagblad Dalai Lama foto HH Elke maand 4- door Mark Wijdeven BREDA - Naar aanleiding van de ca féruzie en een opzettelijke aanrij ding zondagavond heeft de Bra bantse politie nog een Tilburgs echtpaar (54 en 52 jaar) aangehou den. Van in totaal vier gewonden, ligt er nog een in het ziekenhuis. De politie heeft dat gisteren ge meld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6