Iedere avond even een telefoontje naar Elly Duurzaam voedsel proeven tijdens themamiddag Duurzaam Groede Smokkelavontuur van Lions voor goed doel 24 ZEEUWS-VLAANDEREN SLUITING KERKEN De reacties op het sluiten van acht kerken in Oost-Zeeuws-Vlaanderen liegen er niet om. Er is ook begrip. k A Rollend Materieel Heftrucks zagen ze voor het eerst in de randstad, laden en lossen deden ze toen nog met de hand. „Soms za ten we onderweg met vier man te kaarten op de brede voorbank", vertelt Rinus Riemens, 61 jaar en meer dan 43 jaar vrachtwa genchauffeur. Als vijftienjarige be gon hij als bijrijder bij transport bedrijf De Jonge in de Tholens- straat in Terneuzen. Vervoer van bier tussen de grote brouwerijen in de randstad en Zeeuws-Vlaan deren. „Om drie uur 's ochtends naar de eerste boot Perkpolder- Kruiningen met 'leeg goed' en met volle kisten bier terug." En daarna moest de lading nog naar de regionale brouwerijen. Lange dagen en laden en lossen ging toen met spierkracht. Toen hij achttien was, kon hij zelf achter het stuur. In die tijd reden de transporteurs vaak met tweede hands materiaal en luxe was toen ver te zoeken. „Regelmatig moest je gaan staan om aan het stuur te sleuren", zegt Rinus over het ont breken van stuurbekrachtiging. Op z'n twintigste stapte hij over naar A.C. Rijnberg Transport, waar hij in 2013 z'n veertigjarige jubileum vierde. Met zo'n lange staat van dienst heeft hij een hele evolutie in het transport meege maakt. Van de vrachtwagens zon der stuurbekrachtiging tot de hui dige luxe trucks met koelkast, tv en dvd-speler. Maar ook de komst van strenge certificering, rijtijd controles, het gebruik van gps en inmiddels ook dashboardcamera. Door gps-tracking kunnen de planners nu op elk moment zien waar de truck zich bevindt. „Ze weten op kantoor precies dat er veel chauffeurs bij een café net over de grens bij Zelzate koffie drinken, omdat het daar lekker en goedkoop is." Ook de beelden van de dashboardcamera zijn als het nodig is op de thuisbasis recht streeks te bekijken en hebben hun nut al bewezen bij ongeval analyse. Uit het IRU-certificaat blijkt dat Rinus al minimaal 27,5 jaar schadevrij met z'n auto op de weg zit. „Bij de Wouwse Tol kwam er een personenauto opzij en werkten m'n wielbouten als blikopener weet hij zich z'n eni ge voorval te herinneren. De ko mende tijd, tot aan z'n pensioen, denkt Rinus probleemloos vol te maken. Gewoon op z'n eigen tem po en iedere avond even telefo nisch contact met vrouw Elly. HULST - Natuurlijk begrijpt vrijwel iedereen dat in deze tijd dertien (grote) kerken openhouden vrij wel niet te doen is. Dat krijgt geen enkele parochie voor elkaar. Ook de parochie Heilige Maria Sterre der Zee in Oost-Zeeuws- Vlaanderen niet. Desondanks komt het advies van de gebouwencommissie om vol gend jaar juli acht kerken te slui ten keihard aan in de parochieker nen. „Dit kun je toch wel een kaal slag noemen", zegt Lilian van Es- broeck van de parochiekerncom missie Clinge. Daar zijn ze wel op gelucht dat de kerk straks als ka pel verder mag, maar echt blij, nou nee, dat zijn ze nou ook weer niet. „Als je bij de kerk betrokken bent, kun je niet blij zijn. Ik ben van Graauw waar de kerk dicht moet. Ik ben er voorganger. Ik ben in de kerk gedoopt, gevormd, getrouwd. Je kunt je toch niet voorstellen dat er straks geen kerk meer is? Ja, een gebouw. Meer niet. Dat is toch verschrikkelijk?" Ook in Lamswaarde voelt het ad vies als een overval. „Voor de ko mende vier jaar staan we er finan cieel nog goed voor", zegt voorzit ter Monique Baecke van de paro chiekerncommissie. „We hebben nog genoeg vrijwilligers die veel werk verzetten. Maar ja, minder kerkbezoek, de schandalen in de kerk, minder inkomsten, geen priesters meer. Alle dertien ker ken openhouden, lukt niet. En dan moet er een keuze gemaakt worden." Drie jaar geleden werd de restau ratie van de kerk in Lamswaarde afgerond. Baecke: „De kerk is weer netjes. Iedereen is er blij mee en dan dit. We zullen vast en zeker reageren voor 8 mei. We hebben de hoop nog niet opgege ven." In Koewacht zegt voorzitter Jo Smet van de parochiekerncommis sie dat hij 'het niet kan volgen'. „Onze kerk is honderd procent in orde. De unieke kruisweg is pas gerestaureerd. Heel veel mensen zetten zich in om de kerk op een goede manier overeind te hou den. Er is de afgelopen jaren zo veel aan de kerk gedaan. Maar ja, we zijn geen rijke parochie. Zoals Boschkapelle en Clinge dat wel zijn. Dat zal zwaar wegen." Onbegrip is er over het sluiten van de kerken in de langgerekte grensstreek. In Koewacht, Hei kant, Sint Jansteen en Nieuw-Na- men dreigen de kerken dicht te gaan. Clinge en Kapellebrug blij ven open als kapel, zeg maar een soort hulpkerk. Maar voorlopig wil voorzitter Tine Vereecken van de parochiekerncommissie Heikant/Sint Jansteen nog niet reageren op het pas gepresenteer de advies. Dat wil Ronnie Hae- rens van de parochiekerncommis sies Stoppeldijk, Boschkapelle en Hengstdijk ook nog niet. Dat doet Rita Ferket in Nieuw-Na- men wel. Zij is van de Stichting Behoud Sint Josephkerk en zegt: Het meest ingeburgerde voor beeld van 'duurzaam voedsel' is vegetarisch eten. Dat ontbreekt dan ook niet op de themamiddag in de Grote Kerk in Groede, vertel len Ruud Muusze en Erik van Houten van de organisatie. „Maar we gaan ook een paar stapjes ver der en brengen bijvoorbeeld sprinkhaan en zeewier onder de aandacht." Die producten zijn nog een stuk minder populair. „Bovendien zijn ze nog altijd erg duur", zegt Muusze. „Daar willen we eerlijk over zijn. Het wordt geen hallelujah-bijeenkomst met alleen gezondheidsfreaks, maar we willen het eerlijke verhaal over duurzaam voedsel vertellen." Een tiental bedrijven en particu lieren biedt tussen 15.30 uur en 19.00 uur 'duurzame hapjes' aan. Iedereen mag proeven en, als ze in de smaak vallen, de hapjes ko pen. Op het menu staan onder meer streekgroenten, groente- en plantensmoothies, vegetarische en veganistische tapas, tarwegras- sap, gebakken sprinkhaan, een zeewierburger en een Zeeuws broodje. Daarvóór zijn er -tussen 14.00 uur en 15.15 uur- sprekers: landbouwer Hans Quist vertelt over biologisch boeren, landbou wingenieur Gijs Bonarius gaat in op het produceren van voedsel en arts Stefan Ottenheijm praat over de relatie tussen voedsel en ziek ten. Er is ook een boekje beschik baar met 'duurzame recepten'. De toegang tot het evenement is gratis. Traditiegetrouw houden de Lions jaarlijks een feest waarvan de op brengst ten goede komt aan een goed doel. Dit jaar is dat de Rootzz Jongerenpazz, een initia tief om studenten aan de streek en z'n bedrijven te binden. Lions-voorzitter Jaap Hennekeij: „Met ons vorige evenement, de Strandjuttersfeesten, waren we af hankelijk van het weer. Daarom hebben we nu een feest in het achterland. De locatie in de pol der is prachtig." Het Smokkelavon tuur begint om 17.00 uur met een smokkeltocht met allerlei span nende gebeurtenissen, zoals die zich ook in de jaren vijftig en zes tig in de grensstreek voordeden. Er is onder meer een douanecon trole, die de deelnemers proberen te vermijden door zich te verstop pen in een 'druppelkot'. Aan de tocht wordt meegewerkt door le den van toneelvereniging De Plat telanders. De tocht wordt afgeslo ten met een bourgondisch buffet. Aanmelden kan via de Facebook- pagina 'Lions Smokkelavontuur'. door Chris Platteeuw Liefhebbers van rollend materieel kom je in alle soorten en maten te gen. Hobbyisten, maar ook mensen die er hun beroep van hebben ge maakt. Vandaag: vrachtwagenchauf feur Rinus Riemens. 'Dit kan toch niet de bedoeling zijn?' door Romain van Damme I Rinus Riemens bij zijn vrachtwagen. De vier jaar tot zijn pensioen maakt hij probleemloos vol. foto Chris Platteeuw I Carnavalsmis in de rooms-katholieke kerk van Nieuw-Namen dit jaar, wel licht de laatste? archieffoto Peter Nicolai door Martijn de Koning GROEDE - Duurzaamheid is méér dan de voor de hand liggende on derwerpen als woningisolatie en groene stroom. Het gaat bijvoor beeld óók over eten, vinden de drij vende krachten achter Stichting Duurzaam Groede. Ze houden daar om op 1 juni een proef- en informa tiemiddag over 'duurzaam voedsel'. SINT ANNA TER MUIDEN - De Lionsdub West-Zeeuws-Vlaande- ren houdt vrijdag 9 mei een Smok- kelmanifestatie op Klein Reygaerts- vliet in de polder bij Sint Anna Ter Muiden. TERNEUZEN'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60