T@©S PZC 12 Huiveringwekkende beelden uit Zuid-Koreaanse rampschip Sewol PZC 2 IN HET NIEUWS VRIJLATING MOORDENAAR PIM FORTUYN COLOFON Maak iemand abonnee! Volkert van der G., de bekendste moordenaar van Nederland, zal na vrijlating niet onopgemerkt blijven. PAUL KUSTERS toosenhenk.nl O VAKANTIETIP BLIJF KALM BIJ CALAMITEITEN ZONBER nootjes T: 0118- 43 4050 T: 0113- 31 5670 T: 0115- 64 5740 T: 0111- 45 4650 T: 088-0139995 zwolle - Of hij nu een facelift heeft ondergaan en onder een an dere naam in Oost-Groningen gaat wonen of dat hij 'als zichzelf een anonieme Bijlmerflat betrekt: Volkert van der G., de moorde naar van politicus Pim Fortuyn die vandaag officieel vrijkomt, zal hoe dan ook door iemand ergens herkend worden. Gebeurt het niet volgende week, dan mis schien wel over een paar jaar. Het Openbaar Ministerie (OM), de reclassering en de politie zeg gen het niet hardop, maar gaan er wel al van uit, bevestigen bron nen. Waar ze allemaal op hopen, is dat het moment zo lang moge lijk op zich laat wachten, het liefst een hele generatie lang. Maar realistisch is dat niet. Fred Teeven van Veiligheid en Justitie schreef in oktober zelf - naar aan leiding van zijn aanvankelijke ver zet tegen de vrijlating van Vol kert - dat de politie beschikte over 'concrete en zeer recente aan wijzingen dat in de rechts-extre- mistische hoek initiatieven wor den ontplooid om Volkert te kun nen opsporen'. Los daarvan is de kans klein dat Van der G. in de huidige samenle ving van voortdurend met de bui tenwereld communicerende, aler te burgers onopgemerkt kan blij ven. Zijn gezicht is bij heel veel mensen bekend. En de foto's die van hem op internet circuleren, zullen daar de komende twintig jaar niet van verdwijnen. De strikte voorwaarden die aan de Fortuyn-moordenaar zijn opge legd, moeten dan ook vooral ge zien worden als poging om hem voorlopig zo veel mogelijk van de boze buitenwereld af te schermen en die boosheid tegelijk te tempe ren. Hij mag de komende zes jaar die hij nog voorwaardelijk boven zijn hoofd heeft hangen, geen con tact hebben met de media, krijgt een enkelband met gps-signaal en mag zich niet in bepaalde, met de politiek en de familie Fortuyn ver bonden steden (Rotterdam en Den Haag) begeven. Het OM kon digde gisteren aan dat hij 'gepaste beveiliging' krijgt en dat hij bui ten het zicht van alles en iedereen daadwerkelijk de gevangenis ver laat. Wanneer en hoe Volkert precies naar buiten komt, blijft overigens een groot vraagteken. Justitie hult zich in nevelen, bang als ze is dat cameraploegen al dagen in de struiken van de penitentiaire in richting liggen te wachten. Advo caat ^illem Anker (niet Volkerts advoiraat) kan zich daar wel wat bij voorstellen, zegt hij. Als raads man van langgestraften die soms uiteindelijk toch weer moesten te rugkeren in de samenleving, wil hij zelf ook niet te veel in detail treden over hoe zo'n vrijlating in zijn werk gaat. Het is volgens An ker in ieder geval de vraag of Vol kert daadwerkelijk op deze offi ciële datum wordt vrijgelaten en dan ook nog vanuit de gevangenis in Zwolle, de plek waar hij tot voor kort zat. Dat hij al eerder naar een andere locatie is ge bracht, van waaruit hij met een onopvallend vervoermiddel naar zijn nieuwe verblijfplaats wordt gebracht, is een reëel scenario. Als raadsman van Ferdi Elsas (bij het publiek beter bekend als 'Fer di E.'), die in 1988 tot 20 jaar cel en tbs veroordeeld werd voor de ontvoering van en moord op Ahold-directeur Gerrit Jan Heijn, heeft Anker van dichtbij gezien wat er kan gebeuren als een vrijla ting zich niet in stilte voltrekt. „We kunnen ons allemaal de beel den herinneren van Willibroi# Frequin die mijn cliënt al stond op te wachten toen die met verlof ging. De voorwaardelijke vrijla ting van Ferdi verliep gelukkig rustiger, maar wij waren natuur- „Worden we een Titanic?", vraagt een van de vele scholieren aan boord zich af. „Dit is leuk!", roept iemand die zich de ernst van de si tuatie niet realiseert. Ondertus sen roept de bemanning de passa giers op om op hun plek te blij ven. Andere kinderen zijn al in paniek. „Dit lijkt het einde", roept ie mand. „Ik wil eraf. Ik meen het." Een van de scholieren wil zijn laatste woorden op laten nemen. „Papa, mama, ik hou van jullie", spreekt hij nog in. Nadat filmer Su-hyeon dood was gevonden, kreeg zijn familie de persoonlijke spullen van de jon gen terug. Zijn vader Park Jong-dae trof het filmpje aan op het mobieltje en besloot het deze week openbaar te maken. Hij vind dat de Zuid-Koreanen het moeten bekijken om er lessen uit te trekken. Onder de ruim 300 doden en ver misten door de scheepsramp zijn zo'n 250 kinderen. Zij maakten een schoolreisje naar het eiland leju. Twee weken na de ramp^ijn nog altijd bijna negentig mensen niet teruggevonden. Eerder werd beeldmateriaal vrijge geven van het begin van de red dingsoperatie. Te zien is dat de ka pitein als een van de eersten in zijn onderbroek van boord stapt, terwijl het schip aan het kapsei zen is. De reddingswerkers die hem opvangen, hebben op dat mo ment geen idee wie er op hun boot stapt. De kinderen aan boord van het schip kregen het na drukkelijke advies dat zij in hun hutten moesten blijven. HIJ HEEFT ALLEEN IJS- Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Gruijthuijsen Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. U ontvangt restitutie en u kunt de krant van va.ndaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel v^n Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee •Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. www.pzc.nl/abonneewerftabonnee Wie wordt Volkerts buurman? door Niki van der Naald illustratie Jos Diender Volkert van der G. zat twaalf jaar vast voor de moord op politicus Pim For tuyn. Hij kreeg achttien jaar cel. Da ders komen bij goed gedrag na twee derde van de straf voorwaardelijk vrij. SEOUL - Terwijl het Zuid-Koreaanse rampschip Sewol al sterk overhel de nam een 17-jarige jongen aan boord een filmpje op met zijn mo bieltje. Na zijn dood ontdekte de fa milie van Su-hyeon de beelden op het toestel. Ze geven een huivering wekkende indruk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 2