Vrienden Poetins judoclub nu geraakt Met astronautenogen onder water Meisje Cambodja nog kritiek BUITENLAND 9 2,8 procent De maatregelen treffen met name oliehandelaar Gennadi Timtsjen- ko en de broers Arkadi en Boris Rotenberg. Deze ondernemers zijn Poetins 'vrienden van de ju doclub'. Bijna alle 17 bedrijven die op de korrel zijn genomen, zijn aan hen gelieerd. Miljardair Timtsjenko wordt be schouwd als de oligarch die het fortuin van Poetin, geschat op 40 tot 70 miljard dollar, beheert. Poe tin zou via Timtsjenko onder meer mede-eigenaar zijn van diens oliebedrijf Gunvor. Timtsjenko deed zijn aandeel in Gunvor kort voor de eerste Ameri- kaanse^ancties over aan zijn Zweedse zakenpartner. Kennelijk zag de Rus de bui al hangen. Hij werkt samen met de broers Roten berg, die ook sancties kregen op gelegd. Poetin en Timtsjenko ken nen elkaar sinds de jaren '90, toen de eerste opklom in het gemeente bestuur van Sint Petersburg. Zij hebben hun zakenrelatie altijd ontkend. Maar Amerikaanse sanc ties, die zich richten op allerlei de len van Timtsjenko's Volga Group, bevestigen die band. Ame rikanen sanctioneren pas als zij zeker weten dat een en ander standhoudt in een rechtszaal. Ook een andere bondgenoot van Poetin, Igor Setsjin van oliefirma Rosneft, kreeg sancties opgelegd. De Europese Unie vaardigde giste ren ook nieuwe maatregelen uit: tegen 15 politici, veiligheidsfunc tionarissen en separatistische lei ders in Oost-Oekraïne. Buiten landse rekeningen worden bevro ren en buitenlandse reizen wor den voor hen onmogelijk. Washington wil in een volgend stadium sectoren - energie, han del, financiën - aanpakken. EU-landen die intensieve handels- relaties met Rusland onderhou den, schrikken nog terug voor der gelijke stappen. Miljardair Timtsjenko wordt beschouwd als de oligarch die het fortuin van Poetin beheert. Het vaartuig van het Curacjao.se bedrijf Substation waar hij in moet is krap. Om naar binnen te gaan moet je je via een smalle buis naar beneden laten glijden. Eenmaal binnen, kun je niet staan. Je moet direct zitten op een smalle bank of liggen op één van de twee bedden. De twee zitters moeten het doen met een klein rond raampje, maar de liggers heb ben een groot bol raam voor zich waarin de onderwaterwereld zich voor hen opent. André Kuipers wil niets van de onderwaterwe reld missen. In de kleine cabine gaan zijn gedachten naar de ruim tecapsule waarin hij twee jaar ge leden op weg was. Wie hem na af loop, met moeite, uit de kleine oranje-witte onderzeeër ziet klim men legt snel de link met de cap sule in de Kazachstaanse steppe waaruit Kuipers klom. Voor hem is ook déze reis heel erg de moei te waard. „Het is net ruimte vaart", zegt hij. „Alsof je op een andere planeet bent. Zeker als het zo donker wordt beneden, dan wordt het heel bijzonder om hele kleine koraaltjes te zien en specia le zeesponsjes. Je hebt helemaal niet door hoe diep je gaat, voor je het weet ben je 100 of 150 meter onder het oppervlak." Met de duikboot gaat Kuipers langzaam naar beneden, langs het rif aan de zuid-oostkant van Curasao. Een gebied waar het koraal nog in re delijke staat is, zegt duikinstructri- ce Barbara, werkzaam bij Substa tion. „Maar de afgelopen tien jaar is de kwaliteit rond andere delen van het eiland flink achteruit ge gaan." Tijdens de tocht gaat de on derzeeër heel dicht langs het rif. Kuipers kan de paarse sponzen, de oranje elephant ears en de vele kleine tropische vissen (felblauw, Volgens het WNF is maar 2,8 pro cent van de zee beschermd. Op land is dat 13 porcent. Wereldwijd is afgesproken in 2020 ten minste 10 procent van de zee te bescher men. Maar om koralen en vissen te redden, moet dan een flinke in haalslag gemaakt worden. geel, gestreept, in alle kleuren aan wezig) bijna aanraken. Al tijdens zijn verblijf in de ruimte vond hij koralen één van de mooiste na tuurverschijnselen. „Vanuit de ruimte zie je hele mooie kleuren rond eilanden in tropische gebie den. Prachtig, maar het wordt dan heel duidelijk dat het koraal be schadigd raakt door vervuiling, overbevissing, opwarming van de aarde. Maar ook door de natuur zelf, zoals door stormen." Kuipers noemt de blik vanuit de ruimte zijn 'astronautenoog'. Hij is WNF-ambassadeur. In die hoedanigheid bekijkt hij het ko raal. „Net als in de ruimte is on der water de wereld totaal anders dan op land. De natuur is anders, de omstandigheden ook. In die zin is de ervaring vergelijkbaar." Het dochtertje van de Neder landse vrouw die maandag in Cambodja werd vermoord, is overgebracht naar een zieken huis in Bangkok, Thailand. Een medisch team heeft haar giste ren opgehaald uit Phnom Penh. Haar toestand is nog al tijd kritiek; er zijn vooral zor gen om een bloedprop in haar hersenen. De moeder van het kind, een uit Alkmaar afkomstige planoloog en journalist, werd maandag dood in haar woning in Phnom Penh aan getroffen. Het meisje was zwaar gewond. Haar vader is met haar meegereisd naar Thailand. De Nederlandse ambassade in Bangkok heeft hem opgevangen en biedt hulp. Over motief en mo gelijke daders is nog niets bekend. Duitsland pakt bellende en 'dove' fietser aan Duitsland pakt onveilig fietsge- drag met elektronische appara tuur aan. Wie niet handsffee belt op de fiets, kan vanaf 1 mei reke nen op een boete van 25 euro. Fiet sers die zich met koptelefoons af sluiten van de omgeving krijgen een boete van 10 euro. Maandag nog werd in Keulen een 44-jarige fïetsster met koptelefoon op ge dood door een tram. Belgische priester met zoon geschorst Het bisdom Antwerpen heeft een priester geschorst, omdat hij een zoon heeft. Het bisdom spreekt over 'gebeurtenissen in de privé- sfeer' die een probleem zijn voor het priesterschap. Het besluit de 55-jarige man te schorsen volgde nadat hij in een krant vertelde dat hij negen jaar geleden een kind had verwekt bij een vrouw met wie hij een relatie had. Kenia legaliseert polygamie Mannen in Kenia mogen vanaf nu legaal meerdere vrouwen hebben. President Kenyatta heeft gisteren een wet gete kend van die strekking. De re geling komt tegemoet aan tradi tionele gemeenschappen en de moslimminderheid aan de Indi sche Oceaan. Maar het is een trap tegen het zere been van vrouwenorganisaties. WOENSDAG 30 APRIL 2014 substation curacao.com» door onze correspondent Wierd Duk MOSKOU - Nieuwe VS-sancties te gen Rusland lijken op een bommen tapijt op het imperium van invloed rijke vrienden van Vladimir Poetin. door onze correspondent Oscar van Dam WILLEMSTAD - Meer aandacht voor de kraamkamers van de zee. Dat wil het Wereld Natuur Fonds (WNF) en daarvoor voert het cam pagne. Astronaut André Kuipers neemt in dit kader in een mini-on derzeeër zelf een kijkje in de Cura- qaose wateren. ©zie onze website/buitenland Foto-overzicht van de reis Astronaut André Kuipers (uiterst links) daalt voor het Wereld Na tuur Fonds af in de diepte rond Cu rasao. In een onderzeeër ziet hij koraalriffen en bijzondere schild padden. Het is er voor hem net zo bijzonder als in de ruimte, foto's WNF en Carmabi PHNOM PENH BERLIJN ANTWERPEN NAIROBI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9