Neuro op een druk 5 MEI 26 ZEELAND Europese verkiezingen Bellamypark. Duizenden Het kon bijna niet beter: veel zon, bier en muziek mensen vierden maandag de vrijheid in Vlissingen, met Gers Pardoel en Giovanca en Tangarine. dinsdag We krijgen een we reldprimeur in Zeeland. Neuro- marketing gaat onze toeristische campagnes voortaan bepalen. Ja ja. Neuro- marketing: ik vind het een eng woord, de spellingscontrole trouwens ook. De Neuro, was dat niet een euro voor Noorde lijke lidstaten? Of bedoelt men neurotische marketing? Wat in zekere zin een pleonasme is als u het mij vraagt. Ik zie bij zo'n term beelden uit de roman 'A Clockwork Oran ge' voor me, waarin de hoofd persoon via psychologische trucs van een crimineel in een brave burger moet veranderen. Duitse toeristen lopend op Zeeuwse stranden. Ze dragen helmen voorzien van lampjes, naalden en elektroden en Goog le Glasses, met UV-screen na tuurlijk. Ergens in een kelder in Middelburg zit een briljante hersenwetenschappermet an dere veelbelovende jongelin gen. Die werken helaas niet aan een oplossing voor tal van se rieuze gedragsproblemen maar aan marktonderzoek. Hij moni- tort de hersenactiviteit van de toeristen. Zo kan de weten schapper zien dat de Duitse man opgewonden raakt van een schaars geklede, jonge Zeeuwse deerne. Hij ziet ook dat het huwelijk op zijn einde loopt als hij naar zijn vrouw kijkt. Wanneer hij op de laatste vakantiedag opstaat en de re gen nog steeds met bakken uit de hemel valt, doemt in zijn hoofd de volgende vakantie op: Turkije! Is natuurlijk geen waar. Behalve dan de neuromar- keting. Dat is wel waar. Vijftig studenten krijgen plaat jes te zien en dan worden emo ties gemeten. Van de meest blije plaatjes maken we dan een campagne. Dat is neuromar- keting. Dus als u nog ergens naartoe wilt in Zeeland, zou ik dat dit seizoen doen. Volgend jaar wordt Zeeland als gevolg van de campagne overstroomd met studenten. Waar studen ten blij van worden weet ik wel ongeveer. Ook dat dit wel eens verschilt van andere leef tijdsgroepen. Dat we met recla me steeds verder wroeten in uw en mijn onderbewuste weet ik eigenlijk ook wel. Maar echt blij word ik er niet van. Op 22 mei zijn er verkiezingen voor het Europees Parlement. Alle lijsttrek kers komen naar Zeeland. Vandaag is Toine Manders (soPlus) in de pro vincie. De PZC vraagt naar een aan tal relevante thema's. Zeeuwse boeren krijgen 50 miljoen euro per jaar subsidie uit Brussel. Moet die steun blijven? „Wij willen dat een deel wordt aangewend om de leefbaarheid van het platteland in stand te hou den. Want het is leuk dat boeren inkomenssteun krijgen, maar als de buurtwinkel, school, bank of apotheek weggaat, heeft het gezin van die boer ook geen leven meer. Het is geen oneigenlijk gebruik van EU-geld. Er moeten natuur lijk geen voetbalkantines van wor den betaald zoals nu gebeurt." Moeten alle vissers met elektrisch vis tuig kunnen vissen? „De pulsvisserij moet helemaal vrijgegeven worden. Ik vind wel dat we naar de quota moeten kij ken. Die zijn berekend om te zor gen dat wij in de toekomst ook nog vis hebben. Wetenschappers moeten de visstand in de gaten houden. Maar het is bizar dat je bepaalde vangsttechnieken niet kunt toepassen omdat ze niet ex pliciet in de Europese wetgeving vermeld worden. Zolang het niet verboden is, kan het." U stelt voor de accijnzen gelijk te trekken. Dus lidstaten mogen dan niet meer hun eigen accijns bepalen? „Dat klopt. De regio's in de grens streken hebben last van de ver schillen tussen accijnzen. De rege- ring bezuinigt nu met de botte bijl en verhoogt aan de andere kant de prijzen. Er wordt nauwe lijks bezuinigd in Den Haag maar de ouderen en de mensen in de grensstreek worden de dupe van het beleid. Als Nederland geen zorg draagt voor zwakke groepen, dan moet Europa dat doen." CDA-lijsttrekker Esther de Lange stelde in deze krant voor dat landen het onderling moeten regelen. „Dat is toch hetzelfde? Je doet er alleen langeï over. Onderlinge af spraken leiden uiteindelijk tot het zelfde tarief. Dan kun je het beter Europees regelen." Waar tankt u zelf? „Ik tank altijd daar waar mijn tank leeg is. Dat kan zijn in Bel gië, maar meestal tank ik in het dorp waar ik woon. Ik koop ook bewust bij de buurtsuper. En ik zeg tegen de mensen die voorbij rijden: als je daar niet komt dan moet hij sluiten en word je huis minder waard. Dan heb je meer schade dan als je een paar dubbel tjes meer betaalt." Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink I Inigo Collins (18) uit Vlissingen Vrijheid betekent voor mij: „In staat zijn om je eigen keuzes te maken, je eigen ideeën te hebben en je dromen waar te maken." I Michelle Vink (17) uit Groede Vrijheid betekent voor mij: „Doen wat je wilt doen, zonder verplich tingen: feesten, werken, en ge woon lekker losgaan." I Bert Schrooten (51) uit Oost-Sou burg. Vrijheid betekent voor mij: „Blijheid, kunnen gaan en staan waar je maar wilt en dat er geen oorlog is." Vlissingen viert zonnige vrijheid Toine Manders I Het optreden van Gers Pardoel was één van de hoogtepunten heeft een prijs; géén democratie heeft een veel hogere prijs." foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58