Contact vereist moed 16 GEZOND DENKWIJZER René Diekstra Mijn zus woont in Den Haag, vlakbij het ge bouw waar eind maart de nucleaire top werd gehouden. Volgens haar hebben veel buurtbewoners zich flink geërgerd aan de overlast die de top voor hen meebracht. En toen opeens was er die uitnodi ging om na afloop van de top het gebouw en de grote vergaderzaal met eigen ogen te komen bekij ken en naar hartenlust foto's te maken. Buurtbewoners hebben daarvan uitgebreid gebruik ge maakt. Het effect daarvan op hun ergernissen was als van een nu cleaire straalkachel op een sneeuwpop. Want er is vrijwel niets dat op conflicten of frustra ties zo'n wegsmeltend effect heeft als contact. In 1954, in zijn meesterwerk The nature of preju dice' ('De aard van vooroordeel'), was het de psycholoog Gordon Allport, die als eerste de sinds dien zo genoemde contact-hypo these formuleerde en weten schappelijk onderbouwde. Gor don maakt daarin duidelijk dat het niet contact op zich is, maar de voorwaarden waaronder con tact plaatsheeft, die bepalend zijn voor het positief beïnvloeden van omgang met elkaar. Voorbeeld. In de 18e en 19e eeuw hadden (blanke) meesters en (zwarte) slaven dagelijks contact met elkaar, maar dat leidde be paald niet tot het verminderen van wederzijdse vooroordelen. Wil contact positief werken dan moet sprake zijn van gelijke sta tus tussen groepen, moet het con tact informeel zijn, moeten par tijen het idee hebben dat ze ge meenschappelijke belangen heb ben, moet contact frequent zijn en ondersteund worden door wetgeving, heersende cultuur of atmosfeer in buurt of eigen groep. Dat maakt onder andere begrijpelijk waarom de houding van veel 'originele' Nederlanders jegens veel Marokkaanse Neder landers, en omgekeerd, zo nega tiefis. Van contact onder deze voorwaarden is tussen beide groe pen nauwelijks sprake. Van we derzijdse vermijding des te meer. En daar zit 'm de kneep. Vermij ding is een kwaad dat zichzelf vermenigvuldigt, bron van arro gantie, narcisme en racisme. Iede re keer dat we besluiten 'die ande ren' te vermijden - als blanken die zwarten (en omgekeerd), als 'originele' Nederlanders die Ma rokkanen, als moslims die christe nen, als PvdA-ers die PW-ers, ne men onze vooroordelen en ons neerkijken op of angst voor 'die anderen' niet af, hoogstens toe. We moeten immers voor onszelf rechtvaardigen dat we 'die ande ren' vermijden. En dat gaat het ge makkelijkst door onszelf te blij ven inprenten dat onze negatieve gedachten over hen geen vooroor delen maar ervaringen zijn. Rela ties gaan aan vermijding ten on der. Maar dat betekent in feite aan lafheid. Want dat is wat ver mijding in wezen is: gebrek aan moed. All wat je nodig hebt, is moed. Moed om de confrontatie met je eigen (voor)oordelen aan te gaan. Het Nederlands Bijwerkingencentrum Lareb verzamelt en analyseert meldingen over bijwerkingen van geneesmiddelen. Patiënten worden extra aangemoedigd vermoedens van bijwerkingen door te geven. „Van het melden van bijwerkingen wordt uiteindelijk iedereen beter", zegt Agnes Kant van Lareb. atiënt: „Dokter kijk eens wat er nu is gebeurd. Ik kreeg van u dat antibioticum, doxycycline, voorgeschreven na die teken- beet. Na een week lieten mijn nagels los! Er stond in de bijslui ter wel dat je moest oppassen voor de zon als je doxycycline slikt omdat je huid dan sneller kan verbranden en er zwellingen of blaren kunnen ontstaan. Ik heb me daarom steeds goed ingesmeerd met zonnebrandcrème. Maar over loslaten de en pijnlijke nagels stond niets. Heeft dat ook te maken met dit medicijn?" Dokter: „Da's vreemd. Ik weet niet zeker of het een bijwerking is van doxycycline. Meld u het in ieder geval bij Lareb. Dat kan via de web site." Het bovenstaande gesprek is verzonnen, de bijwerking, waarover Lareb inmiddels twaalf meldingen heeft binnengekregen, is echt. Evenals het voorkomen van (dodelij ke) longembolie tijdens het gebruik van de Diane-35 anticonceptiepil, zenuwschade na gebruik van vitaminepillen en haar dat spontaan gaat krullen bij het gebruik van een medicijn tegen epilepsie. „Vrijwel ieder medicijn heeft bijwerkin gen", stelt Agnes Kant, directeur van het Nederlands Bijwerkingen Centrum Lareb. „Een middel dat iets doet in je lichaam dat je wilt, kan ook iets doen dat je niet wilt." Dat was overigens eeuwen geleden al be kend. De arts Wouter van Doeveren hield in 1778 als rector van de Leidse universiteit een rede met de titel 'De Remedio Morbo', in goed Nederlands: 'Over ziekten door me dicijnen'. De eisen waaraan medicijnen an no 2014 moeten voldoen zijn echter vele male strenger dan in de tijd van Van Doeve ren. Hoe kan het dan dat medicijnen nog steeds - soms - ernstige of zelfs dodelijke bijwerkingen hebben? Kant: „De eisen die gesteld worden aan medicijnen zijn inder daad streng. Fabrikanten moeten niet al leen met gedegen studies aantonen dat het medicijn doet waarvoor het bedoeld is, maar ook wat de bijwerkingen ervan zijn. Aan die studies doen meestal maximaal en kele duizenden patiënten mee. Na dat on- René Diekstra is professor in de psy chologie. Blauwe nagels van antibiotica? Melden svp door Marten Dooper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 16