Nancy van de Ven rijdt voor eigen publiek naar vierde plaats op WK Herlings opnieuw ongenaakbaar Niet de politie bepaalt of Italiaanse bekerfinale doorgaat maar een hooligan. 38 SPORT VOETBAL Van de Ven, die zich twee weken terug aan haar knie blesseerde, had donderdag pas groen licht ge kregen om te starten. Op het Euro circuit in Valkenswaard werd ze tijdens de tijdtraining voor de startopstelling knap vierde. Snel ste was de Italiaanse Fontanesi. In de eerste manche kwam de zes tienjarige Souburgse na één ron de als vierde door. Daarna moest ze een plek inleveren omdat Rut- legde op haar Kawasaki voorbij kwam. Van de Ven wist haar vier de plek echter weer terug te vero veren door de Fran^aise Livia Lan celot voorbij te steken. Die klasse ring kwam al helemaal niet meer in gevaar toen Lancelot uitviel. In de tweede heat kwam Van de Ven opnieuw als vierde door na de eerste ronde. In de derde ron de moest zij een plaatsje inleve ren toen de Duitse Steffi Laier haar passeerde en een paar ron den verder bleek ook de slecht ge starte Fontanesi te sterk. Verder liet de Zeeuwse het echter niet ko men. Ze finishte keurig als zesde. „Een wereldprestatie", reageerde vader Giel. „Dit had ik vooraf ze ker niet verwacht." De dertienjarige Dean Houghton uit Lewedorp was geselecteerd om deel te nemen aan het Euro pees Honda kampioenschap 150 cc. Bij zijn debuut nam hij één EK-punt mee naar huis. Na twee manches eindigde hij in de dag klassering als 22e. Het was niet verwonderlijk dat hij diep onder de indruk was van de hele entourage. Houghton is al leen gewend aan wedstrijden op club- en districtsniveau. Tijdens de tijdtraining voor de startopstel ling werd hij twintigste. In de eer ste manche raakte hij betrokken bij gevechten rond de twintigste positie. Die twintigste plaats le verde één EK punt op en dat was ook zijn klassering aan het eind van deze manche. In de tweede manche had hij een veel betere start. Het was jammer dat de Bevelander al in de ope ningsfase betrokken raakte bij een valpartij en aan het eind van het veld verder moest. Houghton wist nog wel wat plaatsen goed te maken maar meer dan een 21e plaats, net buiten de punten, zat er niet in. „Het viel niet allemaal mee maar ik had het niet graag willen missen. In één woord ge weldig. Ik kijk al uit naar de vol gende ontmoeting", straalde hij. Voor Jordan-Lee van Maaren was het na de kwalificatie van de klas se EK 125 cc al over. Het was geen schande dat hij zich in dit sterke deelnemersveld niet kwalificeer de bij de beste veertig. ROME - Wie is de baas in de Itali aanse voetbalstadions, en wie be slist of een wedstrijd na geweldda dige rellen wel of niet gespeeld gaat worden? Na de in Rome be twiste bekerfinale tussen Napoli en Fiorentina, zaterdagavond, wijst iedereen naar de man die al omgedoopt is tot de nieuwe mi nister van binnenlandse zaken: Gennaro De Tommaso, zoon van een maffiabaas en leider van de Napolitaanse hooligans. De rellen waren overdag buiten het stadion al begonnen. Suppor- tersgroepen bekogelden elkaar met vuurwerk. In de buurt van het stadion bereikte het geweld een tragisch hoogtepunt met een schietpartij, waarvoor inmiddels een 48-jarige fan van AS Roma is opgepakt. Hij wordt gezien als de schutter. De man, een fanatieke Roma-aan- hanger en bekend bij justitie, ver wondde drie fans van wie er één in kritieke toestand in het zieken huis ligt. Ook tenminste vijf orde handhavers raakten, gewond. De schutter wordt aangeklaagd we gens poging tot moord. De ver dachte was zelf ook met verwon dingen in het ziekenhuis beland. De finale begon door de ongere geldheden drie kwartier later. De beelden zijn eindeloos her haald, maar het effect lijkt alleen maar groter te worden: De Tom maso die als een koning hoog op het hek zit voor de tribunes van de 'Curva Nord' van het Olym pisch Stadion. Achter hem een le ger opgewonden Napolitanen dat wacht op instructies en beneden voor hem, de aanvoerder van Na- poli, Marek Hamsik, die zich vast grijpt aan het hek en bezig is te onderhandelen met de boss van de 'Ultras'. Gisteren werd van verschillende kanten ontkend dat het ging om een onderhandeling, maar elke toeschouwer of tv-kijker trok die conclusie, na gezien te hebben hoe De Tommaso op een gegeven moment de mondhoeken naar be neden trok en beide getatoeëerde armen in de lucht hief. Een va riant op Julius Caesar die zijn ze gen geeft, want inderdaad mocht daarna de wedstrijd beginnen. De commentator van de Rai zei letter lijk met een opgeluchte stem: „De curva heeft 'ja' gezegd - we spe len." De wedstrijd wérd gespeeld en ge wonnen door Napoli met 3-1, maar het besef van de vernede ring werd met elk uur groter. En niet alleen omdat de tribunes vol zaten met hoogwaardigheidsbe kleders, onder wie premier Mat- teo Renzi, groot Fiorentina-fan. Hier was iets ongelooflijks ge- Herlings nam met zijn vijftig pun ten de leiding in de WK-stand over van Arnaud Tonus uit Zwit serland. De negentienjarige cou reur heeft nu vijftien punten voor sprong. Net als in de voorgaande vier jaar domineerde Herlings op het zand- circuit van Valkenswaard. In de eerste manche reed de KTM-cou- reur iedereen op meer dan één mi nuut achterstand. Herlings reed in de tweede manche weer onbe dreigd naar de zege, Tonus eindig de op 45 seconden als tweede. De Zwitser was in de eerste manche niet verder gekomen dan de twaalfde plaats. In het dagklassement eindigden de Franse coureurs Romain Fe- bvre (veertig punten) en Jordi Tixier (38) als tweede en derde achter Herlings. Van de Nederlandse coureurs die met een wildcard mochten mee doen aan de 'eigen' Grand Prix beurd: het voetbal stond in zijn hemd, maar ook de Italiaanse staat, want, zo vroegen alle kran ten zich gisteren af, wie heeft het in dit land het voor het zeggen? Gennaro De Tommaso, bijge naamd 'a Carogna' (een in ontbin ding verkerend dierenlijk) was be kend bij de politie en had al meer dere keren een stadionverbod ge had. Juist de politiebonden waren woedend gisteren, ook omdat De Tommaso een T-shirt droeg met het opschrift 'Speziale Libero', een oproep om de supporter vrij te laten die in 2007 de agent Filip- po Raciti vermoordde tijdens rel len na een derby op Sicilië. De weduwe van Raciti zei giste ren: „Ik ben vernederd en heb van- presteerde Brian Bogers het best. Hij scoorde op zijn KTM twaalf punten, Frederik van der Vlist pakte er zes. In de zwaarste klasse, de MXGP, was de Italiaanse titelverdediger Antonio Cairoli weer de beste. Hij eindigde in de eerste manche als derde en won de tweede, waar door hij 45 punten pakte. De Belgische coureur Jeremy van Horebeek werd tweede met 42 punten. Mare de Reuver mocht in Valkenswaard zijn kunsten weer eens vertonen en pakte dertien punten, vooral dankzij zijn negen de plaats in de eerste manche. Cairoli gaat aan kop in het WK met 267 punten, gevolgd door Van Horebeek met 236. ki door Herman Heuvink VALKENSWAARD - Motorcrosser Nancy van de Ven is in de derde wedstrijd voor het WK in Valkens- waard als vierde geëindigd. De West-Souburgse reed een ijzerster- ke wedstrijd. Dagwinnares werd de Australische Meghan Kat Rutledge. In de stand om de wereldtitel staat Van de Ven met 93 punten zesde. Leidster is regerend wereldkam pioene Chiara Fontanesi, met 121 punten. door Eelco van de Linden Hooligans aan de door Jaco Kaijen VALKENSWAARD - Motorcrosser Jef frey Herlings heeft gisteren met groots machtsvertoon de Grote Prijs van Nederland op het circuit van Valkenswaard gewonnen. De Brabantse wereldkampioen in de MX2 reed in beide manches zijn concurrenten op grote achter stand. Napoli-hooligan Gennaro De Tommaso bepaalt vanaf een hek of de Papakouli Diop (midden) viert de 2-0 van Levante tegen kampioenskandi daat Atletico Madrid, foto Hollandse Hoogte Jeffrey Herlings

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38