Motorclub naar politie om 'smaad' Opstelten Onbemand stalletje op platteland met camera bewaakt BINNENLAND 7 Olielekken zijn doorgaans iets van exotische oorden. De Golf van Mexico, Alaska, de Caraïben. Maar ook aan de randen van Ne derland borrelt het zwarte goud uit de grond naar boven. Twaalf kilometer ten zuidoosten van Enschede, net over de grens met Duitsland, lekt momenteel 500 liter opgeslagen ruwe olie uit zoutholtes naar boven. Per uur. Natuurgebied Amtsvenn is be smeurd en tien koeien die veront reinigd water dronken, werden ziek en moesten worden afge maakt. In Duitsland heeft de paniek toe geslagen, maar ook in Nederland maakt men zich zorgen. Want ook aan deze kant van de grens, onder Enschede zouden zoutkoe- pels met gasolie (diesel) worden gevuld. De gemeentebesturen van Enschede en Hengelo willen dat de voorbereidingen stoppen. Eerst moet duidelijk zijn wat er mis ging aan de andere kant van de grens. Een vergunning is al wel verleend aan het Hengelose fi liaal van AkzoNobel. De gemeentebesturen schreven een brief aan minister Kamp van Economische Zaken. De Ensche- dese milieuwethouder Hans van Agteren zegt dat de colleges zich zorgen maken over de volksge zondheid en mogelijke schade aan het milieu. „Weliswaar is ons in de voorbereidingen gegaran deerd dat de opslag veilig is, maar er is door de gebeurtenissen in het Amtsvenn nu sprake van een andere situatie" „We moeten nu in elk geval de onrust onder de in woners van Enschede en Hengelo wegnemen. Daarom willen we dat het ministerie van Economi sche Zaken en AkzoNobel alle voorbereidingen voor de opslag van gasolie stopzetten. Voordat we verder gaan moet de veilig heid volledig gewaarborgd zijn." Het Twentse CD A-Kamerlid Pie- ter Omtzigt heeft Kamervragen gesteld en wil weten wat de conse quenties zijn voor de plannen van AkzoNobel. Hij sluit zich aan bij de oproep van Van Agteren. Directeur van AkzoNobel Henge lo Peter de Jong snapt de bezorgd heid van de gemeentebestuur ders. Zijn werkgever is eigenaar van de Nederlandse zoutholtes. „Ook wij volgen de ontwikkelin gen in Duitsland met argusogen. Ook wij willen heel graag weten wat nu precies de oorzaak van die olielekkage is." Totdat die duidelijkheid er is, gaat AkzoNobel zeker niet over tot het vullen van de zoutholtes onder het Enschedese industrieterrein De Marssteden met olie. „We wil len eerst 100 procent zekerheid hebben dat het veilig is." De Duitse deelstaat Nord- rhein-Westfalen is er nog niet achter wat de oorzaak is van de lekkende zoutholtes. Bestuurders maken zich ernstige zorgen. Mi- LOCATIES OLIELEKKEN AMTSVENN "J - - - - J L"V Enschede Gronau Aamsveen lieuminister Remmel van de deel staat heeft zich onlangs persoon lijk op de hoogte laten stellen van de situatie. Zijn collega van Econo mische Zaken komt deze week naar het versmeerde natuurge bied. De Milieubond houdt zijn hart vast voor de lokale flora en fauna. Ook heeft de bond er een hard hoofd in of de vervuilde grond wel solide kan worden afge voerd en verwerkt. Ze spreekt van 'een tikkende tijdbom'. De Duitse zoutholtes bevatten 140 miljoen liter ruwe olie waar van inmiddels zeker 150.000 liter boven de grond is gekomen. Uit die voorraad kan worden geput als de gebruikelijke olieaanvoer om wat voor reden dan ook tijde lijk stagneert. De olie ligt sinds 1974 ondergronds opgeslagen. Al eerder in 2007 zijn er problemen door olielekkage geweest. Als de plannen in Twente door gaan, zal er in november 70 mil joen liter gasolie onder de grond verdwijnen. Ook dit is bedoeld als strategisch opslag. Internatio nale afspraken verplichten Neder land ongeveer 5 miljard liter olie op voorraad te houden. „Die wordt door ons bekeken. Het Openbaar Ministerie neemt dan een beslissing", aldus een politie woordvoerder. Hoe lang het on derzoek duurt, is onbekend. In een verklaring zeggen de Vete rans dat het ministerie, het Open baar Ministerie en de politie 'wil lens en wetens onwaarheden over onze club' verspreiden. De leden worden afgeschilderd als 'zware criminelen, drugsdealers en moor denaars'. Justitie zou dat doen om 'onze eer en goede naam te be schadigen'. Opstelten herkent zich niet in de citaten van de motorclub, aldus zijn woordvoerder. De Veterans klagen over de aan pak van de motorclubs. „De Belas tingdienst controleert ons vele malen zwaarder dan welke burger ook. Gemeenten weigeren vergun ningen en werken openlijk ons clubleven tegen. Politie noemt ons met naam en toenaam als be dreiging van de openbare orde." De club zegt dat er nog nooit een strafrechtelijk onderzoek naar 'on ze club of een van onze leden' is geweest en dat er niemand is op gepakt 'voor de feiten die onze mi nister noemt'. Bovendien is er nog nooit 'aangifte gedaan voor een feit dat onder de noemer 'zwa re criminaliteit' zou kunnen val len', aldus de Veterans. Veterans MC bestaat uit oud-mili tairen die in het buitenland heb ben gediend. De veteranen 'heb ben allen gediend in naam van ons koningshuis en onze rege ring, vaak onder moeilijke om standigheden', schrijft de vereni ging. In Ambt Delden wordt een boe- renkraampje 24 uur per dag in de gaten gehouden door een camera. „Eigenlijk belachelijk dat dit no dig is", zegt eigenares en bewoon ster Karin Luttikhedde. „Het staat ons zó tegen om dit te doen. Maar het kan niet anders." Het rustpunt voor de boerderij ligt langs de Umfassungsweg, een nieuwe wandelroute over land goed Twickel. Op het erf is een rustpunt ingericht, waar voorbij gangers voor een bescheiden ver goeding koffie, koek, fris en snoep kunnen krijgen. Maar niet ieder een laat geld achter. Uit de koffie- en koekkar van de familie Luttik hedde verdwenen lange tijd pro ducten, zonder dat daarvoor wordt betaald. Volgens Karin Luttikhedde zijn het vooral schoolgaande jongeren die flesjes fris en snoep stelen. Het liep op een gegeven moment de spuigaten uit. „Het gebeurde vlak voor de zomervakantie. Dan fietsten scholieren langs en kwa men ze het kraampje leegroven. Dat gebeurde soms wel drie we ken achter elkaar. In de zomerva kantie gebeurde er niks. En als de scholen weer begonnen, ging het gewoon weer verder. Heel verve lend. Ze namen vooral frisdrank, ijs, koek en snoep mee." De familie probeerde van alles om de diefstal tegen te gaan. „We hebben de kar een tijdje wegge haald. Later hebben we 'm terug gezet op een andere plek. Maar dat hielp niet. Ze bleven gewoon jatten. We hebben ook de koeling wel eens op slot gedaan. Dan moesten mensen eerst aanbellen voordat ze erbij konden." Luttikhedde heeft de scholieren wel eens op heterdaad betrapt. „Toen ik eraan kwam lopen, rie pen ze al tegen elkaar: o jee, dat wordt betalen. Ze wisten het don dersgoed." Op een gegeven moment heeft de familie de camera opgehangen, omdat ze het 'helemaal zat' was. Aan de wand van het kraampje hangt een bordje, waarop te lezen valt dat de flesjes frisdrank en koe ken worden bewaakt met een ca mera. Met de toevoeging dat, als mensen worden betrapt, aangifte wordt gedaan bij de politie en de beelden op sociale media worden gezet. Luttikhedde: „Vooral het dreigement heeft effect op de schooljeugd. Daar zijn ze heel ge voelig voor." De camerabewaking heeft tot be hoorlijk wat reacties geleid bij be zoekers en wandelaars over de Umfassungsweg. „Mensen vragen zich af of het echt nodig is. Dan leg ik ze uit waarom we tot dit drastische middel zijn gekomen." Sinds dat de camera er hangt, is er niets meer verdwenen. „Maar als we wat missen, gaan we de beel den bekijken." VRIJDAG 2 MEI 2014 Paniek om Duits olielek door Koen Verhelst ENSCHEDE - Net over de grens bij Enschede lekt olie uit zoutholtes een natuurgebied in. Nederlandse grensgemeentes willen voorberei dingen voor eigen opslag nu eerst stilleggen. I In het Duitse natuurgebied Amtsvenn komt de olie uit een ondergrondse opslag omhoog, foto Klaus Wiedau Gebied olielekken Enschede. Amtsvenn infographic Marcel Waanders/Tubantia Met medewerking van verslaggevers Hennie Talens en Bert Hellegers DEN HAAG - Motorclub Veterans MC heeft gisteren aangifte gedaan tegen minister Ivo Opstelten (Vei ligheid en Justitie). Volgens de club maakt justitie zich schuldig aan smaad. De politie bevestigt de aan gifte. Motorclub Veterans MC vindt dat justitie de leden onterecht als zware criminelen afschildert. door Saskia Minkman AMBT DELDEN - Camerabeveiliging staat voor velen synoniem met uit gaansgebieden in het centrum van een grote stad. Maar ook op het rustieke Twentse platteland, waar boeren voorbijgangers tegen een kleine vergoeding koffie en fris aan bieden, is bewaking nodig. Boerenkraam in Ambt Delden met koek, snoep, ijs en fris al verschillende keren geplunderd. Sinds de eigenares het stalletje met camera's bewaakt, heeft niemand meer iets gestolen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7