Vaker ontslagen door 'stomme tweets' Jack checkt de kilometerstand van elke aangeboden auto. Parlementscommissie velt hard oordeel over overname Nuon door Vattenfall. ECONOMIE 13 VATTENFALL CheckCheck AutoTrack STOCKHOLM - Binnen de Zweedse overheid is van alles fout gegaan rond de overname van energiebe drijf Nuon door het Zweedse staatsbedrijf Vattenfall in 2009. Zowel de Zweedse minister-presi dent Fredrik Reinfeldt als de mi nister van Financiën Anders Borg was niet op de hoogte van de mil jardenaankoop, terwijl dat wel had gemoeten. Dat concludeert de parlements commissie van de Zweedse Riks- dagen die de gang van zaken rond de overname de afgelopen maan den onderzocht. Volgende week Zowel de premier als de minister van Financiën wist niet van de miljardenaankoop woensdag verschijnt het eindrap port van deze commissie. Vattenfall betaalde in 2009 8,5 mil jard euro voor Nuon, toen nog in handen van een aantal Nederland se provincies en gemeenten. Het was de grootste aankoop die de Zweedse overheid ooit deed. Achteraf gezien is het ook een ka pitale blunder gebleken. Vatten fall moest bij elkaar ruim 4 mil jard euro afschrijven op de boek waarde van de Nederlandse doch ter. De beroerde elektriciteits markt was daar debet aan, maar dat was niet het enige. Vattenfall wilde Nuon zo graag hebben dat het er veel te veel voor zou beta len. In Nederland werd de waarde van het elektriciteitsbedrijf vlak voor de verkoop op 7 miljard euro geschat. De Zweedse overheid is enig aan deelhouder van Vattenfall. On danks kritische kanttekeningen van ambtenaren gaf Maud Olofs son, destijds minister van Econo mische Zaken en Energie, toe stemming voor de aankoop van Nuon. Volgens Olofsson was de rest van de regering daarvan op de hoogte. Premier Fredrik Rein feldt en minister van Financiën Anders Borg ontkennen dat ech ter. Ze zouden pas twee weken na dien gehoord hebben van de over name. Dat zeiden ze tijdens hun verhoor bij de commissie, op 16 april. Volgens Borg moest hij het zelfs in de media lezen. Olofsson, die in 2011 uit de poli tiek stapte, weigerde ondanks di verse verzoeken voor de parle mentscommissie te verschijnen. Ze houdt zich de laatste maanden ook schuil voor de media. Toen de Zweedse krant Aftonbladet haar vorige week op een vastgoed congres vragen wilde stellen over de affaire, vluchtte Olofssen vol gens de krant een trappenhuis in. In een schriftelijke verklaring stel de ze dat de overname te lang ge leden plaatsvond om alle procedu rele details nog scherp voor de geest te kunnen halen. De voorzitter van de onderzoeks commissie, Groenen-parlementa- riër Peter Eriksson, betwijfelt of het rapport van zijn commissie na verschijnen politieke conse quenties zal hebben. „Het zou kunnen, maar ik reken er niet op. De hoofdverantwoordelijke is al opgestapt en de verkiezingen na deren." Desgevraagd stelt Eriksson dat de commissie aan Nederlandse zijde geen fouten heeft kunnen ontdek ken in het verkoopproces. Over de vraag wat er nu met Nuon moet gebeuren, doet Eriks son geen uitspraak. Vattenfall meldde vorig jaar open te staan voor partijen die een belang in Nuon willen nemen. Om verkoop van de Nederlandse tak, gedeelte lijk of volledig, te vergemakkelij ken werd deze winter besloten de naam van Nuon ongewijzigd te la ten. Aanvankelijk was de bedoe ling om de naam ook in Neder land te veranderen in Vattenfall. Zweedse media meldden gisteren overigens dat het Zweedse bedrijf een nieuwe topman op het oog heeft. De Zweed Magnus Hall zou huidig topman Oystein Loseth moeten opvolgen. Strategiedirecteur Rakesh Agra- wal stuurde afgelopen weekend midden in de nacht een aantal grotendeels onbegrijpelijke be richten de wereld in. Thssen alle typefouten en onbegrijpelijke op merkingen door wist hij echter wel duidelijk enkele collega's flink te beledigen, één maakte hij zelfs uit voor een stuk stront. Dat kostte hem binnen enkele uren zijn net nieuwe baan. Agrawal probeerde de schade nog te herstellen. „Gisteren was ik op een nieuwe telefoon Android aan het testen. Die berichtjes waren bedoeld voor een collega." Even la ter gevolgd door: „Bericht aan me zelf: nooit met slaaptekort een nieuwe telefoon testen nadat je tij dens je vakantie twintig uur per dag keihard hebt gewerkt." PayPal was niet onder de indruk. „Rakesh Agrawal maakt niet lan ger deel uit van dit bedrijf', twit- terde de online betaaldienst. „Be handel iedereen met respect. Er is geen geldig excuus. PayPal han teert een zerotolerancebeleid." Er vallen vaker ontslagen door misplaatste tweets. Ongeveer 10 procent van de ontslagen volgt op een stomme tweet of achteloze post op Facebook, meldt juridisch dienstverlener DAS. Zo kwam een jonge vrouw op straat te staan nadat haar baas het volgen de facebookbericht onder ogen kwam: „Ik heb me net ziek ge meld. Nu lekker shoppen met mijn moeder in Amsterdam." Pr-dame Justine Sacco van het in ternetbedrijf Inter ActivCorp stuurde een tweet voor ze in het vliegtuig stapte naar Zuid-Afrika. 'Op weg naar Afrika. Hopelijk krijg ik geen aids. Grapje. Ik ben blank!' Terwijl zij in het vliegtuig zat, brak de hel los op Twitter. De volgende dag meldde haar baas fijntjes dat ze was ontslagen. Ook een film op YouTXibe kan re den zijn voor ontslag. Een groep mijnwerkers in Australië deed een dansje op de populaire Har lem Shake en werd naar huis ge stuurd. Het filmpje was in strijd met de 'kernwaarden van veilig heid, integriteit en excellentie'. DINSDAG 6 MEI 2014 Nuon Zweden faalde met I Maud Olofsson gaf als minister toestemming voor de aankoop van Nuon zonder de riskante transfer met haar collega's te bespreken, foto Corbis/HH door Sander van Mersbergen Peter Eriksson, voorzitter onderzoekscommissie NEW YORK - PayPal heeft een on langs aangestelde bestuurder dit weekend alweer ontslagen vanwe ge een reeks bizarre tweets. Hij is niet de enige, weet juridisch diens verlener DAS. Agrawal beledigde enkele collega's, maakte er één uit voor een stuk stront. Dat kostte hem zijn baan U bent op zoek naar een auto. Maar helaas is niet elke aanbieder even betrouwbaar. Wist u bijvoorbeeld dat I op de 18 kilometertellers is teruggedraaid? AutoTrack heeft daar een neus op meer dan 15 punten. Ook of er niet met de kilometerstand is gerommeld. En zo komt zo'n 30% van de auto's niet op de site. Dankjewel, Jack! Kijk op AutoTrack.nl of voor. Wij hebben namelijk Jack. Jack checkt download de gratis app.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13