Dodenherdenking op 3 mei vanwege zondagsrust Zondagsrust Doorstart zit er niet in Lening aanvragen kan nu voor Meijers Staalbouw bij Kredietunie Zeeland ZEELAND 23 commentaar Beekman (CU) stapt uit Zeeuws provinciebestuur Weinig claims na internetstoring middelburg - In Arnemuiden, Kruiningen, Yerseke en Waarde wordt dodenherdenking dit jaar niet op 4 mei gehouden omdat die datum op zondag valt. De plechtigheden zijn op zaterdag. „De comités die de herdenking or ganiseren, willen een zo breed mogelijke doelgroep aanspreken", zegt woordvoerster Yvonne van der Weele van de gemeente Rei- merswaal. „In Kruiningen doen drie scholen mee. Zou de herden king op zondag plaatsvinden, dan konden kinderen van één school er niet bij zijn." Marcel Boogaard, voorzitter van Veteranen Zeeland, vindt het on zin om de dodenherdenking te Dat verbaast Van Boven niet. „Want het gaat nog steeds niet echt florissant in de bouw." Meijers Staalbouw ging 25 maart failliet. Het metaalbedrijf had een schuld van 1,8 miljoen euro. De bijna zestig werknemers kwamen op straat te staan. Zij krijgen spe ciale aandacht van Orionis Wal- verplaatsen. „Vier mei is de dag waarop we herdenken en dat moet zo blijven. De Canadezen konden destijds ook niet zeggen: 'het is een rustdag, dus we stop pen'. Ze moesten doorgaan. Daar moet je respect voor tonen." De veteranenvereniging in Urk, waar dodenherdenking ook op 3 mei is, vindt dat de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog over al in Nederland op 4 mei her dacht moeten worden. Ze nam het initiatief voor de online peti tie 'Vier mei zoals het hoort'. Zo'n achthonderd mensen heb ben al ondertekend. In 1967 was de discussie nog veel heviger. Toen viel de dodenher- cheren en het UWV. Beide organi saties spannen zich in om hen zo snel mogelijk aan werk te helpen. Onder personeel ging het praatje dat de ondergang van het staal bouwbedrijf deels te wijten was aan slecht management. Curator Van Boven heeft daarvoor tot nu toe nog geen aanwijzing. In 2013 verkeerde Meijers Staalbouw al in de problemen. Toen kwam er red ding uit 's-Heerenhoek. De Hoon- dert Groep nam het Serooskerkse bedrijf in afgeslankte vorm over. Volgens de vakbonden bleek daar na dat op een deel van de orders te laag ingeschreven was, waar door er verlies werd geleden. denking op Hemelvaartsdag. Dat was aanleiding de herdenking van oorlogsslachtoffers dat jaar één dag te vervroegen. Officieel. De twee minuten stilte en de kransleggingen vonden toen over al op woensdag 3 mei plaats. Geen goede oplossing, meende het een maand eerder aangetre den kabinet De Jong. Het bepaal de een jaar later dat voor de natio- De Canadezen konden destijds ook niet zeggen: 'het is een rustdag' De kredietunie is een coöperatie die leningen verstrekt van 50.000 tot 250.000 euro. Banken verstrek ken relatief weinig kredieten in dat segment. De coöperatie wil nu het Zeeuwse midden- en kleinbedrijf aan financiering hel pen. De Kredietunie Zeeland is 1 mei officieel uit de startblokken gekomen. Sinds gisteren kunnen nale dodenherdenking en de vie ring van de bevrijding niet langer zal worden afgeweken van de vas te data: 4 en 5 mei dus. Ongeacht de dag waarop ze vallen. De verschuiving van de dodenher denking in 1967 van 4 naar 3 mei, deed nog meer stof opwaaien na dat bleek dat de toenmalige minis ter van Buitenlandse Zaken Jo seph Luns er geen been in zag om zich die dag in Aken de Karei de Grote Prijs te laten uitreiken. Een Nederlandse minister die naar Duitsland reist op de dag waarop de slachtoffers van de Tweede We reldoorlog hoorden te worden ge houden. Dat gaf in elk geval in 1967 nog geen pas. bedrijven op kredietuniezee- land.nl een aanvraag doen. Met name ondernemers hebben ervoor gezorgd dat het noodzake lijke startkapitaal van 2,5 miljoen euro in kas is. Een half miljoen eu ro is als renteloze lening afkom stig van de provincie. Ze had als voorwaarde gesteld dat andere partijen minstens twee miljoen euro inleggen. Het doel is met de jaren door te groeien naar een kre- dietpot van 20 miljoen euro. De Kredietunie Zeeland werkt sa men met andere regionale investe ringsfondsen en Qredits, de natio nale organisatie voor microfinan ciering. Moet de dodenher denking wijken voor de zondags rust? Vier Zeeuw se dorpen beantwoorden die vraag met ja. Het argument is goed: op zaterdag 3 mei is ieder een in de gelegenheid om deel te nemen aan de herdenking. De tegenargumenten zijn even eens goed. De vraag bij dergelijke vraag stukken is wie in moet schik ken voor de principes van een ander. Als beide partijen in goed overleg en uit respect voor de principes van de ander tot een keuze komen, is er niets aan de hand. Het is lasti ger te verteren als principiële keuzes worden opgedrongen aan een meerderheid doordat een kwestie politiek slim is uit onderhandeld. Dat lijkt hier en daar het geval bij bijvoorbeeld koopzondagen en evenemen ten op de dag des heren. Als zo'n keuze wordt afgedwongen en niet wordt ingegeven door respect voor de ander, dan zal dat op termijn leiden tot onbe grip en ergernis. MIDDELBURG - Fractievoorzitter Ar jan Beekman van de Christen- Unie stapt na zeven jaar uit de Zeeuwse Provinciale Staten. De 34-jarige bestuurder heeft met onmiddellijke ingang zijn voorzit terschap binnen de fractie overge dragen aan Paul Colijn. Beekman verwacht 12 mei te worden be noemd tot wethouder in Middel burg en vindt beide bestuursfunc tie niet met elkaar te verenigen. Beekman wil zijn Statenlidmaat schap 'geleidelijk aan afbouwen' en zijn dossiers 'zorgvuldig over dragen', zegt hij in een reactie. De huidige zittingsperiode van Pro vinciale Staten loopt in maart af. MIDDELBURG - Delta heeft tot nog toe weinig schadeclaims van on dernemers binnengekregen na de internetstoring bij Zeelandnet. Die legde dinsdag een aantal Zeeuwse bedrijven gedeeltelijk of geheel plat. Het opstellen van een gedegen schadeclaim kost overigens wel even tijd. Het kan zijn dat volgen de week het aantal claims toe neemt, zegt woordvoerder Sarina Minderhoud van Delta, waartoe Zeelandnet behoort. Overigens hanteert Delta in de leverings voorwaarden geen algemene aan sprakelijkheid bij calamiteiten. „Dat verschilt per contract." Vol gens Minderhoud is het internet sinds dinsdagavond weer stabiel. VRIJDAG 2 MEI 2014 Dodenherdenking op 4 mei 2012 in Bruinisse. In vier Zeeuwse dorpen - Arnemuiden, Kruiningen, Yerseke en Waarde - wordt dodenherdenking dit jaar op 3 mei gehouden, archieffoto Ronald den Dekker K door Frank Balkenende SEROOSKERKE - Een doorstart van het failliet verklaarde Meijers Staal bouw BV in Serooskerke is niet meer realistisch. Curator Steven van Boven zegt dat zich geen enke le gegadigde heeft gemeld. Marcel Boogaard, veteraan door Frank Balkenende middelburg - Ondernemers die bij de bank geen investeringskrediet loskrijgen, kunnen sinds gisteren een beroep doen op de Krediet unie Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 49