De Veerse watertaxi moet nog wat bekender worden Dag van de duurzaamheid moet vooroordelen wegnemen 30 WALCHEREN WATERTAXI De watertaxi Vlissingen blijft maar uitbreiden. En dat allemaal in de snipperdagen van de oprichter. VLISSINGEN - „Kijk, mensen: het Loodswezen. Deze mannen hel pen kapiteins veilig de Wester- schelde over. En hier: de Holland, het marineschip dat wordt inge zet in de strijd tegen piraterij. En daarachter het nieuwste werk van Damen: een opleidingsschip voor Oman. Is het niet prachtig?" Passagiers van de watertaxi zijn amper aan boord of ze worden ge trakteerd op toeristische informa tie over de Vlissingse Binnenha ven, aangevuld met een lesje ge schiedenis met jaartallen en al. Dat wordt gewaardeerd. Zeker als Tibbe en Cato (de kinderen van een Terneuzens gezin) mogen plaatsnemen achter het stuur. „Vroeger gingen we nog wel eens met de boot naar de overkant", zegt hun moeder, „maar sinds de tunnel niet meer. Vandaag voor het eerst weer wel: eerst van Bres- kens naar Vlissingen en nu de wa tertaxi naar het centrum. Ontzet- tend leuk. En fijn, want ik weet nog hoe ver het lopen is." Van zulke mensen moet de water taxi het hebben, zegt oprichter en schipper Wil Kokje, terwijl hij zijn klanten aan de wal helpt. „Overkanters, die zien we nog het meest. Met kinderen vaak. Dit is ons derde seizoen, de vaarklomp meegerekend het vierde zelfs, en ik kan zeggen dat het goed gaat." Al drukt Kokje dat liever niet in cijfers uit. Zijn roodgloeiende mo bieltje spreekt echter boekdelen: Kokje wordt om de haverklap ge beld door mensen die op het sta tion van Vlissingen staan en met de watertaxi naar het centrum willen. „En dan was het zondag nog een stuk drukker dan van daag, tijdens Bevrijdingsfestival. Kun je nagaan." Samen met drie andere schippers vaart Kokje met twee bootjes door de Binnenhaven. Willem na schooltijd, Tom is gepensioneerd en Henk en Wil offeren er hun vrije dagen voor op. „Allemaal vrijwillig", zegt Kokje. „Anders kunnen we het niet betalen. Ech te winst levert de watertaxi nog niet op. Het moet nog groeien, maar dat lukt aardig. Bij de HZ komt een mooie opstapplaats. En we hebben sinds vorig jaar een tweede bootje, al heb ik dat, net als het eerste, betaald van mijn ei gen spaargeld." Een derde bootje kan daar niet meer van af en een derde bootje is wel wat Wil wil. Een die kan aanlanden op het strand, om pas sagiers mee te nemen voor een tochtje over de Westerschelde. „Met hoteliers bij Westduin ben ik in gesprek over hoe we dat kun nen aanpakken. Want die zullen wel moeten bijdragen in een soort crowdfunding. En dan heb ik nog watervergunningen nodig, toestemming van gemeenten. Ik ben er nog lang niet, maar ik laat het idee niet los. Al moet het van uit de Koopmanshaven: ik moet naar buiten. De zeehonden, de boulevard, Breskens: er is zo veel dat ik de toeristen wil laten zien. Ik wil helpen Vlissingen steeds maritiemer te maken." Dit weekend waren er meer klan ten. „Ik heb zo'n tien ritjes geva ren. Daarbij gingen er steeds onge veer vijf mensen mee." Toch ziet Van Kerkhoven de toe komst zonnig in. „Ik moet ge woon nog wat bekendheid win nen. Er zijn flyers verspreid en bij de steiger komt een groot bord te staan. Alle klanten zijn tevreden, ik krijg heel positieve reacties. Ik hoop dat zij die positieve verha len doorvertellen. Mensen zien de taxi nu natuurlijk vaak langsko men. Hopelijk komen ze daardoor op het idee zelf ook een keer mee te varen." Klanten kunnen op meerdere lo caties rond het Veerse Meer op stappen, en Van Kerkhoven kan hen afzetten waar zij willen. „Ik heb geen vaste dienstregeling. Je kunt overal rond het Veerse Meer opstappen en ik kan je ook op alle locaties weer afzetten, zoals de Schotsman of een restaurant." De watertaxi is ontstaan uit het idee om vanuit de horeca wat extra's te kunnen bieden. Van Kerkhoven werkt daarmee sa men, zodat bij de reservering met een het vervoer geregeld kan wor den. Daarnaast kunnen picknick mandjes besteld worden. Daar mee kan de watertaxi klanten op elke gewenste plaats afzetten voor een picknick. In samenwerking met de Plus-supermarkt in Vrou wenpolder is geregeld dat bood schappen aan boord bezorgd kun nen worden. De watertaxi vaart tot oktober ie dere dag tot ongeveer 22.00 uur. Een reservering is te maken via 06-18 53 49 45- „Wij staan met de kerncentrale en met de windmolens toch be kend als de gemeente van de ener gie. Vandaar dat we deze dag graag organiseren", zegt burge meester Jaap Gelok. „De dag is voor iedereen bedoeld die geïnfor meerd wil worden over de vele ontwikkelingen op het gebied van duurzaam vervoer. Niet al leen bedoeld voor techneuten dus. We hopen dat we vrijdag par keerplaatsen te weinig hebben." Met 23 standhouders die elk hun manier een bijdrage leveren met mogelijkheden van nu en de toe komst, is deze dag interessant voor zowel particulier als onder nemer. Er zijn in totaal vijftien duurzame auto's, een vrachtwa gen en enkele scooters aanwezig. De aanwezigheid van de Stella (een zonneauto van de Techni sche Universiteit Eindhoven) en de primeur van de BMW 18 laat de toekomst van elektrisch ver voer in Fort Ellewoutsdijk zien. Er worden vrijdag tal van feiten gepresenteerd en toegelicht. Zo zijn er nu auto's op de markt die na twintig minuten aan de laad- paal zo'n 450 kilometer kunnen rijden. Ingegaan wordt ook op vra gen als 'Is elektriciteit de oplos sing voor alle vervoersproble men? Of is aardgas voor bedrijfs- transport interessanter?' De belangrijkste ontwikkeling op het gebied van personenvervoer is de invoering van de (hybride) elektrisch aangedreven auto. In Nederland rijden er nu circa 31.000. In Zeeland zijn er 150 volle dig elektrische voertuigen. Op ba sis van de rijksambities moet dit getal naar 400 in 2015 en naar 4000 in 2020. Er zijn ook garages uit de omge ving uitgenodigd om hun duurza me voertuigen te presenteren. 'Overkanters zien we veel' door Wendy Wagenmakers I De watertaxi trekt veel 'overkanters' aan. foto Ruben Oreel door Joanne Karkdijk VEERE - De Watertaxi Veere komt wat stroef op gang. Vanaf 18 april vaart hij mensen naar alle bestem mingen om het Veerse Meer. Dat is tenminste de bedoeling, maar vori ge week had initiatiefnemer Paul van Kerkhoven nog weinig ritjes. door Frank van Cooten ELLEWOUTSDIJK - Bestuurders van elektrische auto's krijgen het op feestjes nog steeds te horen. 'Goh, heb je je verlengsnoer bij je?' of 'Na 100 kilometer sta je langs de kant omdat de accu leeg is'. Mede om deze vooroordelen weg te ne men houdt de gemeente Borsele vrijdag een dag over duurzaam ver voer in Fort Ellewoutsdijk. Middelburgers Lennert den Teurling, Wido den Hollander en Thomas de Looff bij hun elektrische auto's, foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30