J Bezoeker ArenA kan via telefoon acties nog eens zien 4 BINNENLAND OMCEKEURDE AUTO'S Voor 250 euro maak je van een Golf TDI al een brommobiel die nog steeds de 60 haalt. Een leuk vervoermiddel voor een 16-jarige: een Golf TDI met airco, ABS, warmtewerend glas en licht metalen velgen. Je kunt en mag er zo mee wegrijden, zolang je maar niet harder gaat dan 45 kilometer per uur. Wegenbelasting betalen hoeft niet voor deze diesel. Onzin? Nee hoor. Thijs Verberne uit Valkenswaard heeft de Golf se rieus op Marktplaats staan. Net als een 3.4 liter Chevrolet en een Peugeot Partner. Hij is niet de eni ge. Tik op een verkoopsite MMBS (Motorrijtuig Met Beperkte Snel heid) in, en de modellen van groot tot klein vliegen je om de oren. Wie de kopers zijn? Verber ne hoeft er niet lang over na te denken. „Vooral jongeren. Die hebben de keuze tussen een brommer en een auto. Nou, dan is de beslissing snel genomen." Wat Verberne doet, kan in feite ie dereen. Op internet zijn met een paar klikken bedrijfjes te vinden die voor 250 euro iedere 'gewone' auto ombouwen zodat hij niet har der dan een kilometertje of zestig kan. Voor honderd euro extra zor gen de bedrijfjes ook voor de goedkeuring van de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW). Met die erkenning op zak is de ge wone auto plotseling een MMBS, een wagen die bijvoorbeeld op het boerenbedrijf wordt gebruikt om een baal stro vanuit de schuur naar de stal te brengen. 'Recrea tief gebruik' is verboden. Het ver voeren van mensen ook. De auto mag niet harder dan 25 kilometer per uur rijden. En formeel mag een 16-jarige alleen onder toe zicht van een volwassene achter het stuur kruipen. Volwassenen daarentegen hoeven niet eens een rijbewijs te hebben om ze te mo gen besturen. 1\issen formele regels en dagelijk se praktijk gaapt echter een enorm gat. Die maximum toege stane snelheid is feitelijk niet 25 maar 45 kilometer per uur, vertelt Verberne. „Dat wordt gedoogd omdat je anders de doorstroming van het verkeer hindert." In wer kelijkheid kan de auto ook harder dan 45. „Ze halen ongeveer de 60", stelt Verberne. Personen ver voeren? De achterbank blijft ge woon aanwezig in de omgekeurde auto. En de kans dat een agent werkelijk controleert of de be stuurder 16-plus is en een volwas sen bijrijder heeft, is nihil. Contro leren of er 'recreatief gereden wordt, is praktisch onmogelijk. Gooi een doosje in de kofferbak, en je bent iets aan het bezorgen. En omdat de auto geen kenteken meer heeft, kan de bestuurder veel verkeersboetes ontlopen. Een halfjaar geleden liet Pownews op tv zien hoe je als jongere in de grootste Mercedes kon rondrijden dankzij de maas in de wet. Of het door die uitzending komt, is onduidelijk. Maar sinds de jaar wisseling groeit het aantal 'om- keuringen' fors. In anderhalve maand waren er 119, tegen 160 in heel 2013, meldt de belangenver eniging van autofabrikanten RAI. Een tendens waar Veilig Verkeer Nederland tot gisteren nog niet van op de hoogte was, maar die wel meteen tot zorgen leidt. „Als dat dit jaar zo doorgaat is dat wel een heel forse toename", stelt een woordvoerster. „Daar moet de overheid kritisch naar kijken." „Ik deel uw mening dat deze situa tie niet wenselijk is", schrijft mi nister Melanie Schultz van Hae- gen (Infrastructuur, WD) in ant woord op Kamervragen naar aan leiding van de Pownews-uitzen ding. De enorme toename van het aantal omkeuringen was toen nog niet bekend. Een woordvoer der van het ministerie kon giste ren niet op die groei reageren. Hl Niet alleen jongeren azen op de MMBS. „Voor een brommobiel be taal je minstens vierduizend euro en dan krijg je plastic. Nu heb je een echte auto voor minder geld", stelt Verberne. Hij verkoopt dan ook veel omgekeurde auto's aan ex-brommobielbezitters. Het belangrijkste verschil tussen beide typen voertuig: voor een brommobiel heb je een brommer rijbewijs nodig. Voor de omge keurde auto hoefje als volwasse ne voorlopig helemaal geen rijbe wijs te hebben. Dat verandert na de invoering van het tractorrijbewijs volgend jaar. Dan is ook voor de MMBS een, naar verwachting eenvoudig te behalen, T-rijbewijs nodig. De overige voordelen als belasting vrijstelling blijven. AANTAL BROMMOBIELEN DODELIJKE SLACHTOFFERS Baan van Rehwinkel bestaat niet De baan die de Groningse oud burgemeester Peter Rehwinkel zou gaan vervullen in Barcelo na bestaat niet. Hij zou als vrij williger voor een centrum van lokale overheden gaan werken. Maar United Cities and Local Governments laat weten dat Rehwinkel helemaal niet voor haar werkt. Dat meldde RTV Noord gisteren. De organisatie zegt dat haar mensen hun werk doen naast hun bestuur dersfunctie. Volgens haar ver loor Rehwinkel zijn mandaat toen hij opstapte als burge meester. Hij krijgt veel kritiek op zijn wachtgeldregeling. Politie graaft in bos voor vermissingszaak De politie heeft gisteren in een bos in de buurt van het voormali ge adres van verdachte Lau G. in Arcen gegraven in verband met de verdwijning van twee Marok kanen in 2006. Een woordvoerder heeft dat gisteren gezegd. Het gra ven begon gisterochtend, duurde tot de avond en gaat vandaag ver der. De 52-jarige Lau G. en de 39-jarige Geert G. werden vorige maand voor de derde keer aange houden voor de zaak. Lau G. zou de moord op twee Marokkanen die een hennepplantage leeghaal den, gedetailleerd hebben opge biecht aan een medegedetineerde toen hij in Duitsland in de cel zat. Als het aan directeur Henk Marke rink van Amsterdam ArenA ligt, kan elke bezoeker met een smart- phone op zak acties op het voet balveld vanuit verschillende hoe ken bekijken of mooie momenten nog eens terugkijken. De directie van de thuishaven van Ajax werkt aan een eigen digitale tv-zender voor bezoekers van voetbalwed strijden. Hiervoor is in het Am sterdamse stadion een zoge noemd 4G-netwerk aangelegd. Het plan is om in augustus, als het nieuwe voetbalseizoen be gint, deze mogelijkheid aan te bie den. Rond het veld komen vier ca mera's te staan die elk een bereik hebben van 180 graden. De bezoe ker kan met zijn smartphone zelf een camera kiezen en zo een actie uit een andere hoek bekijken. „Hij kan dan kiezen voor de camera achter het doel en inzoomen op de spelers", zegt Markerink. Ook is het mogelijk stukjes video op te nemen en te herhalen op het tele foonschermpje. De ArenA wil dat het ook mogelijk wordt om via de smartphone andere wedstrijden uit de Eredivisie te bekijken die op dat moment gespeeld worden. Onderzoek naar dossier Van der C. op internet Justitie doet onderzoek naar de echtheid van een pagina die uit het gevangenisdossier van Vol- kert van der G. zou komen en die op internet staat. Een woordvoer ster van het ministerie van Veilig heid en Justitie liet dit gisteren weten. Op het document staat een foto van de moordenaar van Pim For- tuyn. Ook valt te lezen dat er suïci degevaar is en dat hij sociaal is. Daarnaast wordt zijn vroegere huisadres vermeld. De pagina is te zien op de website waarinhol- land.nl. Onduidelijk is wie het do cument heeft verspreid en wan neer het is opgesteld. ~lï De nummerplaat verraadt door Paul Bots AMSTERDAM/VALKENSWAARD - v - rf Aantal verkochte brommobielen in Nederland. Aantal dodelijke slachtoffers van een verkeersongeval met brommobiel in Nederland. '12 '13 bron RDC, CBMI '07 '08 '09 '10 '11 '12 '13 infographics DPd bron CBS, Rijkswaterstaat GRONINGEN ARCEN AMSTERDAM DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4