Mosselveiling in handen kwekers 'Die boog van pa was veel te zwaar' ZEEUWS-VLAANDEREN 31 mische bloei. Om in de droomwe reld van jongeren binnen te drin gen is het verhaal in het verleden gesitueerd. De haven van Antwer pen in zijn prille begin. Een klein dorpje bij het water besluit de ar moede te bestrijden door een ha ven aan te leggen. Meteen doen schepen uit de hele wereld de ha ven aan" De Havengeest is niet te koop, maar wordt verstrekt via het Havencen trum Lillo, het MAS Havenpaviljoen en bij geleide bezoeken aan de werf van de Deurganckdoksluis. De bouw plaats van de sluis is zondag in het kader van de Open Wervendag de hele dag open voor het publiek. Daar wordt de strip gratis uitgedeeld. FEITEN DEURGANCKDOKSLUIS De overname van de mosselvei ling heeft alles te maken met het verdwijnen van het Productschap Vis. Het kabinet-Rutte 2 schaft al le productschappen af om te be zuinigen. Nu was veiling sinds 1986 al in handen van mosselkwe kers (75 procent) en handelaren (25 procent). Het Productschap Vis zette echter het beleid uit. Dat is met de volledige overna men door mosselkwekers dus ook verleden tijd. Een nieuwe BV is opgericht waar van alleen mosselkwekers alle aan delen hebben. De handel is bui ten de constructie gehouden, wat volgens secretaris Hans van Gees- bergen van de Producentenorgani satie Mosselcultuur ook 'logisch' is. „Het ligt voor de hand dat de aanvoerders over de veiling gaan. Voor een aantal kleinere kweek- bedrijven geeft het ook gemoeds rust. In het verleden gingen er nog wel eens stemmen op de vei ling af te schaffen." De handel is wel gevraagd één van de leden van de Raad van Commissarissen aan te dragen. „Een aardige geste, maar daar heb ben we voor bedankt", zegt Barbé van vereniging De Mosselhandel. 'We betreuren het dat de handel geen aandeelhouder mocht worden' „Het Productschap Vis kon in ge val van een geschil als onafhanke lijke arbiter optreden. De handel had ook aandeelhouder in de nieuwe bv kunnen worden, maar daar is niet voor gekozen, dat be treuren we." Johan van Nieuwenhuijzen die al directeur is van visveiling UFA (met filialen in Colijnsplaat, Stel lendam en Scheveningen), wordt ook directeur van de mosselvei ling in Yerseke. Zijn taak is een onafhankelijk beleid te voeren, zonder kwekers of handel te be voordelen of te benadelen. Het Productschap Vis deed ook de controle op de kwaliteit van de aangevoerde mosselen. Die taak gaat over naar de overheid, naar de Nieuwe Voedsel- en Warenau toriteit (NVWA). De NVWA wordt ook verantwoordelijk voor maatregelen, zoals de sluiting van kweekgebieden, als dat noodzake lijk mocht zijn om de veiligheid te waarborgen. de Rechtspraak Bèr was niet alleen jarig: hij werd óók in het zonnetje gezet omdat hij al 75 jaar actief is als schutter. „Als jongetje van tien ging ik op zondag met mijn vader al mee naar de schieting. Het begon met een pijltje schieten naar de plui men op de liggende wip. Dat deed ik met de boog van mijn va der. Die was eigenlijk te zwaar voor een jonkie als ik. Toen ik 15 jaar was, kreeg ik mijn eigen hou ten boog." Bèr had de smaak al snel te pak ken. Samen met pa en broer be zocht hij wekelijks op zondag een schieting. Om goed beslagen ten ijs te komen plaatste Bèr zelfs een liggende wip in zijn tuin. „Ik oe fende dan vanuit de opening van de keukendeur." Toen bij de lig gende wip voortaan met vizier ge schoten mocht worden, stapte Bèr over naar de staande wip. „Met een vizier verkracht je de sport", meent Bèr. Bij de staande wip is een vizier nog steeds niet toegestaan. De wip staat op 28 meter hoogte. De pijlen komen soms wel erg snel te rug naar beneden, dus moet je op tijd een veilig plekje opzoeken on der de overkapping. Twee keer was Mortier niet snel genoeg en kreeg hij de pijl op zijn hoofd. Maar na een doktersbezoek en met wat hechtingen in het hoofd zette Bèr de wedstrijd dan weer voort. Ie bent sportman of je bent het niet. Overigens zal zo'n onge val de ervaren schutter geen der de keer overkomen. Hij schiet nu met een pet op die aan de binnen kant is voorzien van een helmfra me. Ondanks zijn leeftijd probeert Bér zo'n drie schietingen per week mee te pakken. „En vaak de grens over. De Belgische schut- terskalender is goed gevuld. Hier in Zeeuws-Vlaanderen vergrijst deze sporttak. In België zie je jon ge kinderen nog met hun ouders meekomen. Precies zoals ik ooit ook begonnen ben." DINSDAG 6 MEI 2014 I Tweeënhalf jaar na het begin van de werken krijgt de sluis langzaamaan gestalte. De bouw van de Deurganckdok sluis is halverwege. De eerste spa ging de grond in op 24 oktober 2011. In het voorjaar van 2016 moet het eerste schip de sluis invaren. De bouw vergt 53 maanden. Bij de bouw van de nieuwe zee sluis worden dagelijks gemiddeld 255 mensen ingezet De sluis wordt 500 meter lang, 86 meter breed en bijna 18 meter diep. Het is daarmee de grootste sluis ter wereld. Met de bouw is een bedrag van 340 miljoen euro gemoeid. Vijftig procent daarvan wordt gefi nancierd door de Europese Investe ringsbank met een maximum van 160,5 miljoen. KBC Bank past 81 miljoen bij. Het resterende bedrag komt voor rekening van het Ant werps havenbedrijf en de Vlaamse overheid. De Deurganckdoksluis verbindt het Deurganckdok bij Doel met de achterliggende Waaslandhaven. Het is, na de Kallosluis, de tweede ontsluiting van die haven. I Bèr Mortier „Als oudje kun je in deze sport lang mee." foto Mark Neelemans door Joeri Wisse YERSEKE - De enige mosselveiling ter wereld, die in Yerseke, is volle dig in handen gekomen van mos selkwekers. De handel was ook uit genodigd een commissaris te leve ren voor het 'nieuwe' bedrijf, maar heeft daarvoor 'bedankt', aldus Ron Barbé, voorzitter van vereni ging De Mosselhandel en oud-bur gemeester van Terneuzen. Ron Barbé, voorzitter Mosselhandel Rechtbank Zeeland-West-Brabant RECHTBANK ZEELAND-WEST-BRABANT Zittingsplaats: Middelburg De griffier van de rechtbank Zeeland-West-Brabant, locatie Middelburg, maakt bekend dat in de volgende zaak de rechter-commissaris heeft bepaald dat de opne ming van de ligging en gesteldheid van de onroerende zaken waarop de onteigening betrekking heeft, door de deskundigen zal plaatsvinden op woensdag 16 juli 2014 met als tijdstip 13.30 uur. Het betreft de volgende zaak en percelen: De gemeente Reimerswaal tegen de heer L.W. Verboom, wonende te Yerseke, en de gemeente Reimerswaal, zetelend te Kruiningen, perceel, groot 00.51.90 ha, kadastraal bekend gemeente Reimerswaal, grondplannummer 2, sectie Y, nummer 490, perceel, groot 00.57.80 ha, kadastraal bekend gemeente Reimerswaal, grondplannummer 3, sectie Y, nummer 523, perceel, groot 01.68.30 ha, kadastraal bekend gemeente Reimerswaal, grondplannummer 5, sectie Y, nummer 498. Als plaats van samenkomst van alle betrokkenen is vastgesteld het gemeentehuis van de gemeente Reimerswaal, Oude Plein 1, 4416 AK te Kruiningen. Middelburg, 6 mei 2014 P.L. Meijer, griffier door Edy de Witte SINT-JANSTEEN - „Als je maar een vaste hand hebt en je arm naar de boog toe helemaal kunt strekken. Dan kun je als oudje, zeker met een katrolboog, in deze sport lang meedraaien." Bèr Mortier uit Sint-Jansteen is op 85-jarige leef tijd nog een fervent schutter op de staande wip. Afgelopen zondag stond hij tijdens een voor hem ge organiseerde jubileumschieting bij zijn club St. Jan in de picture.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 63