I Motorrijders hebben buik vol van 'criminalisering' Vooral mbo'ers en mensen met te weinig opleiding raken werkloos I Kampeersyndroom 22 ZEELAND ZONDAGSRUST De bescheiden maar gestage opmars van de SGP in de gemeenteraden is merkbaar. Meer rust op zondag. EP vrijdag Groot nieuws, groot nieuws! Er heeft zich een ware revolutie voorgedaan! Onze maatschappij staat compleet op zijn kop! Niets zal ooit meer hetzelfde zijn! U weet niet waar ik het over heb? Het was nochtans op het NOS-Jour- naal. Ik zal een tipje van de sluier op lichten: het gaat hier om een nieuwe vakantietrend. Het zit zo: al jaren loopt het aantal kampeerders terug. Maar dit jaar is er iets veranderd: het aan tal overnachtingen op natuur- campings is met 12 procent toe genomen! Toen ik dit hoorde, zakte mijn kokerrok af. Ik heb namelijk een rijke historie in tentjes op buitengemeen Spartaanse kampeerterreinen. Vanaf mijn vroegste jeugd was het elke zomer raak. In een vol gepropte auto togen we naar La Douce France. De campings die we frequenteerden, waren bij voorkeur verstoken van warm water, zit-wc, elektriciteit en andere kampeerders. Ik zou nu kunnen neerpennen hoe ik hierover dacht, maar dat hoeft niet. In groep zeven moest ik namelijk een opstel schrijven over iets wat ik stom vond. Ik citeer: 'Als er iets is wat ik niet begrijp, dan is het kamperen. Waarom zou je op een gasje willen koken als er een fornuis bestaat? Waarom zou je op een luchtbed slapen als er een matras bestaat? Waar om zou je onder een vreemde koude douche staan als je een eigen warme douche hebt? Waarom zou je op een vieze wc gaan als je je eigen fijne ver trouwde wc hebt? Ik vind kam peren het stomste en het dom ste wat er is.' Eigenlijk kan ik aan dit zeven tien jaar geleden geschreven be toog niet veel meer toevoegen. Ik snap nog altijd niet waarom iemand met een normaal wer kend stel hersenen en een ze ker stijlgevoel opteert voor een verblijf op een camping. Wat moet ik daar met mijn koker rokken, perfect opgestoken haar en feilloos gestifte lippen? Maar zelfs als dit niet tot je dagelijkse uitmonstering be hoort, begrijp ik de aantrek kingskracht van kampeerver- tier niet - luister naar mijn elfja rige zelf! De traditionele Harleydagen in Valkenswaard, Breda, de open dag van een grote Harleyzaak in Rot terdam; officieel mag het niet meer. Desondanks trekken motor rijders nog met honderden tege lijk die steden in. „Dan komen we bij elkaar, doen we een samen een biertje op een terras en gaat iedereen weer tevreden naar huis", vertelt Verheij. „Natuurlijk lopen daar ook jongens van de grote motorclubs rond. Maar wat zou het! De gemeenten zijn bang dat dit soort evenementen uit de hand loopt. Onzin! Mannen van de MC's die een hekel aan iemand hebben, slaan hem - op z'n Am sterdams gezegd - vast wel een keer op z'n platte bek. Maar dat doen ze heus niet op een Harley- dag, wanneer alle ogen op hen zijn gericht." Verheij stoort zich aan de 'crimi nalisering van de motorrijder'. „Wie rondrijdt op een chopper met een hesje aan waar een paar stickertjes opzitten, wordt als cri- MIDDELBURG - De SGP is na de ver kiezingen van maart invloedrijker geworden. Niet omdat de partij - al dan niet in combinatie met de CU - haar aanhang zo zeer heeft zien groeien, wel omdat de partij nodig is gebleken om dagelijkse besturen in de gemeenten te vor men. PvdA, WD en CDA hebben verlo ren: de eerste fors, de tweede flink en de laajste licht. En een wethouder namens eem lokale partij (die hebben stevig gewon nen) is nog lang niet in elke ge meente een vanzelfsprekendheid. Dan liever de SGP. Die levert de gelijke bestuurders en je weet wat je eraan hebt. Dat geldt ook voor de principiële punten van deze partij, waarbij de zondagsrust een voorname rol speelt. In Goes hebben CDA en WD hun partner van de afgelopen vier jaar (PvdA) verruild voor de SGP in het volle besef dat daar iets te- BESCHEIDEN OPMARS mineel gezien. Wij merken het zelf ook. Als we naar de kroeg gaan, krijg je meteen een bepaald stempel opgedrukt." Verheij is zich er van bewust dat hij ook zonder stoer motorjack aan een pilsje kan pakken. „Maar die club kleuren horen bij ons, dat is je identiteit. Het is toch idioot wan neer iemand anders gaat bepalen welke kleren ik mag dragen! Een voetbalfan loopt toch ook in een shirt van zijn club. Een dominee draagt ook een specifiek pak." De FreeBirds coördineren voor Zeeland een landelijke protestrit die 10 mei wordt gereden tegen de stigmatisering. De Zeeuwse motorrijders verzamelen zich bij tankstations en parkings langs de A58 en rijden in een lange stoet naar Eindhoven. Bij goed weer verwacht Verheij dat minimaal 450 toerrijders uit Zeeland zich bij de actie zullen aansluiten. Op 7 juni houden de Free Birds hun grootschalige evenement, met bands en stands op de Karolingen- burcht in Oost-Souburg. Verheij: „Die vergunning is al binnen." De branche-organisaties KNMV en Rai hebben gisteren in een brief aan de Vereniging Neder landse Gemeenten fel afstand ge nomen van 'het klakkeloos verbie den van evenementen waarbij motorfietsen zijn betrokken en het in de beeldvorming één op één verbinden van criminele orga nisaties met motorclubs en -eve nementen'. „Een gezonde sector wordt kapotgemaakt en bijna een miljoen berijders als criminelen weggezet. Onacceptabel!" - genover hoort te staan. Dus wordt het aantal koopzondagen niet uit gebreid, mogen supermarkten die des zondags klanten willen bedie nen alleeen tussen 13.00 en 18.00 uur geopend zijn en wordt strik ter de hand gehouden aan evene menten (op zondag). Ook staat in het collegeprogramma dat een uit- sterfbeleid voor coffeeshops wordt nagestreefd en dat er meer camera's moeten komen om toe zicht in de binnenstad te houden. Die laatste twee zijn punten waar CDA en WD toch al oren naar hadden, maar waarover met de voormalige coalitiegenoot PvdA geen overeenstemming was te ver krijgen. Met de SGP wel. In Reimerswaal is afgesproken dat horecagelegenheden na twaalf uur 's avonds hun muziekvolume zodanig moeten verlagen dat de omgeving er geen last van heeft. Ook dat draagt bij aan de zondags heiliging. In het Middelburgse collegepro gramma staat dat er geen verrui ming van de openingstijden van winkels op zondag komt. Het ge meentebestuur zegt bovendien dat het zich terughoudend opstelt als het gaat om de uitbreiding van evenementen op zondag die ge luidsoverlast veroorzaken. De Middelburgse SGP-fractie stel de vorige week vragen over het Go Dutch Festival op zondag 20 juli. Ze vreest dat het festival voor overlast zorgt bij de kerkgangers in de nabijgelegen Westerkerk. Organisator Martin Priem moet zich in allerlei bochten wringen om aan de voorwaarden van de ge meente te voldoen. „We zetten extra mensen in die ervoor zor gen dat het geluid binnen de per ken blijft. De topartiesten spelen pas als de kerkdienst afgelopen is. je haalt je heel wat op je dak als je een evenement op zondag organi seert. Maar we willen iedereen in z'n waarde laten. Zij kunnen fat soenlijk hun kerkdienst bezoeken en wij kunnen ons ding doen." Dat blijkt uit de Zeeuwse cijfers van uitkeringsinstantie UWV. In Zeeland zoeken inmiddels 11.661 geregisteerde mensen naar werk. De grootste groep daarvan zit in de WW: 8334. De rest van de werkzoekenden heeft een bij standsuitkering of geen uitkering. Hoewel Zeeland nog steeds de re gio is met de laagste werkloos heid van Nederland, is het aantal WW'ers in een jaar tijd met 1472 ofwel 21,5 procent gestegen. De werkloosheid slaat met name toe onder mbo'ers en mensen met onvoldoende opleiding. In maart hadden 3308 mbo'ers een WW-uitkering. Een jaar terug wa ren dat er 2711. Dat komt mede door faillissementen van Therm- phos, bouwbedrijven, horecabe drijven en detailhandelszaken. Een bijna evengrote groep WW' ers zijn werkzoekenden zonder startkwalificatie: 3287 (612 meer dan in maart 2013). Samen met de mbo vormen ze de bulk van de werkloos geraakte Zeeuwen. On der de werklozen bevinden zich weinig havisten, vwo'ers en men sen met een wetenschappelijke opleiding. Hbo'ers hebben het moeilijker. Ruim 1200 zitten er In de WW. De groep werkloze vijftigplussers (3518) is groot in vergelijking met de categorie 27 tot 50 jaar (4140). Oudere werklozen komen moei lijk aan de slag en zitten lang thuis eer ze ander werk hebben gevonden. Het aantal mensen dat pas na een jaar een baan vindt, is volgens de UWV-cijfers licht ge stegen. Het aantal jonge WW'ers bedraagt 676. In maart 2013 waren het er 589. Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Marcel Modde MIDDELBURG - Hij rijdt zelf op een dikke Honda Goldwing. Al meer dan dertig jaar, met groot plezier. Maar de laatste tijd wordt dat ple zier flink vergald door de rigide op stelling van overheden, ervaart vicepresident Jan Verheij (54) van de Walcherse MotorTourClub FreeBirds. Steeds vaker worden evenementen in den lande verbo den, uit angst voor confrontaties tussen motorbendes. „Te zot voor woorden!" Rechtser door deelname SGP door Cornelleke Blok en Ben Jansen bij de gemeenteraadsverkiezingen 2010 2014 Borsele SGP/CU 21,9% 23,9% Goes SGP/CU 13,5% 13,7% Kapelle SGP CU 14,9% 8,1% 11,7% 8,6% Reimerswaal SGP CU 33,3% 9,9% 34,6% 10,6% Noord-Beveland SGP 14,3% 15,2% Schouwen-Duiveland SGP CU 12,3% 6,2% 13% 6.1% Tholen SGP CU 26,1% 12,1% 28,5% 12.6% Middelburg SGP CU 10,4% 8,8% 11,4% 8.5% Vlissingen SGP 5,4% Veere SGP/CU 23,3% 23,5% Terneuzen SGP CU 5,6% 5,8% 6% 6,4% Zeeland SGP 8% 9% CU 4,6% 4,7% SGP/CU 4,1% 4,3% In Hulst en Sluis deden SGP en CU niet mee door Frank Balkenende MIDDELBURG - Mbo'ers en mensen zonder startkwalificatie (geen mbo 2 of havo) vormen veruit de groot ste groep van de Zeeuwse werklo zen met een WW-uitkering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62