Vogelbescherming wil 'rijke weide' Eicelbank houdt rekening met uiterlijk donor Iedere automobilist krijgt Noordpoololie in zijn tank iMua BINNENLAND 5 Ff l d-f'-' - -w~\ BEDREIGDE WEIDEVOGELS 56.000 Op li juni begint Vogelbescher ming Nederland met de tweede fase van de actie 'Red de rijke wei de'. „Ruim 70.000 mensen heb ben in een jaar tijd de petitie on dertekend. Op li juni gaan we ze tijdens onze Weidetop in De Ro de Hoed in Amsterdam aan staats secretaris Dijksma aanbieden. We hopen dat ze het eens is met ons doel te komen tot 200.000 hecta re rijke weide. Daaronder ver staan we een weide met vee, bloe men en vlinders, waarin de weide vogel kan gedijen", legt weidevo gelexpert Gerrit Gerritsen uit. De Vogelbescherming denkt dat de 200.000 hectare Rijke Weide volstaat om vogels als de grutto te redden. „Afschieten van vossen en kraaien is wat ons betreft geen optie. In Friesland, op Terschel ling, de Eempolder en delen van Noord- en Zuid-Holland willen we grote aaneengesloten gebie den. Een goed maaibeheer maakt dat de jonge vogels kunnen schui len, de kruidenrijkdom zorgt voor voldoende insecten." Verburg van de weidevogelvereniging Zoeter- woude gelooft er niet in: „Mooi bedacht op de tekentafel, maar volstrekt onvoldoende." Hoeveel vrouwen kunnen niet of moeilijk zwanger worden? Marinus Crooij: „De dertien Ne derlandse IVF-klinieken doen sa men zo'n 16.000 behandelingen per jaar. Grof gezegd heeft 20 pro cent van vrouwen die een kind willen krijgen, moeite om zwan ger te worden. Soms lukt het na verloop van tijd wel, soms is toch een behandeling nodig." Jarenlang gingen vrouwen naar het buitenland voor een eiceldonatie. Is het daar zo veel gemakkelijker? „De Nederlandse wetgeving stelt dat een donor, van sperma of eicel, niet anoniem mag zijn. Een kind heeft, als het 16 jaar is, het recht om te weten waar het gene tisch vandaan komt en het recht zijn donor te leren kennen. In het buitenland, Spanje bijvoorbeeld, kan een vrouw een anonieme eicel ontvangen als ze er niet in slaagt om zelf een donor te vin den." Kan iedere vrouw aankloppen bij Medisch Centrum Kinderwens? „Er moet een medische reden zijn, bijvoorbeeld vervroegde over gang. Het kan ook zijn dat de vrouw drager is van een geneti sche afwijking of ziekte en die ab soluut niet wil overbrengen op het kind. We hanteren een leef tijd tot 40 jaar, want we willen niet verder gaan dan natuurlijk is. Een vrouw van 60 jaar die nog een kind wil? We zijn geen drogis terij van 'u vraagt wij draaien'." Stel dat een echtpaar zich bij u meldt en zegt: wij willen alleen een kind met blond haar en blauwe ogen. „Bij de intake houden we reke ning met uiterlijke kenmerken. Dat is uit bescherming voor het kind zelf. Het is geen gewenste si tuatie dat bij een stel met blond haar en blauwe ogen een donker kindje geboren wordt. Dan ziet de buitenwacht direct: oh, dat is niet van de ouders zelf. Dus op basis van het uiterlijk van het echtpaar zoeken we naar een geschikte do nor." En als datzelfde blonde stel vraagt om een eicel van een zwarte vrouw? „We doen niet aan wensgenees kunde. Dan zeggen we dat ze be ter een kindje kunnen adopteren. Hetzelfde geldt voor de wens dat de donor academisch gevormd moet zijn. Dan zullen we uitleg gen dat hoe iemand is opgeleid niet genetisch wordt bepaald." Welke voorwaarden stellen jullie aan vrouwen die eicellen willen do neren? „Ze moeten tussen de 23 en 35 jaar zijn. De kwaliteit van de eicel len neemt af naarmate de leeftijd vordert en dus ook de kans op een zwangerschap. Het is geen eis, maar we geven de voorkeur aan vrouwen die al een kind heb ben. Uit zelfbescherming. Man nen maken tot op hoge leeftijd zaadcellen aan, maar bij vrouwen en eicellen geldt: op is op. Het zou wel heel zuur zijn als een vrouw die eicellen heeft gedo neerd op haar dertigste zelf niet meer zwanger kan worden." Nee, is het antwoord. Olie uit ver schillende bronnen wordt bij raffi naderij omgezet naar nieuwe pro ducten. Brandstoffen zijn een mengsel van meerdere soorten, meestal vier tot zes. Of de olie nou afkomstig is uit Schoonebeek of Nigeria, de Noordpool of Qatar: uiteindelijk komt het allemaal bij elkaar. „In het eindproduct is niet te herleiden wat de herkomst van de brandstof is", beaamt een woordvoerster van Total. Andere branches kennen keur merken, maar dat bestaat bij ben zine en diesel niet. En het lijkt er ook niet op dat de oliebedrijven hun veto uitspreken over olie uit de Noordpool, ook al leidt de win ning daar volgens critici tot grote milieuschade. Total bijvoorbeeld is de afnemer van de olie in de eerste tanker uit de Noordpool. In tegenstelling tot wat de NOS gisteren meldde, staat het niet vast dat het bij deze lading blijft. „Op dit moment zijn er geen nieuwe bestellingen ge plaatst. Maar het valt niet uit te sluiten dat dat in de toekomst wel gebeurt." Shell wijst er via een woordvoerder op dat er geen wet telijke restricties zijn die de aan koop van Noordpoololie verhinde ren. „Wij laten ons bij de inkoop vooral leiden door prijs en kwali teit." Minister Kamp (Economische Za ken) schreef gisteren aan de Twee de Kamer dat het kabinet geen mogelijkheden ziet om het ver voer en de winning van ruwe olie in het Noordpoolgebied te verbie- den. De Tweede Kamer had ge vraagd om een transportverbod, maar volgens Kamp is dat in strijd met het internationale recht op de vrije scheepvaart op volle zee. Eerder had het ministerie al laten weten dat de tanker die naar Rot terdam kwam niet tegengehou den kon worden, omdat de olie binnen de internationale juridi sche kaders gewonnen is. Activisten van Greenpeace die gis teren probeerden te voorkomen dat de Russische tanker aanlegde, werden door de politie verwij derd. De kapitein van het Green- peace-schip Rainbow Warrior is aangehouden. Ook zijn ongeveer dertig activisten op de kade en in bootjes rond de tanker opgepakt. I VRIJDAG 2 MEI 2014 voor de vos Aantal broedparen van de vier meest bedreigde weidevogels in Nederland. GRUTTO 43.000 240.000 KIEVIT 1200.000 100.000 SCHOLEKSTER 67.000 TURELUUR 18.000 infographic DPd I bron Vogelbescherming Nederland Medisch Centrum Kinder wens heeft tweehonderd eicellen in de vriezer liggen voor vijftig behandelingen. Het centrum kijkt in belang van het kind naar uiterlijk van de donor, maar doet niet aan 'wensgeneeskunde'. door Rob Siebelink LEIDERDORP - Het Medisch Cen trum Kinderwens (MCK) in Leider dorp begint vandaag met de uitgif te van eicellen, voor vrouwen die niet zwanger kunnen worden. In de vriezer van het centrum liggen tweehonderd eicellen te wachten, goed voor de eerste vijftig behan delingen, weet directeur-gynaeco loog Marinus Crooij. Vorig jaar be gon het UMC Utrecht al met een eicelbank, maar voor zover bekend heeft die nog geen uitgiftes ge daan. I De Russische tanker met Noord poololie foto Greenpeace door Sander van Mersbergen ROTTERDAM - Ondanks stoorwerk van Greenpeace bereikte de eerste tanker met Noordpoololie van Gazprom gisteren redelijk vlot de Rotterdamse haven. Stel nou dat je dat als consument geen goede zaak vindt. Kun je dan voorkomen dat er olie uit de Noordpool in mijn benzinetank terecht komt? Olie uit verschillende bronnen wordt bij raffinade rijen verwerkt en vermengd tot nieuwe producten. „MfMi 1 H-W

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5