UVMh Van buitenpolder tot dure villawijk Interesse Huidtestdag ziekenhuis Goes groot 44 Van bunkers in de duinen wist ik al veel. Voor de rest dook ik weer de archieven in. Feestelijke onthaal 2 5.000ste 28 SCHOUWEN-DUIVELAND BOEK Jop Steenhof de Jong en Jeroen Rijpsma presenteren zaterdag hun boek 'Een eeuw Nieuw Haamstede' Atelier Tragel in landelijke kunstwedstrijd NIEUW-HAAMSTEDE - „Toen nog zonder koppelteken", benadrukt Jeroen Rijpsma, verwijzend naar het vroegere Nieuw Haamstede. „Geen streepje ertussen dus." Als hij het over 'toen' heeft, doelt hij op de periode van 1930 tot 1934 waarin opkomst en onder gang van de NV Land- en Exploi tatie Maatschappij Nieuw Haam stede zich voltrokken. Die toenmalige projectontwikke laars hadden grootste plannen met die schrale duingrond. De Haagse ondernemer Jan Dussel kocht 400 hectare grond ten noor den van Haamstede bij de vuurto ren. Hij zag het helemaal voor zich: de ontwikkeling van een tuinbouwgebied op deze geest- BOEKPRESENATIE ISBN: 978-90-780 12-00-9. gronden en de bouw van vakantie bungalows in de duinen. Voor transport legde hij een vliegveld aan. En hij noemde het project 'Nieuw Haamstede'Het streepje kwam nadat de-ontwikkelings maatschappij ter ziele was gegaan en de NV Zeebad Nieuw-Haam stede werd opgericht. „Job Steenhof de Jong (69) komt al decennialang in dit gebied. Hij ging er als kind vaak met zijn ouders op vakantie en raakte er zeer geïnteresseerd in het duinge bied. Na zijn pensionering kreeg hij meer tijd, besloot de geschiede nis in te duiken en de ontwikke lingen in honderd jaar tijd te gaan beschrijven", vertelt Jeroen Rijps ma (i973)uit Boskoop. Zelf zegt hij 'helemaal-lijp' te zijn van de kust. Hij wist ook al 'het een en ander' over de Kop van Schou wen, want schreef samen met Peter Heijkoop enkele jaren gele den een boek over 'De Atlantik- wall op Schouwen-Duiveland'. Daardoor kwam Steenhof de Jong hem ook op het spoor. „Het klikte heel goed tussen ons en vrij snel hebben we het plan opgevat sa men een boek te schrijven over 'Een eeuw Nieuw-Haamstede'. Met de ondertitel 'Van schrale duingrond tot meestgeliefde ge bied van Zeeland' wordt aangege ven dat hier veel gebeurd is in honderd jaar tijd", zegt Rijpsma. Hij beschrijft met de oorlogsjaren en de periode daarna in het boek slechts acht jaren van die eeuw, maar dat betreft circa veertig pro cent van het geheel. „Van de vele bunkers in de dui nen wist ik natuurlijk al heel wat, maar voor dit boek ben ik weer de archieven ingedoken. Onder meer bij het Nationaal In stituut Militaire Historie in Den Haag en bij het Zeeuws Archief. Ook ben ik lid geworden van de Studiegroep Luchtoorlog." Rijpsma gaat uitgebreid in op de Duitse bezetting, de bunkerbouw en de gevolgen daarvan, het oprui men van de mijnen, het voorne men explosieven te laten ontplof fen op het strand. Dat gebeurde maar voor een deel, want er wa ren niet voldoende vrachtwagens beschikbaar voor transport. Het grootste deel werd in zee gestort. Steenhof de Jong zocht intussen in andere archieven en legde zich vooral toe op 'oral history'. Op ad vies van amateur-geschiedkundi ge Wim de Vrieze voerde hij ge sprekken met circa veertig bewo ners over hun herinneringen en ervaringen in Nieuw-Haamstede. Met deze sfeertekening begint het boek 'Een eeuw Nieuw-Haamste de'. In 1914 was het in dit duinge bied vooral overleven met veel zand, veel wind, veel ruimte en WAT ÈRSNOODMUSEUM de beroemde Zeeuwse wolken luchten. Geschiedschrijver Jop Steenhof de Jong kwam Jan (85) en Tobie(8i) Dussel op het spoor. Het zijn twee kleinzonen van Jan Dussel senior, in 1930 de grondleg ger van de toenmalige ontwikke lingsmaatschappij Nieuw Haam stede. Via hen vergaarde hij ook heel wat wetenswaardigheden over de veel te rooskleurige ver wachtingen van de projectontwik kelaars van weleer en over de tal rijke tegenslagen. Een rode draad in het boek biedt onder meer het vliegveld. De luchttransportlijn voor tuinbouw producten bleek een utopie, maar SINT JANSTEEN - Het kunstatelier Eeckenstein van Tragel Zorg in Sint Jansteen is uitverkoren om Zeeland te vertegenwoordigen bij de landelijke ontwerpwedstrijd voor kunstenaars met een beper king. Uit alle Zeeuwse ontwerpen voor deze landelijke wedstrijd is het ontwerp van kunstenares Mar jan van der Bilt gekozen. Zij maak te een eigentijdse pentekening van het Zeeuws Meisje. De jury was zeer onder de indruk van het ontwerp. De pentekening komt op een bijzonder ontbijtservies. In totaal 33 ateliers uit heel Neder land deden mee aan deze wed strijd. Het twaalfdelige ontbijtser vies 'Nederland aan tafel' komt nog dit jaar in de handel. Via de actie wil men laten zien dat in de ateliers kunstenaars werken die de kans verdienen om zich verder te ontwikkelen. de belangstelling voor het perso nenvervoer door de lucht was groot. Uiteraard komen ook de te loorgang van het vliegveld en het huidige gebruik voor het zweef vliegen aan bod. Andere onder werpen zijn: watersnoodramp, de komst van het 'Oostenrijkse Dorp', het vrije kamperen, mega lomane projecten, villabouw na aanleg van de Deltadammen, op komst van de campings, uitbrei ding horeca, kustlichten, natuur behoud en kustbehoud. In 216 pagina's met ruim 200 illus traties wordt de ontwikkeling van bultenpolder tot duurste villawijk van Zeeland beschreven. Het Admiraal De Ruyter Zieken huis, locatie Goes, bereikte in kor te tijd het hoogste aantal aanmel dingen van de deelnemende zie kenhuizen. Maar liefst 109 mensen hebben zich aangemeld om hun huid te laten controleren door de derma tologen. De inschrijving voor ADRZ via www.huidkanker- dag.nl is inmiddels stopgezet. Veel Nederlanders hebben een kans op het ontwikkelen van een vorm van huidkanker. Een belang rijke risicogroep wordt gevormd door mensen die vanwege hun be roep vaker worden blootgesteld aan UV-straling. Dit zijn mensen die veel buiten werk verrichten zoals bouwvak kers en stratenmakers. Ook buitensporters die geen of onvoldoende beschermende kle ding dragen, zijn zich vaak onvol doende bewust van de (extra) risi co's die ze lopen. De organisatoren willen met de campagne rond de Nationale Huidkankerdag mensen stimule ren regelmatig hun huid te contro leren (zelfcontrole), om zo huid kanker in een vroeg stadium te herkennen, dat geeft de grootste kans op genezing. De belangstelling voor de huidtestdag van het zieken huis in Goes is groot. De in schrijving is gesloten. Duingrond inspireert door Ali Pankow Het boek 'Een eeuw Nieuw-Haam- stede wordt zaterdagmiddag 10 mei vanaf 15.30 uur gepresen teerd in het Duinhotei, Torenweg 1, Burgh-Haamstede. Deze presentatie is toegankelijk voor alle belangstellenden. Vanaf 15.45 uur wordt er een le zing gegeven over de ontwikkelin gen in Nieuw-Haamstede. Om circa 16.45 uur ontvangt ge meentearchivaris Huib Uil het eer ste exemplaar van het boek. Vanaf 17.00 uur mogelijkheid tot aankoop en signeersessie. Het boek is vanaf volgende week voor 21,90 te koop in de Zeeuw se boekwinkels Jeroen Rijpsma, auteur NIEUW-HAAMSTEDE - 'Een brede rij duinen met hier en daar een ver dwaalde struik, een vuurtoren, een hobbelige zandvlakte met wat gras en onkruid en daarin drie groene oases. Drie boerderijtjes, een paar woningen, hooguit dertig inwo ners. Ver vanuit het zuiden was soms het kanongebulder uit de loopgraven van de 'Grote Oorlog' (W01te horen, Soms spoelde een zeemijn aan op het strand.' OUWERKERK - Het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk ontving gisterochtend al de 25.000ste bezoeker dit seizoen. De feestelijke onthaal met bloemen en cadeaus was voor Frances Vermeulen en Albert Groeneveld uit Rotterdam die samen met hun kinderen Marieke (14) en Joost (11op weg naar een vakantie huisje in België een tussenstop maakten in het museum, foto Dirk-Jan Gjeltema ,fc» door Frank van Cooten GOES - Mensen kunnen op 17 mei hun huid laten checken tijdens de tweede Nationale Huidtestdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46