Celstraf zit erop, daders opgejaagd Blue Cruise Turkije IN HET NIEUWS 3 Turkije 449 639 739 lijk absoluut niet blij toen een krant groot met bijbehorende fo to's naar buiten bracht dat hij in het oosten van het land was gaan wonen." Daarmee refereert de Friese straf pleiter aan de commotie die ont stond toen de gemeenschap van Ruurlo in 2006 via de pers ontdek te dat de Paul Elsas die in een boerderij in hun dorp was komen wonen, daadwerkelijk Ferdi was. Of de inmiddels overleden Heijn-moordenaar daardoor des tijds met bedreigingen te maken heeft gekregen, wil Anker niet kwijt. Zelf verklaarde Elsas des tijds dat de reacties op zijn ont dekking 'als een marteling voelen. Ik word steeds afgerekend op die ene daad'. Het leidde ertoe dat een aantal buurtgenoten hem pro beerde uit te sluiten van dorpsac tiviteiten. Toch leek Elsas enkele jaren later zijn draai in Ruurlo te hebben ge vonden, niet in de minste plaats omdat de weduwe van Gerrit Jan Heijn zich via een openlijke brief al vergevingsgezind had getoond. Wat betreft Volkert lijken de voor uitzichten minder rooskleurig. Anker vreest dat Van der G. het zelfde lot beschoren is als Benno L., namelijk dat hij 'van dorp A naar stad B opgejaagd wordt door een samenleving die op die ma nier poogt een door onafhankelij ke rechters opgelegde straf eigen handig te verlengen'. Hij noemt dat een gevaarlijke ontwikkeling. „Want het idee van voorwaardelij ke vrijlating is juist dat iemand ge controleerd, in alle rust en met be geleiding en toezicht terug kan ke ren in die samenleving. Dus niet via de 'plonsmethode', door hem zomaar met zijn koffer terug de wereld in te duwen." Als die rust verstoord wordt, omdat boze bur gers of de media achter hem aan zitten, is het volgens de strafplei ter net als met een kat in het nauw: „Die gaat dan misschien juist rare sprongen maken." De kans is aanwezig dat Volkert uiteindelijk alleen maar in het bui tenland een nieuw bestaan op kan bouwen. Justitie heeft ook al laten weten dat de buitenland-op tie, hoewel in beginsel niet wense lijk, voor Volkert bekeken wordt. Anker: „Dat een gestrafte alleen nog maar in een buitenlandse om geving kan resocialiseren, moeten we vanuit het oogpunt van de de mocratische rechtsstaat niet wil len. In het buitenland heb je geen zicht op wat hij doet en ook daar is hij niet per definitie veilig." In sommige gevallen is een toe vlucht naar het buitenland echter de enige optie. Anker heeft lande lijk bekende cliënten gehad, soms met een meervoudige moord op hun naam, die het liefst terug wil den keren naar de gemeenschap waar ze vandaan kwamen. „Vaak waren ze toch beter afin de grote stad, waar ze uiteindelijk in alle rust konden werken en wonen." Dat is voor breeduit belichte da ders die vandaag de dag vrijko men niet altijd meer een optie. „Ik weet dat als onze oud-cliënt Robert M. ooit vrijkomt, hij niet zomaar in Nederland kan terugke ren. Iedereen kent zijn gezicht." NAMEN/LONDEN - Dat de maat schappij de daden van een misda diger niet vergeten of vergeven heeft op het moment dat de straf er formeel op zit, is een eeuwen oud verschijnsel. Twee voorbeel den: Veel misdadigers zochten in het verleden hun heil in kloosters. Daar worden nog steeds mensen opgevangen die door de samenle ving 'uitgekotst' zijn, zo werd vo rig jaar wel duidelijk toen de pu bliek gehate Michelle Martin, ex-vrouw van Mare Dutroux en veroordeeld voor haar aandeel in de kindermoorden die hij pleeg de, vervroegd onder voorwaarden werd vrijgelaten. Ze nam haar in trek in het klooster van de claris sen in Namen, waarmee ze vlak na haar arrestatie in 1996 al con tacten onderhield. Die vestiging veroorzaakte grote commotie in België en kwam het klooster op meerdere bedreigingen te staan. Twee minderjarige jongens ver moordden in 1993 de Britse peu ter Jamie Bulger. Details over de wijze waarop ze het jongetje had den gemarteld voordat ze hem op een gruwelijke manier doodden, brachten een (internationale) schok teweeg. De twee daders en hun families hebben na de vrijlating in 2001 een volledig nieuwe identiteit ge kregen. Eén van de twee werd ech ter meerdere keren in het publie ke domein 'ontdekt', nadat hij zelf zijn mond voorbij praatte over zijn nieuwe naam. Burger- groeperingen organiseerden bo vendien meerdere publieke 'hek senjachten' om de daders op te sporen en te vermoorden. Die jacht maakte ook een onschul dig slachtoffer: Scott Bradley, een Brit die toevallig op één van de da ders leek, pleegde uiteindelijk zelf moord. Hij kon de treiterijen en bedreigingen niet meer aan, zo bleek later uit politieonderzoek. De wereld is Kra 8 dagen al v.a. Ga naar Kras.nl/bluecruises of bel 0900-9697iscpm VRIJDAG 2 MEI 2014 I Volkert van der G. arriveert bij de rechtbank in 2003. foto Marcel Antonisse MICHELLE MARTIN MOORDENAARS JAMIE BULGER Blue Cruise Lycische kust Een oase van rust en natuurschoon. Per traditioneel houten schip Met slechts 9 hutten aan boord 8-daagse reis inclusief ontbijt, lunch en diner Zie: Kras.nl/71033 Blue Cruise Griekenland en Turkije Met o.a. Bodrum, Rhodos, Symi en Kos. Combinatie van natuur en cultuur Met Nederlands reisgezelschap 8-daagse reis inclusief ontbijt, lunch en diner Zie: Kras.nl/77983 Blue Cruise Griekse Eilanden Combinatie van Turkse Westkust en Griekenland. 11-daagse reis per traditioneel houten gület Uitstekende klantbeoordeling 8,7 Inclusief strandverlenging Bodrum Zie: Kras.nl/77779 8 dagen v.a. 8 dagen v.a. 11 dagen v.a. 449 Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3