Dampend feest met Surrender op Hrieps Woede over gestolen bord Zomerfair BEVELANDEN en THOLEN 21 JEUGDHERINNERINGEN VAN EDJE EN DICK ook van invloed waren op hun la tere leven. Edje, die altijd in het onderwijs heeft gewerkt, vindt het belangrijk dat oorlogsverhaal te vertellen. Voor haarzelf maar ook omdat er nog zoveel mensen zijn die niet weten wat zich gedu rende - en na - de Tweede Wereld oorlog afspeelde in voormalig Ne- derlands-Indië. „En nu kan het nog." Ze volgde een cursus bij de Stichting Gastdocenten WO II en vertelt met enige regelmaat haar verhaal tijdens bijeenkomsten van serviceclubs, vrouwenorgani saties en op scholen. Onlangs stond ze nog voor de klas op de Montessorischool De Kraal in Tholen. Ook gaf ze al eens een gastcollege aan een universiteit in Tokio, om Japanse studenten te vertellen over dat verleden. Edje vertelt geen zwaar verhaal. „Het is een overlevingsverhaal", ty peert Dick. „Ik probeer van iets negatiefs iets positiefs te maken", zegt Edje zelf. Het leverde haar een keer een waardevol compli ment op van een meisje dat haar gastles bijwoonde. „Zij zei na af loop: wat zal uw moeder trots op u zijn. Dat was heel ontroerend." Net even daarvoor staat Roos Kra mer met haar handen vol bloe men. De bloemen zijn voor de le den van Surrender, de band die al twintig jaar de drager is van het festival, dat eerst zelfs Surrender Hrieps heette, maar nu gewoon Hrieps. „Het is begonnen met ge woon een bandje voor Surrender en Surrender erna", zegt Kramer. „En nu dit. Ik vind het echt knap dat ze dat al zo lang volhouden." Hrieps is na twintig jaar allang geen dorpsfeest meer, maar een echt Zeeuws festival. De bezoe kers komen vanuit de hele provin cie: er rijden bussen vanuit Bres- kens, Hulst, Hoedekenskerke en Zierikzee: acht stuks in totaal, vol gepakt met Hriepsfans. Vorig jaar al verhuisde het festival naar een nieuwe ruime lokatie en dat biedt kansen: dit jaar treden er 23 bands op, in vier tenten en er lijkt nog volop mogelijkheid tot uitbreiding. Vijfduizend mensen zijn er zater dag of misschien nog wel een beetje meer en minstens de helft heeft zo'n geinig geel Hriepsjubi- leumpetje op. Het feest gaat al vroeg in de avond los. Bier hoort bij Hrieps en de drank is hier goedkoop. Voor de kassa met munten staan rijen - en dat is ei genlijk de enige plaats op het festi val waar je moet wachten: de orga nisatie loopt gesmeerd en bijzon der vriendelijk, zelfs de beveili gers heten hier geen beveiliger. 'Sfeer Beheer' staat er op hun rug. In de rocktent is het gek genoeg rustiger, al is de muziek snoei hard. De metalband Peter Pan Speedrock heeft concurrentie van Mooi Wark, een dialectband uit de achterhoek, met heel veel fans in Zeeland. In de grote tent zin gen paar duizend mensen mee met de zanger, de middelvinger in de lucht. „Schijt aan de regels, lalalalalaa. Schijt aan de regels, laaaaalalalalalala." Concert Van Wijk in de Grote Kerk Arno van Wijk, de cantor-or ganist en stadsorganist van Goes, geeft vandaag een con cert op het Marcussen-orgel in de Grote Kerk. Op het pro gramma staan bewerkingen over Valeriusliederen van onder andere Jan Zwart, Piet Post en Willem Mudde. Het concert begint om 20.00 uur. Entree: acht euro. Man verdacht van zware mishandeling Aan de Koepoort is zondag morgen een 43-jarige inwo ner van Goes aangehouden. Hij wordt verdacht van zwa re mishandeling van zijn vriendin. Rond 3.00 uur was een man getuige van de mis handeling. De vrouw is behandeld in het ziekenhuis. De verdach te is ingesloten. DJ Clash Dancetour in disco El Toro De Pepsi DJ Clash van Dan cetour is vrijdag in disco theek El Toro om 19.00 uur in Goes. Deze wedstrijd is een battle voor jonge en on bekende dj-talenten, die kans maken om onder meer op Dancetour te kunnen draaien. De Dl Clash is de start van een nieuw seizoen met nieuwe kansen voor al le talenten in Zeeland. 'S-HEERENHOEK - Jacqueline Paree en Janet Mol uit 's-Heerenhoek zijn meer dan boos op de lieden die hun bord over de Oudelandse Zomerfair hebben gestolen. „Ik begrijp echt niet waarom ie mand zoiets doet. Wij hebben veel tijd in het bord gestoken en nu is het weg. Het is zo kinderach tig. Iemand gunt het ons blijkbaar niet", zei Jacqueline zaterdag. Janet ging het bord vorige week woensdag op aan de paal op 'de Bult' in Heinkenszand. De ge meente Borsele staat toe dat in stanties hun evenementen op de ze paal mogen aankondigen. Een paar dagen later was de aan kondiging van de Oudelandse Zo merfair echter spoorloos verdwe nen. Janet is inmiddels een actie gestart op Facebook in een poging het bord terug te krijgen. „En bij deze roep ik de mensen op het bord alsnog terug aan ons terug te geven", zegt Jacqueline. De Zomerfair op zaterdag 7 en zondag 8 juni is voor de derde maal en voor de tweede keer in 'De Koffietuin' aan de Everingse- weg in Oudelande. De fair trok vo rig jaar vijftienhonderd bezoe kers. Dit jaar is het evenement weer groter geworden met dertig stands op het gebied van onder meer brocante, bloemen en plan ten, sieraden, uiterlijke verzor ging, mode, glaskunst en nog veel meer. MAANDAG 5 MEI 2014 Edje Zorgdrager voor de klas in groep 7 en 8 van De Kraal in Tholen. foto Leo Adriaansen De Japanners hielden een loterij in een barak met rond de 600 moe ders en kinderen. Er viel één ei te winnen en de familie van Dick was de 'gelukkige'. Enerzijds was er vreugde om dat ene ei, anderzijds voelde de familie ook de jaloezie van al die andere mensen. Dicks moeder deelde het ei in vier stuk jes voor haar kinderen. De eier schaal werd verpulverd en even eens geconsumeerd. 23 augustus 1945. Japan heeft zich overgegeven, maar niemand in het kamp is daarvan al op de hoogte. Edje (4) staat naast de zie kenbarak met een kop water in haar hand als ze iemand hoort zeg gen dat haar moeder is overleden. Ze laat het kopje vallen en huilt. Huilt omdat haar moeder dood is, maar ook omdat ze haar water heeft laten vallen en weet dat ze geen nieuw water zal krijgen. Jordy de Boer (18) uit Arnemuiden wordt op zijn buik over een rij bierta fels geschoven: „Dit is iets wat Zeeland niet heeft." foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder GRIJPSKERKE - Als Surrender het po dium opstapt, dampt de feesttent. Letterlijk. Het vocht druipt van het doek af. En bij de eerste akkoorden van de Klokke van Erremuue gaat het dak er óók nog af: het blijft maar bier regenen, het publiek is uitzinnig. GOES GOES GOES door Frank van Cooten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 55