Sterke traditie Rockband Monsun Zeeuwse Belofte Europa praat luid, maar luistert slecht commentaar ZEELAND 27 Nederland zou Neder land niet zijn als we gewoon onze doden zouden herdenken en daarna gewoon onze vrij heid zouden vieren. Er is hier altijd wel wat discussie. Over de vraag wat belangrijker is: 4 of 5 mei. Of jongeren nog wel weten hoe waardevol vrijheid is. Of Europa de beste garantie is voor vrede. We hebben zelfs een Nationaal Vrijheidsonder- zoek om de trends te volgen. Uit dat onderzoek blijkt dat mensen zich wat minder zor gen maken over de economie en wat meer over oorlogssitua ties. Verder dat tachtig procent van de Nederlanders nog over de Tweede Wereldoorlog praat en dat Dodenherdenking en Bevrijdingsdag bij heel veel mensen gevoelens van verbon denheid oproepen. We hoeven dus niet bang te zijn dat we de oorlogsslachtoffers binnenkort helemaal vergeten. En het vie ren van de vrijheid zullen we echt niet plotseling verleren. We staan samen in een ijzer- sterke traditie. Maandagavond gaf hun strak ge speelde set met op progressieve rock en bluesrock gestoelde reper toire voor de jury de doorslag. Met als boegbeeld gitarist en zan ger Thomas van Steenbergen stoeit het trio met uit de jaren ze ventig stammende genres. Zowel in de muziek als de zang zorgen ze steeds voor een rauw en ruig randje. Drummer Chet Moerland en bassist Remko Willemstein zijn daarbij voor Van Steenbergen de ideale partners. Dat er meer pop- en rocktalent in Zeeland róndloopt bewezen overigens de andere deelnemers. Clear Cla mour en The Venues excelleren op een eigenzinnige manier in rock met een alternatieve draai. Dat gold overigens ook voor sin- ger-songwriter NUTZ (Bryan No- teboom) uit Kapelle die met folk en punk iets bijzonders in han den heeft. De winnaar kreeg maandagavond laat op het hoofd podium van het Bevrijdingsfesti val de prijs (een cheque) overhan digd. Met die prijs verzekerde Monsun zich tevens van deelna me aan de Sena Performers Tot NL 2014 in de Amsterdamse Melk weg. Daar mogen ze Zeeland ver tegenwoordigen. VLISSINGEN - Om de toekomst van eert ver enigd Europa veilig te stellen is het dringend noodzakelijk dat alle lagen van de bevolking erbij worden betrokken. Dat zei de Vlaamse auteur en wetenschapper David Van Rey- brouck gisteren in een volle Sint Jacobskerk in Vlissingen. Daar hield hij, als traditionele pre lude van het Bevrijdingsfestival, de Van Rand wijklezing. Van Reybrouck zei een 'fervent voorstander' van de Europese eenwording te zijn. Die wordt echter bedreigd door zowel een mone taire als een democratische crisis. De eerste is volgens hem het dringendst, de tweede het be langrijkst. Steeds meer mensen keren zich af van Europa, steeds minder mensen gaan - zo als op 22 mei - stemmen. Campagnes op radio en tv, partijpolitiek en culturele initiatieven zoals een Europese litera tuurprijs hebben alleen maar een averechts ef fect. „Ik ben vóór Europese cultuur. Alleen, het gaat niet om mij; ik hoef niet meer over tuigd te worden. Al die inspanningen voor Eu ropa, werven die nu werkelijk nieuwe sympa thisanten of bieden ze vooral troost aan oude sympathisanten?" Een 'cruciaal, sociologisch feit' wordt over het hoofd gezien: de voornaamste scheidslijn in de moderne samenleving is die tussen hoger en lager opgeleiden. Die twee groepen groeien uit elkaar, omdat alle waardering uitgaat naar kennis en diploma's. „We zijn een Europa met twee snelheden aan het creëren." Het zijn juist vooral de lager opgeleiden die Europa de rug toekeren. „Het is geen kwestie van beter communiceren, maar een kwestie van luisteren, mensen zelf aan het woord la ten. Europa is zó hardhorend. Het praat luid, maar het luistert slecht." Van Reybrouck pleitte voor meer zeggen schap. In alle lidstaten zou een 'representatie ve steekproef moeten meedoen aan het opstel len van 'millenniumdoelstellingen', een 'rich tinggevend document' voor Europa in de ko mende twintig jaar. Dat is een ware participa tiesamenleving. „Niet als eufemisme van be sparingen. De participatiesamenleving die ik voor ogen heb is niet goedkoop. Democratie heeft een prijs, maar géén democratie heeft een veel hogere prijs. Dat beseften onze vrien den 69 jaar geleden ook maar al te goed. Zij kennen die prijs." DINSDAG 6 MEI 2014 VLISSINGEN - De Bevelandse rock band Monsun kan de kwalificatie Zeeuwse Belofte 2014 op het in middels aardig in het oogspringen de palmares bijschrijven. En dat nog geen 2 jaar na de start. door Rolf Bosboom De lezing Is vanaf vandaag terug te zien op www.bevrijdingsfestivalzeeland.nl. Jorinde Kolman (21) uit Middel burg. Vrijheid betekent voor mij: „Dat ik kan zijn wie ik ben, in alter natieve kleding kan lopen en naar alternatieve muziek kan luisteren." Lucia Versteeg uit Vlissingen Vrijheid betekent voor mij: „Dat er niet bezuinigd wordt op so ciale voorzieningen, zoals verpleeg huizen en huurwoningen." Verkleed als vrijheidslogo Folkduo Tangarine staat op het hoofdpodium, foto's Ruben Oreel Jacques Plouvier (66) uit Vlissin gen. Vrijheid betekent voor mij: „Dat ik als 'ouwe lui' hier gewoon rond kan lopen op het bevrijdings festival." Mariëlle Mulder (47) uit Roosen daal. Vrijheid betekent voor mij: „Je mening uiten en keuzes ma ken. Dat is niet voor iedereen ge woon en daarom geniet ik ervan." Duizenden mensen bezochten maandag het bevrijdingsfestival in Vlissingen. I Een jongetje tussen de skippyballen op het dans- en doeplein

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 27