Bevrijdingstocht over land en door de lucht Meimarkt in Sas begint uurtje vroeger Ontdekdag in en rond Olieschans Aardenburg 44 De aandrijfassen van de wielen braken af. We dachten even dat het voorbij was 26 ZEEUWS-VLAANDEREN LIBYA RALLY West-Zeeuws-Vlaamse deelnemers aan Libya Rally haalden ondanks tegenslagen toch de finish. Stoomfëstival bij station Maldegem Kunstgalerie in Hulst W 9 De tocht begint om 12.00 uur aan de Bierkaai, waar vanaf 9.00 uur al een informatiemarkt is. Twin tig militaire wagens en vijf motor fietsen uit de Tweede Wereldoor log, allemaal van geallieerde make lij, doen aan de rit mee die tegen 14.45 uur eindigt op het Spuipleim in Breskens. Onderweg wordt een korte tussenstop gemaakt in Axel, waar de oorlogsvliegtuigen op het zweefvliegveld zullen bijtanken. De route gaat verder door Terneu- zen, langs Hoek, door Biervliet en IJzendijke, langs Waterlandkerkje, door Oostburg en Groede naar Breskens, waar tot 18.00 uur een informatiemarkt is. „Wij herdenken hiermee zeven tig jaar bevrijding van Zeeuws- Vlaanderen", vertelt vrijwilliger Lucas Cauwels van oorlogsmu seum Gdynia in Axel. „Dat is feite lijk pas in september en oktober het geval, maar dan heeft ieder een zijn eigen herdenking. We hebben er daarom voor gekozen vlak voor de nationale herden king op 4 mei en de landelijke be- vrijdingsdag op 5 mei deze tocht te houden." Oorlogsmuseum Gdynia in Axel en stichting Wings to Victory te kenen voor de organisatie, mede in het kader van de viering van 200 jaar Zeeuws-Vlaanderen. De deelname van de twee oorlogs vliegtuigen maakt de tocht bijzon der. Zo vaak komen die niet over de Westerschelde. De deelnemende toestellen zijn de PH Net Taylorcraft Mk V en de PH-UCS Piper Cub L4. De eerste is een in 1944 in Engeland ge bouwd driepersoons verkennings vliegtuigje dat bijna zeventig mis sies uitvoerde in de oorlog. In 1952 kwam het naar Nederland, waar het jarenlang als ambulance vliegtuig heeft gevlogen in het Waddengebied. Het tweede toestel, de PH-UCS Pi- per Cub, is van Amerikaanse ma kelij. Het is in 1945 in gebruik ge nomen en heeft in de Verenigde Staten slechts 133 vlieguren ge maakt. In 1947 hebben de VS de Piper Cub aan Nederland gegeven om de sportvliegerij nieuw leven in te blazen. Het heeft jaren gevlo gen als lestoestel. Aan de bevrijdingstocht doen za terdag doelbewust alleen geallieer de voertuigen mee. Cauwels: „Er zijn ook nog wel oude Duitse le gervoertuigen, maar het lijkt ons niet gepast daarmee te rijden in zo'n tocht." BRESKENS - Tegenslagen hadden ze zeker, maar het grote doel werd bereikt: de West-Zeeuws-Vlaamse deelne mers aan de Libya Rally haalden de finish. Anne Schol, Michel Schol en Bas Beun zijn inmiddels terug uit Marokko. Het trio kwam met flink wat slaaptekort en een koffer vol ver halen terug thuis. Piloot Anne Schol wrijft nog steeds zandkor rels uit zijn ogen terwijl hij ver telt over zijn ervaringen in Marok ko. Hij en co-piloot Bas stonden op de tweede dag op hulptroepen te wachten midden in de woes tijn toen er twee zandstormen voorbij raasden. Even leek het avontuur voorbij. „We moesten een enorm steile berg op. Tijdens de klim braken de aandrijfassen van de achterwielen af. We kon den niet meer verder," vertelt de chauffeur. „We werden opgehaald door een assistentievrachtwagen. De buggy werd op de truck gela den en zo moesten we honderd ki lometer meerijden naar het bi vak." Het incident zorgde ervoor dat het team veel achterstand opliep en dat ze heel wat uurtjes slaap in moesten leveren. De buggy moest de volgende dag immers gewoon weer dienst doen. „De verloren uren zijn als een soort strafpun- ten bij onze tijd gerekend", aldus Anne. „We moesten daarom ook achteraan starten en vaak hadden voorgaande deelnemers de slech te wegen nog verder kapot gere den." Dat alles maakte de race extra zwaar. Toch kijkt Anne tevreden terug op de tocht van ruim drie duizend kilometer. Na de dramati sche start hebben ze volgens hem goed gereden. „De vaart kwam er uiteindelijk toch in. We hebben zelfs een aantal deelnemers inge haald. Voor Bas was dit de eerste Met één traditie wordt gebroken deze editie. De meimarkt begint een uurtje vroeger, om 12.00 in plaats van 13.00 uur. Het eindtijd stip is hetzelfde gebleven, 21.00 uur. Op de meimarkt is plek voor in totaal 250 kramen. Praktisch het hele centrum van Sas van Gent zal er vol mee staan. Van de Westkade, via de Stationsstraat, de Wilhelminalaan, de School- en Zuidstraat, de Markt, de Noord en Noordweststraat terug naar de Westkade; een mooi rondje. San- robi Licht Geluid zorgt voor MALDEGEM - Het Stoomcentrum bij het station in Maldegem houdt zaterdag en zondag het jaar lijkse Stoomfëstival. Stoomlocomotieven uit binnen- en buitenland worden tentoonge steld, waaronder de nieuwste aan winst van het centrum zelf: een Belgisch exemplaar uit 1910. Be zoekers kunnen meerijden tot Eeklo, en kinderen op een smal spoor. Daarnaast zijn er beurzen en animatie op de stations van Maldegem en Eeklo. Het festival is beide dagen te be zoeken van 10.00 tot 18.00 uur. De gerenoveerde forten en schan sen zijn onderdeel van de Staats- Spaanse Linies, die de afgelopen jaren opnieuw zichtbaar zijn ge maakt in het landschap. Bezoe kers van de ontdekdag gaan terug naar de Tachtigjarige Oorlog, op het moment dat er Spaanse solda ten rond de schans sluipen. Er worden een hoor- en een rollen spel voorbereid en om 15.30 uur opgevoerd, een gids toont de na tuur in, op en rond de schans en vertelt over de historie. Bezoekers zijn welkom tussen 14.00 en 16.00 uur. Entreeprijs: kinderen van 5 tot en met 17 jaar: 3,50 euro, volwassenen 5 euro. Op geven is gewenst en kan via het mailadres museuminfo@zeeland- net.nl. Het Bolwerk en Het Zeeuwse Landschap willen ook in Fort Ber- chem (bij Retranchement) en op de Kruisdijkschans (bij Heille) in de toekomst activiteiten houden. muziek. De meimarkt in Sas van Gent die morgen alweer voor de dertigste keer wordt gehouden, trok vorig jaar niet minder dan 15.000 bezoekers. Alle kramen moeten tot het eind van de markt bezet blijven, is een eis die G8cG Organisatie stelt. G&G voert de regie over de mei markt in opdracht van onderne mersvereniging SAS*. HULST - Van 2 tot en met 25 mei exposeren ongeveer veertig kun stenaars weer bij ondernemers in Hulst tijdens de Kunstgalerie Hulst. Bezoekersmanagement Hulst or ganiseert de kunstroute samen met de ondernemersvereniging. De route begint op het Stations plein en eindigt op De Nieuwe Bierkaai. In etalages van diverse zaken krijgen kunstenaars de kans hun werk aan het winkelend publiek te tonen. Om klanten meer informatie te geven over de kunstenaars is een speciale bro chure ontworpen. Via een loterij maken mensen kans op een bon ter waarde van 250 euro, waarmee cF ze een kunstwerk kunnen kopen. Oude legervoertuigen op bevrijdingsmarkt in 2001foto Camile Schelstraete door Harmen van der Werf HULST/BRESKENS - Een bonte stoet oude legervoertuigen trekt zater dag door Zeeuws-Vlaanderen, van Hulst naar Breskens. Twee authen tieke oorlogsvliegtuigen van de stichting Wings to Victory begelei den de stoet. Zandstormen door Karlijn de Splenter I De Zeeuws-Vlamingen vóór vertrek. Van rechts naar links: co-piloot Bas Beun, chauffeur Anne Schol, monteur Michel Schol en monteur Francois van den Broecke, die niet meeging naar Marokko, foto Mark Neelemans Anne Schol, chauffeur SAS VAN CENT - Het is traditie in Sas van Gent. De grootste markt van het jaar is 1 mei, als de Belgen vrij hebben vanwege de Dag van de Arbeid. Morgen, donderdag, is het opnieuw zover. I De PH NET Taylorcraft Mk V van Wings for Victory op vliegveld Midden- Zeeland bij Arnemuiden doet zaterdag mee met de bevrijdingstocht. AARDENBURG - Het Zeeuwse Land schap en Museum Het Bolwerk in IJzendijke willen de forten en schansen in West-Zeeuws- Vlaande ren vaker gebruiken voor recreatie ve doeleinden. Een eerste aanzet is een ontdekdag voor alle leeftijden in de Olieschans bij Aardenburg, op zaterdag 10 mei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62