IQ-partij zaait verwarring op tv: Is dit echt of parodie? 66 In 2013 hadden we nog zo'n zeventig nesten: dat gaan we dit jaar niet halen 4 BINNENLAND WEIDEVOGELS reportage De vos is dodelijk voor de grutto en kievit. Vogelbeschermers willen veel strakkere regels. Politie houdt dierenbeul aan De politie heeft gisteren een 25-jarige man uit Assen aan gehouden die ervan wordt verdacht dat hij de afgelo pen maanden een slachting onder dieren heeft aange richt op meerdere kinder boerderijen en bij particulie ren in de Drentse hoofdstad. In totaal sloeg de man ver moedelijk tien keer toe. Hij liep tegen de lamp na een anonieme tip. Jansen helpt fractie van ex-PWers Ex-PW'er Stephan Jansen, die vorige week de fractie van zijn partij in de provin cie Zuid-Holland verliet, gaat aan de slag bij de Twee de Kamerfractie van de oud-PW'ers Louis Bontes en Joram van Klaveren. Dat heeft Bontes gisteren laten weten. Jansen, de 'rechter hand van Wilders', vertrok bij de PW vanwege de Ma- rokkanenkwestie. NS'ers nemen vuilniszak ter hand De NS zet vandaag kantoor medewerkers in om de erg ste losse rommel in de trei nen op te ruimen. Treinreizi gers worden, door staking van de schoonmakers de laatste dagen geconfron teerd met niet geleegde prul lenbakken, troep en viezig heid in de trein. Alleen per soneel dat zich vrijwillig heeft gemeld, wordt ingezet. Kuip-plan BAM krijgt voorkeur Bouwbedrijf BAM heeft de opdracht gekregen om De Kuip in Rotterdam te ver bouwen, maar definitiefis het renovatieplan nog niet. De gemeenteraad van Rot terdam heeft het laatste woord en moet het plan nog goedkeuren. „Als het aantal bezoekers van 50.000 naar 70.000 gaat, heeft dat allerlei gevolgen", zegt een woord voerster van de gemeente. ZOETERWOUDE - Frustratie klinkt door in de stem van melkveehou der Quno Onderwater uit het Zuid-Hollandse Zoeterwoude. Er is weer grote schade aan de weide vogelstand op zijn 35 hectare. „Vijf nesten zijn leeg geroofd. Bij een ervan lag een aangevreten kie vit We hebben ook vier half opge vreten hazen gevonden. Het be looft deze zomer weer een drama te worden." De schuldige van het bloedbad op zijn weilanden in de Groote West- eindsche Polder - pal naast de A4 ten zuiden van Leiden - loopt op vier poten en komt geregeld snacken. De vos. Dat dier is net zo beschermd als de grutto, kievit en tureluur. De 45-jarige Onder water beschermt al sinds 1985 de weidevogels bij de kaasboerderij. „Ik heb het van mijn ouders met de paplepel ingegoten gekregen. Die vogels horen bij ons. Natuur lijk krijg ik er een vergoeding voor, het kost me ook veel extra werk. Maar ik doe dat met liefde." Hij loopt verder over het perceel dat is bezocht door de vos en treft een leeg kievitsnest aan. Onder water kijkt onder het nestmateri aal. Kieviten begraven de schalen van de eieren. „Geen schalen. Zal wel leeggeroofd zijn." Terwijl de grutto's en de kieviten luidkeels protesterend rondvlie gen, gaat hij naar een 'andere stok', die de plaats van een nestje aangeeft. Drie kievitseieren. Koud. „Verlaten. Zonde." Even verderop klaart zijn gezicht op. Vier lekker warme grutto-eieren. Weer een eindje verder schiet een watersnip weg en maakt een haas zich zigzaggend uit de voeten. Jack Luiten is een van de negen vrijwilligers die ieder voorjaar re gelmatig over het land van Onder1 water naar nesten zoekt. „Vorig jaar zaten we hier op zo'n zeven tig nesten van slobeend, tureluur, kuifeend, scholekster, kievit en grutto. Dat gaan we dit jaar niet halen." De weilanden van Quno Onder water zijn een hotspot, zegt ook voorzitter Stef Verburg van de weidevogelvereniging Zoeterwou de. Ook de percelen waar hij het gras maait om in te kuilen. „Hier durf ik mijn vrijwilligers wel te la ten lopen. Aan de andere kant van Zoeterwoude hebben we het opgegeven. Daar vonden vrijwilli gers meestal niks." Vooral het aantal grutto's daalt zienderogen. „Een aantal jaren ge leden leefde 90 procent van de we reldpopulatie grutto's in Neder land. Nu nog maar 70 procent. We hebben een verantwoordelijk heid", aldus Verburg. De intensivering van de land bouw vereist een laag grondwater peil, de druk van de bebouwing en de laatste jaren de roofzucht van met name vos en kraai zijn de grote spelbrekers. „Voor de wei devogels zou je eigenlijk terug moeten naar de landbouw van de 50'er jaren", zegt Verburg. In zijn werkgroep zitten zestig vrijwilli gers die op 500 hectare tellen in het veenweidegebied. De boeren die proberen om de weidevogels te redden worden steeds schaar- ,i -■ M - h ser. „Vaak ook omdat er niks meer te redden valt door de druk van de vos", zegt Onderwater. Ook bij hem neemt de frustratie vaak de overhand. „Je moet wel weten wat je wilt. Als je ziet dat vossen de jonge grutto's en kievi ten opvreten dan moet je wat doen. Je kan niet volstaan met te zeggen dat dat de natuur is. Het beleid werkt niet. Halfslachtig ge doe", aldus Onderwater. Verburg vult aan: „Je moet gebie den aanwijzen waar alles in het te ken staat van de weidevogels. Daar moeten rovers een halt wor den toegeroepen. Tenzij je wilt dat er steeds minder weidevogels komen. Heus, we zijn geen ordi naire jagers, maar er is een kriti sche massa nodig om zich te kun nen redden. Grutto's en kieviten broeden graag bij elkaar. Want ze profiteren van eikaars waakzaam heid en kracht. Als er een buizerd komt, kan die door hen samen worden verjaagd. Maar dat kost ze veel energie. Zijn er te weinig, dan kunnen ze zich op een be paald moment niet meer verdedi gen. Dan gaat het fout. Dat is pre cies wat er nu gebeurt." Het is geen aflevering van Koot en Bie of Lucky tv, zoals sommige kijkers denken, maar een pro gramma in de Zendtijd voor Politie ke Partijen. Lijsttrekker en enige kandidaat Gunther Niessen van IQ, de Rechten- en Plichtenpartij, zoals de naam voluit luidt, heeft tweeënhalve minuut de tijd om zijn politieke boodschap voor de komende Europese verkiezingen te verkondigen. Met een goed koop cameraatje nam hij de bood schap thuis op. Bij het Commissa riaat voor de Media kwamen giste ren diverse telefoontjes binnen. „Of dit wel echt een uitzending van politieke partijen was", zegt een woordvoerster. „Ja, dus." De IQ_-partij doet voor het eerst mee met de verkiezingen. In 2012 wilde Niessen zich kandidaat stel len voor de Tweede Kamer, maar die poging strandde, omdat de partij de volgens de kieswet nood zakelijke borgsom van ruim 11.000 euro niet had gestort. Nu zijn alle procedures wel goed ge volgd, aldus Heieen Hörmann van de Kiesraad. Het is lastig wijs te worden uit de politieke standpunten van IQ. Schone energie staat hoog op de agenda, maar ook het 'oplossen van de problemen met mentaal zwakke, geboortesterke immigran ten'. Dat kan door 'via embryo transfer de DNA-kleren te wisse len'. Het Commissariaat voor de Media laat weten dat alle partijen die meedoen aan de verkiezingen in aanmerking komen voor (gratis) zendtijd. „Dus ook de IQjpartij." De verantwoordelijkheid voor de inhoud en de kwaliteit van de uit zending ligt geheel bij de partij, benadrukt zij. „Wie bezwaar heeft tegen de boodschap, bijvoor beeld omdat die discriminerend is, kan daarvan aangifte doen. Pas als de rechter een partij .veroor deelt, kan het commissariaat een volgende uitzending weigeren." Vrijheid van meningsuiting staat voorop, aldus de woordvoerster. „Je kan niet vooraf toetsen of iets door de beugel kan." Niessen noemt zichzelf'ontwik kelaar' en heeft volgens eigen zeg gen jaren gestoken in het ontwer pen van een 'stormvogel' die ener gie kan opwekken. Volgens men sen die hem kennen brengt hij veel tijd door in de universiteitsbi bliotheek van Delft. Niessen zegt dat hij 'behoorlijk wat reacties' heeft gehad op de uit zendingen. „In de regel was men positief', laat hij telefonisch we ten. „Mensen waren enthousiast en blij over mijn voorstellen." De lijsttrekker hoopt ten minste een, maar misschien ook twee of drie zetels te bemachtigen in het Europees Parlement. „Ik ben van plan daar de corruptie te ontmas keren via de Dim-methode", zegt hij vastberaden. ASSEN DEN HAAG UTRECHT ROTTERDAM Weiland is snackbar door Wilko Voordouw Vogelbeschermer Jack Luiten s•- A door Sandra Donker DEN HAAG - We zien: een grijzende man met woudlopershoed, bril, baard en zwaar Duits accent. We horen: een onnavolgbaar verhaal over de 'de multimiljardairs van de Ashkenazigroep', de lobby tegen 'Clean Energy' en iets over Dim ('Dader kennis-in Memory'). En dat alles op nationale televisie. Gunther Niessen in het spotje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4