PZC maar emotioneel verbinden Bijwerkingen melden is nuttig V I T A A L GEZOND 15 16 17 Medisch W Ki in 'Zo herkenbaar' Dodelijk stilzwijgen, knallende ruzie of grote onverschillig heid, het komt in de beste relaties voor. Maar wanneer deze emotionele turbulenties de relatie en daarmee het levensge luk van beide partners ondergraven, is het wellicht tijd voor een scheiding... of relatietherapie. Sue Johnson, klinisch psycho loog en vooraanstaand deskun dige in de relatiewetenschap, ontwikkelde zo'n vijftien jaar geleden een nieuwe vorm van relatietherapie: Emotionally Fo cused Couple Therapy (EFT). Bij deze therapie schreef zij het boek Houd me vast, een wereldwijde bestseller. Deze kreeg een vervolg met haar nieuwe boek over EFT, Laat me niet los. Johnson kwam onlangs naar Nederland om het te presente ren. EFT is inmiddels een razendpopulaire rela tietherapie met een hoge succesclaim. Van de mensen die EFT-therapie volgen, zou ongeveer 70 procent bij elkaar blijven. Waar andere relatietherapieën de nadruk leggen op betere communicatie tussen de partners, leert EFT dat juist het werken aan een veilige emotionele band en een sterke hechting tussen de partners de beste ma nier is een relatie goed te houden en te ver stevigen. „De angst voor emotionele een zaamheid is meestal de oorzaak van relatie problemen", betoogt Sue Johnson. „Daar om moet je je emotioneel openstellen voor de ander." Aan de basis van Johnsons therapie ligt de hechtingstheorie van de Britse psychiater John Bolwby (1907-1990). Hij onderscheid de op basis van onderzoek naar hechtings problemen van kinderen met hun ouders, drie hechtingsstijlen: 'veilig', 'angstig' en 'vermijdend'. Johnson trekt dit door naar de volwassen mens. Ze betoogt dat de band die je vroeger had met je ouders bepa lend is voor je manier van hechten binnen een relatie. Wanneer je als kind op emotio nele zorg en steun van je moeder kon reke nen, ontwikkel je een 'veilige hechtings stijl' en kun je je goed binden aan een part ner. Maar als je een moeder had die je ver waarloosde of die onvoorspelbaar was, ont wikkel je een 'vermijdende of afwijzende hechtingsstijl. Die kenmerkt zich door bo ze, bange of vermijdende reacties op con flicten binnen een relatie. Hierdoor zijn partners tijdens ruzies emotioneel niet meer ontvankelijk voor elkaar en worden ze emotioneel eenzamer. Dit is een destruc- OEFENEN DAN MAAR tief gedragspatroon, dat uiteindelijk dode lijk kan zijn voor een relatie. Volgens Johnson is die emotionele een zaamheid er zelfs de oorzaak van dat men sen vreemdgaan. Overigens is zij stellig van mening dat de mens van nature mono gaam is en geprogrammeerd om met één liefde te leven, een stelling die haaks staat op de heersende theorie dat de mens alles behalve gericht is op slechts één partner. Het repareren van een vertrouwensband door een open emotioneel contact met el kaar aan te gaan en een destructief gedrags patroon te doorbreken, dat is waar het om draait in haar therapie. Een stevige gehecht heid aan de partner is daarbij essentieel. „Hoe meer gehecht je bent aan je partner, hoe onafhankelijker je kunt zijn omdat de wereld dan een stuk veiliger voor je is", al dus Johnson. „En zoals wij ons emotioneel binden of hechten, zo hechten wij ons ook seksueel." De huidige 'egocentrische en door seks ge obsedeerde westerse cultuur en levensstijl' ziet Johnson dan ook als een levensgrote bedreiging voor hechte menselijke relaties. Haar nieuwste boek Laat me niet los heeft niet voor niets de ondertitel Met oefeningen voor een levenslange monogame relatie meege kregen. DINSDAG 6 MEI 2014 Gezond - i Niet scheiden door Anne Salomons foto Getty Images Voorbeeld van een EFT-oefening voor het samen doorkomen van een veranderingsproces: Noteer de belangrijkste manier waar op jij denkt dat je partner jou door een moeilijke overgang (verhuizing, eindexamen, wisseling van baan) heen kan helpen. Wees specifiek: wat zou jouw part ner precies kunnen doen en wan neer? Schrijf ook op hoe je om die hulp zou kunnen vragen en wissel het uit. Sue Johnson - Laat me niet los. 22,99 euro, Kosmos. Zie ook www.eft.nl reageren? gezondheid@depersdienst.nl In Laat me niet los biedt Sue Johnson aan de hand van voorbeelden uit haar eigen prak tijk adviezen en praktische oefeningen waarmee partners kunnen leren hoe ze hun relatie kunnen koesteren, verdiepen en be stendigen. Na de presentatie van het boek in centrum De Nieuwe Liefde in Amster dam, konden de aanwezigen onder begelei ding van EFT-therapeuten een paar oefenin gen in de praktijk brengen. Saskia de Bruin (47) was met haar partner aanwezig. „Ik wil de weten of we iets kunnen met haar nieu we boek", vertelt zeterwijl ze haar vriend vragend aankijkt. „We hebben pas een jaar een relatie en zijn al één keer uit elkaar ge weest, maar we hebben toch het gevoel dat we het samen moeten kunnen rooien." In de lezing van Johnson heeft ze niet zo veel nieuws gehoord. „De psychologe ver telde het aloude bekende verhaal; wat je vroeger in je jeugd deed en hebt meegekre gen, herhaal je ook steeds weer in je volwas sen leven. Zo herkenbaar. Bij alles wat ze vertelde, zaten mijn vriend en ik constant te checken of wij dat ook hebben." Het koppel nam ook deel aan de sessie met EFT-oefeningen. De Bruin: „Er was één oefe ning bij waar we meteen veel aan hadden, een oefening waarmee we onze vertrou wensband kunnen versterken door meer open te staan voor eikaars emoties en niet meteen wantrouwig te zijn. Daar gaan we thuis verder mee aan de slag."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15