Scouts doen alles met en voor elkaar. Ook bouwen. In het Hopman Vernielhuis van Scou ting Zeeland op de rand van het Veerse Meer ging zo'n 7500 uur vrijwilligerswerk zit ten. Het resultaat: een scout huis om trots op te zijn. 32 ZEELAND ARCHITECTUUR Het is nog rustig op het terrein van Scouting Zeeland aan het Veerse Meer. Helemaal aan het eind van de weg tussen het Kanaal door Walcheren en Kleverskerke heb ben de vogels het hoogste woord. Nog een paar weken, dan melden zich de eerste groepen met bevers (5-7 jaar), welpen (7-11 jaar), scouts (11-15 jaar) en explorers (15-18 jaar). Met voorzitter Wouter Dert van Scouting Zeeland en bouwcoördinator Laudie Bal zitten we in de speelzaal van het Hopman Vernielhuis. Verniel? Dat was één van de mannen die na het dichten van het Veerse Meer aan de wieg stond van het Scout Cen trum Zeeland. In 1970 werd het eerste gebouw met een naar hem genoemd. De opvolger, het nieuwe in 2011 geopende complex waar we nu in zitten, nam de naam over. Wouter en Laudie geven een rondlei ding. Speelzaal, eetzaal, open keuken, douche- en toi- letblokken, drie slaapzalen met vijftig slaapplaatsen. Allemaal het werk van vrijwilligers. Tot en met de grote houtkachel, die in staat is om het hele gebouw te verwarmen. „Inderdaad", beaamt Wouter, „die ka chel vonden we belangrijk. Een scout moet een vuur tje kunnen stoken. Nou, dat kan hier. We hebben bos, en een kachel." Laudie wijst op de constructie van het gebouw. Ge vel en dak lopen in elkaar over: „Net een tent of een blokhut.Dat was het idee van de architect. De voor- en de achtergevel kun je als de luifels van de tent zien. En kijk eens naar de luiken voor de ramen, de haken waarmee die open worden gehouden lijken op scheerlijnen." De ontwerper van het geheel is Martijn Boelhou wers (43) van buro MA.AN in Rotterdam. Hij is af komstig van Tholen, waar zijn vader al een architec tenbureau had. Vanuit zijn kantoor in Rotterdam laat hij weten: „Erfelijk belast, dat kun je best zeg gen. Bovendien, mijn vader was mede-oprichter van de scoutinggroep op Tholen. Hij zette zich in voor de aanleg van een jachthaven, en vond dat daar acti viteiten voor de jeugd moesten worden ontwikkeld. Zodoende." Martijn studeerde bouwkunde en voltooide ook de opleidingfine arts' aan de kunstacademie. In dienst van het grote bureau Kuiper Compagnons in Rotterdam dacht hij rond het jaar 2000 mee over de herinrichting van de binnenstad van Middelburg. Eén van zijn uitgangspunten: vormgeving en monu mentaliteit behoren waar mogelijk verenigd te wor den. Verder heeft hij het meteen over 'het besef van de zwaartekracht': „Je kunt de meest fantastische Steengoed is een serie over architectuur in Zeeland. Deze krant publiceert dertien dinsdagen lang gesprekken met architecten over recente projecten. Vandaag aflevering 6: ontwerper Martijn Boelhouwers van buro MA.AN uit Rotterdam over het Hopman Vernielhuis van het Scoutcentrum Zeeland. Omroep Zeeland zendt elke dinsdag een aflevering uit van de door programmamaker Rebecca van Wittene en architect Johan de Koning opgezette televisieserie Steengoed. In juni volgt de verkiezing van het mooiste gebouw in Zeeland. Het is een grote boomhut door Jan van Damme De slaapzaal met uitzicht op het Veerse Meer. De speelzaal, met gekleurde platen mineraalwol aan de wand om de akoestiek te verbeteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32