De 19-jarige joodse jongen Lion Polak uit Middelburg wordt in de na dagen van de Tweede Wereldoorlog omgebracht door het wrede Com mando Pieters. Over dat commando - en de moord op Lion - is een boek verschenen van Stijn Wiegerinck. Sara Tak-Polak (nu 92) haalt herinneringen op aan haar neef 28 ZEELAND LION POLAK (1925-1945) en moesten weer de kelder in. Dat ging gewoonlijk zo, dat ze er in werden ge smeten door de beulen. Klaassen was er bij en er werd gezegd: "Met de kop naar beneden". Eerst mijn man en toen Dijks tra werden inderdaad met het hoofd naar beneden in de kelder gegooid. Ik was met mijn kinderen in de kelder, toen Dijkstra op de vloer van de kelder te recht kwam met het hoofd op de stenen. Hij kreunde nog even, maar was even la ter dood. Ik vermoed, dat hij zijn nek heeft gebroken. Over het hele lichaam was hij gewond door de vele mishande lingen. Lion's nicht Sara Tak-Polak overleeft de verschrikkingen van de oorlog, waaronder de concentratiekampen in Vught en Auschwitz. Ze woont in Middelburg. Sara was drie jaar ouder dan Lion. „Ik kende hem heel goed. We kregen samen joodse les. Ik was vaak bij oom Mouritz en tante Clara. Ze was mijn lievelingstante. In augustus gin gen we samen op vakantie naar Knok- ke. Daar hadden onze families appar tementen. Lion en David, zijn broer, waren leuke jongens. En ondeugend, zoals jongens zijn op die leeftijd", herinnert zij zich. Lion gaat van 1930 tot 1937 naar de Rijksleerschool Binnenstad Middel burg en daarna naar de HBS. Sara om schrijft Lion als 'een schat van een jongen'. „Maar overmoedig. Illegaal een blaadje verspreiden. Het past wel bij hem; de één is voorzichtig, de an der minder. Lion had een zekere drang in zich. Bewondering voor wat hij heeft gedaan, ja, dat heb ik wel, maar trots ben ik er niet op. Een diep gevoel van onmacht heeft de over hand. Ik heb vooral medelijden met zijn ouders. Ik heb het verdriet van zijn moeder van nabij meegemaakt. Na de oorlog kon ik met mijn moe der niet praten over wat we hadden meegemaakt, maar met tante Clara kon ik dat wel. Je moet weten dat ze na de oorlog een boekje aan zijn moe der hebben gegeven waarin is be schreven hoe Lion is gemarteld. Dat geven ze aan zijn moeder! Hoe kun je zoiets nou doen. Tante Clara is er nooit overheen gekomen wat er met Lion is gebeurd. Ze had een medail lon met een lok van zijn haar en dat heeft ze altijd bij zich gedragen." Vreselijk vernederd is hij. En daarna ver moord. Sara Tak-Po lak (92) weet wat er in de laatste dagen van de Tweede We reldoorlog met haar neef Lion Polak is gebeurd. „Ze heb ben hem als een hondje rond de tafel laten lopen en vreselijk gemarteld. Daarna is hij in een kelder gegooid, met zijn hoofd naar beneden. Hij brak zijn nek. Later hebben ze hem in de Vecht gegooid. Daar is hij uit ge dregd, na de bevrijding." Negentien jaar is Lion Polak als het Commando Pieters hem in april 1945 te pakken krijgt. In een pas versche nen boek over dat moordzuchtige commando onder leiding van de Ne derlandse SS'er Andries Jan (Hans) Pieters beschrijft NOS-journalist Stijn Wiegerinck hoe de Middelburg se joodse jongen Lion Polak wordt mishandeld en vermoord. De familie Polak is in Middelburg be kend van een groothandel in lompen en oude metalen die daar is opge richt door Lions overgrootvader Mo- zes. Grootvader Lion, vader Mouritz en oom Mozes zijn later ook actiefin het bedrijf. Als de Tweede Wereldoorlog uit breekt, vlucht het gezin van Mouritz, Clara, Lion en David naar Frankrijk. Als ze ook daar niet meer veilig zijn voor de Duitsers, keren ze terug naar Nederland en duiken onder op een woonschuit in Breukelerveen. Lion luistert naar de radioberichten van de BBC en stelt daaruit nieuwsbulle tins samen die hij tientallen keren op een typemachine uittikt en ver spreidt. Om zijn joodse afkomst te verhullen, noemt hij zich Leo Dijks tra - en soms Leo Verkade. Over zijn illegale activiteiten doet hij daarente gen niet zo geheimzinnig. Wiege rinck schrijft dat Lion volgens zijn moeder 'zeer loslippig' was en dat vrijwel iedereen in hun omgeving wist dat hij illlegaal actief was. Het Commando Pieters komt Lion op het spoor en neemt hem gevan gen in hotel-café-restaurant Het Wit te Huis in Loosdrecht, dat door het Illegaal een blaadje verspreiden. Het past wel bij hem. Lion had een zekere drang in zich commando wordt gebruikt voor zijn gruweldaden. Om zijn ouders en broer niet te verraden, neemt hij af scheid met de woorden: 'Meneer en mevrouw Dijkstra, bedankt voor al les wat jullie voor mij hebben ge daan.' Het helpt; zij overleven alle drie de oórlog. In het boek wordt Pie ters geciteerd over de mishandeling van Lion. Het citaat komt uit het dos sier over de stafzaak die na de oorlog tegen Pieters is gevoerd. Polak is wel erg mishandeld hierbij. Ik heb de sporen toen ook gebruikt. Ik ge loof dat ik ze aan had. Het is mogelijk dat hij op de grond lag. Het is meest ge beurd omdat hij Jood was. Cramer en Van de Loo waren er meestal bij. Het is een vrij lang verhoor geweest. Ik had zelf een gummistok en rijzweep. Eén van Lion Polak's mede-gevange nen, Suze Kannegieter-Abas, be schrijft hoe hij aan zijn einde komt. Op zondag 22 April 1945, of eerder, de juiste dagen herinner ik mij niet meer, want ik ben door de vele mishandelin gen, die ik als Joodse vrouw in het "Wit te Huis" van de SS. beulen heb onder vonden, geheel geknakt, werden mijn man Kannegieter en Leo Dijkstra, bei den Joden, weer opgesloten in de kelder van het hotel te Loosdrecht. Zij waren boven geweest bij de andere gevangenen sc*c 'Lion was een schat, maar overmoedig' door Maurits Sep Sara Tak-Polak In 2011 trok een stille tocht van de Middelburgse synagoge naar het station, ter herinnering aan de gedwongen stoet die 69 jaar geleden daar passeer de. In de rolstoelen vooraan de zussen Sara (rechts) en Ada Polak, nichtjes van Lion Polak, archieffoto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28