r 44 We signaleren bijwerkingen, dankzij de meldingen van gebruikers, eerder GEZOND 17 Maagverkleining kan smaakzin aantasten Fietstraining goed bij duchenne WIE REGELT UW ZAKEN ALS U DIT ZELF NIET MEER KUNT? De zwarte k driehoek A VAN DONGEN derzoek weet je wel veel, maar nog niet al les. De relatief veel voorkomende bijwer kingen komen daarbij meestal wel aab het licht. Zeldzame bijwerkingen kun je dan echter missen. Bovendien vinden de stu dies plaats bij geselecteerde patiënten. Meestal patiënten die naast de aandoening •waarvoor het medicijn bedoeld is geen an dere ziektes hebben. Kinderen, ouderen en zwangere vrouwen mogen meestal ook niet meedoen aan de studies. Is het medi cijn eenmaal goedgekeurd, dan krijgen veel meer en veel meer verschillende patiënten het medicijn. Ook de oudere diabetespa tiënt die hartklachten heeft en een genees middel gebruikt tegen hoge bloeddruk, krijgt dan bijvoorbeeld het nieuwe diabe tesmedicijn. Dan kunnen bijwerkingen op treden die in de eerdere studies niet wer den gezien". Om medicijnen veilig en optimaal te kun nen gebruiken is het nodig dat er zo veel mogelijk kennis is over de mogelijke bij werkingen van het medicijn bij gebruik in de dagelijkse praktijk. Daarom verzamelt Lareb op diverse manieren informatie over bijwerkingen. Kant: „Vroeger konden al leen artsen en apothekers bij ons vermoe dens van bijwerkingen melden. Sinds een jaar of tien kunnen gebruikers dat ook. De ze meldingen van gebruikers zijn heel be langrijk voor ons want gebruikers beschrij ven de bijwerkingen vaak net wat anders dan artsen en apothekers Ze hebben daar door onmiskenbaar een toegevoegde waar de. We signaleren nieuwe bijwerkingen dankzij de meldingen van gebruikers niet alleen eerder, we krijgen ook meer zicht op hoe mensen de bijwerking beleven." Medewerkers van Lareb analyseren alle meldingen en kijken of de gemelde klach ten verband kunnen houden met het ge bruik van een bepaald medicijn. Kant: „Daarvoor kijken we onder andere of de klachten vaker gemeld zijn bij dit medi cijn, zowel in Nederland als elders. Als we tot de conclusie komen dat het aanneme lijk is dat de klachten inderdaad voortko men uit het gebruik van het medicijn, ma ken we dat bekend en melden we het aan het College ter Beoordeling van Genees middelen, de instantie die in Nederland be slist of een medicijn mag worden verkocht. Zij bepalen dan wat verder moet gebeuren. Dat kan variëren van het vermelden van de nieuwe bijwerking op de bijsluiter, een be perking van de aandoeningen waarvoor het betreffende medicijn mag worden voor geschreven, tot in het uiterste geval het in trekken van de vergunning om het medi cijn in Nederland te verkopen. Het is van groot belang dat zowel artsen als patiënten weten welke bijwerkingen kunnen optre den bij het gebruik van het medicijn. Hier mee kunnen zij beter afwegen of en welk geneesmiddel moet worden voorgeschre ven én kunnen artsen en patiënten de bij werkingen - als deze optreden - ook tijdig herkennen en de juiste maatregelen ne men. DINSDAG 6 MEI 2014 Een groot deel (73 procent) van de mensen die wegens ernstig overge wicht een operatie ondergaan waarbij hun maag wordt verkleind (en de dunne darm wordt inge kort) meldt hierna dat hun eetlust is afgenomen en hun smaak- en reukzin is veranderd. Met name vleesproducten, vis, pasta, rijst, zoetigheid en vet voedsel ruiken en smaken anders, vertelden 103 mensen die meededen aan een Brits onderzoek naar dit onder werp. Veel mensen gaven aan na de operatie een afkeer te hebben gekregen van sommige voedings middelen die zij voor de operatie wel lekker vonden, met name vlees producten. Mensen bij wie na de operatie de smaak- en reukzin was veranderd, vielen overigens na de operatie meer af dan mensen bij wie smaak en reuk na de operatie onveranderd bleven. De onderzoe kers stellen dat het belangrijk is mensen die een maagverkleinende operatie willen ondergaan vooraf te wijzen op de mogelijke verande ring in smaak en reuk. Bron: Obesity Surgery Fietstraining met trapondersteu- ning kan de achteruitgang van de spierkracht bij jongens met de ziek te van Duchenne vertragen, blijkt uit Nijmeegs onderzoek. De spier ziekte van Duchenne is een - tot nu toe ongeneeslijke - erfelijke aan doening die alleen voorkomt bij jongens. Als gevolg van een geneti sche fout missen hun spieren het eiwit dystrofïne. Hierdoor 'slijten' de spieren snel en neemt de spier kracht af. Als gevolg van de ziekte zijn de pa tiënten steeds minder in staat te bewegen. Ook die verminderde li chamelijke activiteit draagt bij aan de afbraak van de spieren ('use it, or lose it'). Aangezien 'normale' krachttraining voor deze patiënten niet mogelijk is (door de belasting slijten hun spieren nog sneller) lie ten de onderzoekers de patiënten trainen op een fiets met traponder- steuning voor zowel armen als be nen. Bron: Radboudumc (advertentie) Er kan een moment komen dat u zelf niet meer uw eigen (financiële) zaken kunt regelen. Dat kan van tij delijke maar ook van permanente aard zijn. Is er dan iemand die uw bankzaken kan regelen of die uw huis kan verkopen als u naar een verpleeghuis moet? Vragen die vaak veel zorgen met zich mee blijken te brengen. In een NOTARIS PRAKTIJK zogenaamd Mevenstestament' kunt u bij ons uw wensen vastleggen en zelf iemand aanwijzen om dergelijke zaken namens u te regelen voor het geval u dat niet meer kunt. In een persoonlijk gesprek infor meren wij u graag in duidelijke taal over de mogelijkheden. Dam 37, Middelburg Tel. 0118 629 155 www. notaris-vandongennl beeld Ronald Visser/ Getty Images Agnes Kant Bijwerking melden? Ga naar www.lareb.nl reageren? gezondheid@depersdienst.nl Sinds begin dit jaar staat op de bijsluiters van een aantal nieuwe geneesmiddelen een omgekeerde zwarte driehoek afge beeld. Dit symbool roept patiënten, dok ters en apothekers op juist bij deze midde len bijwerkingen te melden. Kant: „Vooral bij nieuwe medicijnen is het van groot be lang dat gebruikers en voorschrijvers de bij werkingen melden." Naast het verzamelen en analyseren van meldingen, gaat Lareb tegenwoordig ook actief op zoek naar bij werkingen. „Een deel van de nieuwe medi cijnen volgen we extra intensief om zo snel mogelijk zicht te krijgen op mogelijke bij werkingen ervan in de praktijk. Patiënten die zö'n medicijn bij de apotheek ophalen, krijgen een folder mee waarin hun ge vraagd wordt mee te doen aan deze inten sieve monitoring van het medicijn. De ge bruiker vult dan geregeld op onze website een vragenlijst in over de ervaringen met het medicijn. „Daarnaast gaan we ook actief het genees- middelengebruik tijdens de zwangerschap volgen. Zwangere vrouwen mogen meestal niet meedoen aan het onderzoek naar nieu we medicijnen. Toch zijn er vrouwen die tij dens de zwangerschap medicijnen moeten gebruiken. Ze hebben bijvoorbeeld een chronische ziekte of worden tijdens hun zwangerschap ziek. Of zij worden zwanger terwijl ze een medicijn gebruiken. Via ver loskundigen en gynaecologen benaderen we zwangere vrouwen om gegevens aan te leveren over hun medicijngebruik en het verloop en uitkomst van de zwangerschap. Zo hopen we meer zicht te krijgen op het effect van medicijnen op de gezondheid van het kind en op het verloop van de zwangerschap." Een halve eeuw geleden was de Softenonaf- faire - het middel tegen ochtendmisselijk heid Softenon veroorzaakte wereldwijd ernstige misvormingen bij meer dan 10.000 ongeboren baby's - in veel landen de aanleiding om bijwerkingen van medicij nen structureel in kaart te brengen. „Dit heeft niet alleen geleid tot strengere regels voor het toepassen van geneesmid delen. Door het meldsysteem hebben we tegenwoordig veel sneller en ook beter zicht op de bijwerkingen van medicijnen", stelt Kant. „Daardoor kunnen artsen medi cijnen veiliger voorschrijven en patiënten beter voorlichten over waar ze op moeten letten als ze het medicijn gebruiken. Dit kan echter alleen als ook de gebruikers hun vermoedens over bijwerkingen zoveel mogelijk aan ons doorgeven. Van het mel den van bijwerkingen wordt uiteindelijk ie dereen beter."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17