m Rellen na verbieden van Waren er zonder Europa wel meer banen gekomen? 44 Je kunt je oordeel niet baseren op de cijfers van een paar maanden 44 Het is lastig drugs te verhandelen, criminelen richten zich nu op andere activiteiten 'Ij J J Geen hoop meer op overlevenden 4 8 BUITENLAND Met iets meer dan een maand te gaan tot het WK Voetbal zijn er grote zorgen over de veiligheid in Rio de Janeiro. 25e Drie kandidaten president Syrië De Syrische president Bas- har al-Assad neemt het bij de presidentsverkiezingen van 3 juni op tegen twee an dere kandidaten. Dat heeft een woordvoerder van het grondwettelijk hof gisteren bekendgemaakt. Het hof heeft de kandidatuur van slechts twee anderen goed gekeurd. In totaal 24 men sen hadden zich aangemeld voor de stembusgang. Criti ci noemen de verkiezingen een schijnvertoning, want de belangrijkste tegenstan ders van Assad zitten in de gevangenis of in het buiten land. Leger Jemen doodt strijders al-Qaeda Zeker 37 leden van terreur netwerk al-Qaeda zijn giste ren in Jemen gedood bij een operatie van het leger. Tien tallen andere radicale strij ders raakten gewond, aldus het ministerie van Defensie. De operatie gebeurde in het zuiden van het land, in de provincie Shebua. De aanval maakt deel uit van een leger- offensief in het gebied dat vorige week van start ging. Bij het leger werden ook ver liezen geleden. Zes militai ren kwamen om het leven door een zelfmoordaanslag met een autobom in dezelf de provincie. 244 slachtoffers uit wrak Sewol gehaald Het aantal lichamen dat is geborgen bij het wrak van het Koreaanse schip Sewol is opgelopen tot 244. Giste ren haalden duikers op nieuw acht lichamen naar boven. Het schip kapseisde op 16 april toen het op weg was van havenstad Incheon naar het eiland Jeju. Aan boord waren ruim 475 men sen, vooral scholieren. Er worden nog ongeveer 55 mensen vermist, 179 men sen overleefden de ramp. President Park Geun-hye be loofde familieleden dat alles zal worden gedaan om ver misten terug te vinden. AARDVERSCHUIVING AFGHANISTAN RIO DE JANEIRO - Een vrouw wordt op nationale televisie geïnter viewd. In het centrum van Rio de Janeiro vraagt de verslaggever haar naar de veiligheid in de stad. De vrouw, rond de veertig jaar en behorend tot de middenklasse, draagt een gouden ketting. Ze stelt dat het niet slim is om die te dragen, maar dat ze zich wel vei lig voelt. Ze heeft de woorden nog niet uitgesproken of de ket ting wordt van haar nek getrok ken door een crimineel. Dit voorval staat niet op zichzelf. Vrijdag maakte het Instituut voor de veiligheid ISP bekend dat de criminaliteit in Rio de Janeiro fors is toegenomen. In de afgelo pen drie maanden werden ruim twintigduizend mensen beroofd. Een stijging van ruim 50 procent ten opzichte van een jaar eerder. De berovingen hadden ook plaats in het oude centrum en de toeris tische wijken Copacabana, Lebion en Ipanema waar het Nederlands elftal tijdens het WK verblijft. De cijfers zijn een klap in het gezicht van de WK-organisatie en de stad Rio de Janeiro. Die proberen het negatieve beeld van de stad te ver anderen. Het nieuws van de toege nomen criminaliteit volgt op een rumoerige periode, waarbij het be roemde Copacabana twee weken geleden in het middelpunt van de belangstelling stond. De politie raakte in gevecht met bewoners van een favela in Copacabana, die woedend waren over de dood van een 26-jarige man. De politie kreeg de schuld en tijdens de de monstratie werd nog iemand doodgeschoten. In totaal doodde de politie in het eerste kwartaal zo'n honderd mensen. Het aantal moorden in Rio in het eerste kwartaal van dit jaar staat op 365 mensen, een stijging van ruim 10 procent. „Je kunt je oordeel niet baseren op cijfers van een paar maanden", reageerde Rio's veilig heidschef José Mariano Beltrame. Als gevolg van de stijgende crimi naliteit worden vanaf vandaag tweeduizend extra politiemensen de straat opgestuurd, liet Beltra me weten. De in Rio de Janeiro woonachtige socioloog Alexandre Paiva ziet een logische verklaring voor de toenemende criminaliteit. „Het is lastiger om drugs te verhandelen. Door de aanwezigheid van de poli tie in de sloppenwijken is de af zetmarkt verkleind en richten cri minelen zich op andere activitei ten." Paiva voorziet in de aanloop naar het WK Voetbal een stijgen de lijn. „De politiek en politie, rea geren veel te langzaam op de nega tieve ontwikkelingen in de stad." zwsm P 4 Ongeveer 400 mensen waren afge komen op het congres, dat eerder door burgemeester Eric Thomas van Anderlecht werd verboden vanwege de veiligheid. Het 'Eer ste Europees congres van de dissi dentie', georganiseerd door het omstreden en onafhankelijk Ka merlid Laurent Louis (34), zou gis termiddag in de Brusselse ge meente plaatsvinden. De contro versiële Franse komiek Dieudon- né was een van de genodigden. Er volgden enkele schermutselin gen tussen de ordediensten en de congresbezoekers. De menigte, met veel aanhangers van Louis' partij Parti Populaire, scandeer- ZIN/ONZlN^n |uropa Het antwoord zullen we nooit we ten. Feit is wel dat de 3-procents- norm Nederland de afgelopen ja ren in een wurggreep gehouden heeft. Het instrument dat door overheden elders in de wereld werd ingezet om de recessie te lijf te gaan - de economie stimuleren - kon Nederland maar zeer be perkt van stal halen. Had het kabi net dat wel geopperd, dan zou Ol li Rehn onverbiddelijk zijn ge weest. Mocht iemand vergeten zijn hoe de verhoudingen in Euro pa ook alweer liggen: op de websi te van de Europese Commissie staat een gedetailleerde beschrij ving. In maart heeft de Europese Raad een voorbespreking over de nationale begrotingen, in april moet die worden ingeleverd en irr mei en juni bepaalt de commissie of het allemaal door de beugel kan. Als er dingen niet in orde zijn, volgen er 'aanbevelingen'. Komt een lidstaat die aanbevelin gen niet na, dan kunnen er offi ciële waarschuwingen en sancties volgen. Het mechanisme is er na tuurlijk niet voor niets. Voor be grotingsdiscipline is veel te zeg gen. Geld uitgeven dat je niet hebt is geen verstandige langeter mijnstrategie. Nederland was bo vendien één van de voorvechters van de norm. Politiek gezien was niet naar Olli Rehn luisteren daar om sowieso geen optie. Maar economisch gezien was het misschien verstandig geweest om niet zo hard op de rem te trappen. Niet alleen werklozen kunnen daar over meepraten, ook winke liers, restauranthouders en auto dealers voelen wat er in de porte monnee van klanten gebeurt als de overheid zich terugtrekt. Zeker, Nederland kent weer lichte groei, maar de lusten daarvan zijn scheef verdeeld. Exporteurs groeien, bedrijven die in het bin nenland hun boterham verdienen sappelen voort. De werkloosheid blijft nog wel even op het huidige niveau, is de voorspelling. Vooraanstaande economen heb ben er herhaaldelijk voor gewaar schuwd. Zelfs Nobelprijswinnaar Paul Krugman schreef een aantal columns over Nederland. In een daarvan, getiteld 'Very Ernstig People', bespreekt hij de 'doof heid' van beleidsmakers. „Ik sta versteld van de manier waarop po litici basic macro-economie uit het raam gooien, en van hun abso lute unanimiteit over de nood zaak van bezuinigen. De critici waren niet bepaald onzichtbaar. Hoe kan iedereen er zo zeker van zijn dat prominente economen het allemaal fout hebben, en bu reaucraten allemaal niet?" DAMASCUS SANAA SEOUL Rio steeds onveiliger door onze correspondent Jan Willem Zeldenrust José Mariano Beltrame, politie Alexandre Paiva, socioloog - V, BRUSSEL - De Belgische politie heeft gistermiddag met waterka nonnen bezoekers aan een antise mitisch congres in Brussel uiteenge dreven. Europa heeft talloze wetten, veror deningen en richtlijnen, bedoeld om de neuzen in dit werelddeel dezelfde kant op te krijgen. Som mige lijken onzinnig, op andere zaten mensen jaren te wachten. Tot aan de Europese verkiezingen op 22 mei elke week twee keer aandacht voor de zin en onzin van Europese regels. Vandaag: De onzin van verplicht bezuinigen als de economie daar niet om vraagt door Sander van Mersbergen BRUSSEL - Waar had Nederland nu gestaan als de functie van Olli Rehn niet had bestaan? Als er geen speciale commissaris voor de euro was geweest? Hadden er dan ook 700.000 landgenoten thuis geze ten, zoekend naar een baan die er in veel gevallen nog steeds niet is?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8