Jl Meer bij hem terecht. „Voor ons bureau was het een belangrijk project. We hebben het immers over een bijzondere locatie, waar ik zelf mooie vakanties heb gehad. Dan heb je meteen gevoel en emotie bij zo'n opdracht. Ik had het gevoel dat het niet zomaar een gebouwtje mocht worden, maar dat het moest bij dragen aan de beleving van die plek. Dus het moest passen bij Zeeland, bij het water, bij de natuur. Van daar dat we voor een terughoudende strategie heb ben gekozen. Niet te hoog, want het centrum mocht niet boven de bomen uitkomen en het mocht ook niet concurreren met het silhouet van Veere. Aan de ene kant moest het opgaan in de bosrand, en ander zijds moest het toch even opvallen." Dat is precies wat het Hopman Vernielhuis uit straalt. Helemaal van hout, dus één met de omge ving. Maar meteen dusdanig van lijn en omvang, dat voorbijvarende watersporters toch altijd even een extra oog op het gebouw werpen. Als het over het materiaalgebruik gaat, moeten we terug naar voorzitter Wouter Dert. Hij is werkzaam in de weg- en waterbouw. Al jarenlang heeft hij met collega's oude, afgedankte houten dukdalven - zwa re havenpalen - verzameld. Omdat er toch naar zo economisch mogelijke bouwmethoden moest wor den gezocht, werd besloten de dukdalven te verza gen en als basismateriaal voor het scoutcentrum te gebruiken. Zo'n vijfhonderd palen gingen er door de zaagmachine. „We hebben het uitgerekend", zegt Wouter, „en we kwamen uit op 7,5 kilometer plan ken en 5 kilometer latten. Het tropische hardhout - basralocus, afkomstig uit Suriname - is onder- houdsvriendelijk. Het zal grijs verkleuren, en je kunt zien dat het leeft." Voor het gebouw en verder op het terrein zijn enkele oude dukdalven ingegra ven, zo kan de band met de Nederlandse havens niet over het hoofd worden gezien. Martijn Boelhouwers schat dat zijn ontwerp zo'n vijftig jaar meekan. Onderhoudsvrij, wel te verstaan. Het interieur is uit vurenhout opgetrokken. Op de begane grond is een geschilderde gietvloer aange bracht. De architect attendeert nog op de luifelcon- structies, die geschikt zijn voor activiteiten als het weer even niet meezit. Alles met het oog op de ge bruikers. De ontwerper: „Ik heb het hele gebouw gezien als één grote boomhut, die onderdeel is van een speel terrein. We hebben met z'n allen ontworpen wat er mogelijk was, volgens mij is het een product gewor den zonder concessies. Wat mij voor ogen staat? Ik hoop alle scouts achterblijft dit gebouw meenemen als een herinnering aan een fantastische tijd." Aan de ene kant moest het Scout Centrum opgaan in de bosrand, en anderzijds moest het toch even opvallen ontwerpen bedenken, maar je hebt overal goede con structies én geld voor nodig. Dat is voor de hand lig gend. En toch. Balkons die naar beneden zeilen, par keergarages die scheuren, u heeft er vast ook van ge hoord. Daarom zeg ik: ontwerp, techniek en kosten moeten met elkaar in evenwicht zijn." In 2002 was het overlijden van zijn vader aanleiding om een nieuwe weg in te slaan. Martijn begon met zijn vriend en collega André van der Eijk het buro MA.AN - een naam waarin de beginletters van hun voornamen verwerkt zijn. Ze combineren architec tuur, landschap en beeldende kunst en hebben inmid dels behalve in Rotterdam ook een vestiging in Zwol le. Eén van de eerste projecten die Martijn als zelfstan dige oppakte was het buitendijkse clubhuis van de watersportvereniging in Tholen. Zijn vader had het ontwerp klaar, maar had het niet meer kunnen realise ren. Het duurde 4,5 jaar om alle met buitendijks bou wen gepaard gaande obstakels te overwinnen. Mar tijn: „Maar toen stond het er ook. Het was voor mij deels rouwverwerking. Maar het was tevens de kroon op het werk van mijn vader. Inderdaad, de realisatie was een erezaak." Zelfheeft Martijn in zijn jeugd bij de zeeverkenners gezeten. Vanuit die scoutingkringen kwamen de plan nen voor nieuwbouw aan de rand van het Veerse J DINSDAG 6 MEI 2014 ZEELAND 33 op een speelterrein De zelfgebouwde houtkachel. Een luifel op de kopse kant, geschikt voor activiteiten als de weergoden niet meewerken. Een afgedankte dukdalf. I Het Hopman Vernielhuis van Scouting Zeeland is volle dig opgetrokken uit hout, afkomstig van afgedankte dukdalven. foto's Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 33