Bruinisse had eigen christelijke huishoudschool Opruimen asbest park Fototentoonstelling begint volgende week torenspits stadhuis 26 SCHOUWEN-DUIVELAND Reorganisatie van sociale dienst en sociale werkplaats Walcheren zorgt opnieuw voor een tegenvaller. rsmMv i voor diploma coupeuse Renessenaar wint proef voor jachthonden VLISSINGEN - Sociaal werkbedrijf en uitkeringsinstantie Orionis Walcheren heeft 2013 afgesloten met een tekort van bijna twee mil joen euro. Dat blijkt uit de jaarstukken. Het tekort wordt veroorzaakt door de reorganisatie die duurder uitpakt dan verwacht. Orionis had erop gerekend dat het personeel dat bo ventallig is geworden bij die reor ganisatie sneller een andere baan zou vinden, maar dat gaat traag: het is vorig jaar maar één persoon gelukt om ander werk te vinden. Acht van de 43 personeelsleden vechten hun ontslag trouwens nog steeds aan. Het tekort wordt zoals altijd ver deeld over de drie Walcherse ge meenten. De gemeenten hebben de afgelopen jaren elk al tonnen moeten bijpassen voor Orionis, dat ontstaan is bij een fusie tus sen de Walcherse sociale dienst, de kredietbank en sociale werk plaats Lété. Over het omstreden salaris van de interim-directeur lijkt het laat ste woord nog niet gezegd. Uit het jaarverslag blijkt dat de inter- immer in 2013 192.600 euro salaris kreeg. Volgens Orionis is dat bin nen de norm van 228.539 euro die geldt voor bestuurders van publie ke instellingen. Een adviesbureau had zich eerder al gebogen over dat salaris en dat concludeerde toen dat het salaris rechtmatig was omdat de interim- mer lange werkdagen van tien uur maakte. De accountant heeft vraagtekens bij die stelling: het zou lastig te bewijzen zijn hoe lang de werkdagen van de inter- immer waren. Overigens is er in tussen een nieuwe vaste directeur benoemd. De resultaten van Orionis blijven intussen achter bij de verwachtin gen. Het afgelopen jaar kregen veertien procent meer mensen een bijstandsuitkering. En dar is ruim meer dan de landelijke stij ging van negen procent, terwijl de organisatie zich tot doel ge steld heeft om het beter dan lan delijk te doen. Orionis wijt dat aan dé verminderde uitstroom: door de economische crisis vin den minder mensen een baan. Op Walcheren is het aantal werk zoekenden vorig jaar met twintig procent gestegen. Landelijk nam dat aantal met 34 procent toe. Ook het aantal mensen met een ww-uitkering nam op Walcheren minder hard toe dan in de rest van het land. Het aantal ww-uit- keringen i s een indicatie voor het aantal bijstandsuitkeringen in de toekomst. Uit de jaarstukken blijkt verder dat Orionis 27 miljoen euro schuld heeft: twintig miljoen voor het gebouw en zeven mil joen voor overige zaken. De ver koop van de oude gebouwen van Lété en de Sociale dienst heeft minder opgebracht dan vooraf was becijferd. Klmsenfoto 's van Svhouwrn-Duirvland Het Zeeuwsch Dagblad meldt in juni 1957 dat nog datzelfde jaar in Bruinisse een huishoudschool met christelijke signatuur van start gaat. Volgens de krant voor ziet de school in een behoefte; „Dat bewijst onder meer de grote toevloed van leerlingen van het ei land Sint Philipsland, waar men voorheen van dit soort onderwijs verstoken was." De oprichting van de school was een gezamen lijk initiatief van de toenmalige gemeente Bruinisse en de Christe lijke Boeren en Tuinders Bond (CBTB). Mejuffrouw Gr. G. Smit uit Den Haag, inspectrice van het nijverheidsonderwijs, tekende voor de officiële opening, getuige een verslag in de PZC. De sleutel was verstopt in een visnet. De Bruse christelijke landbouw- en huishoudschool fuseerde in 1978 met de huishoudschool in Zierik- zee. De protestants-christelijke huishoudschool uit Haamstede was in 1973 opgeheven, daartoe volgens een artikel in de Zierik- zeesche Nieuwsbode gedwongen door een teruglopend leerlingen aantal. De toen wettelijk verplich te 20 leerlingen haalde men niet. Besloten werd tot samenvoeging met huishoudschool Prinses Julia na in Zierikzee. De Bruse huis houdschool was ook gepolst, maar die verkoos zelfstandigheid. In 1978 werd in Bruinisse alsnog besloten tot f usie en werd het nij verheidsonderwijs op Schou- wen-Duiveland geconcentreerd in Zierikzee. Wie de foto van het Bruse schoolteam maakte, is niet bekend en evenmin wie de men sen zijn die erop staan. Wie weet meer van de christelijke huishoud school in Bruinisse? Mail naar kieknoe@gmail.com. ZIERIKZEE - De foto vorige week in Kieknoe van de naaischool in Zie rikzee leverde verschillende reac ties op van PZC-lezeressen, waar onder die van Riet van der Ha- ve-Berrevoets uit Zierikzee (71). Zij koestert goede herinneringen aan de naaischool van de nonne tjes van Liefdehuis Cornelia. Mevrouw Van der Have zat van 1958 tot 1961 op de rooms-katho- lieke naaischool, waar ze het di ploma coupeuse haalde. „Daar voor moesten we twee dagen naar Breda en sliepen we in een inter naat van de R K-kerk. Wij hadden ook twee leraressen, zuster Berna- dette en zuster Nympha, allebei non", schrijft ze in een mail aan Kieknoe. Mevrouw Van der Have herinnert zich ook uitstapjes met de naai school. „We gingen ook op school reis. Waarheen herinner ik me niet en op de foto's die ik heb, zie ik het ook niet. Het was inder daad een goede school. Wat ik ge leerd heb, breng ik nu nog in prak tijk. Op de foto in de krant her ken ik mevrouw Quant, die hand- werklerares was bij mij op de Christelijke Ulo in Zierikzee. RENESSE - Harm Nuis uit Renesse heeft met zijn hond Bryan van het Muntenbos op de Veluwe de landelijke Hubertusproef gewon nen. Omdat de labrador-retriever alle apporten had volbracht, mochten Nuis en zijn hond naar het nationale kampioenschap voor honden die getraind zijn om geschoten wild naar de jager te brengen. De organisatie was in handen van JTGH (Jacht Training Gebruiks Honden) en de NOJG, de Nederlandse Organisatie voor Jacht en Grondbeheer. Nuis was in maart ook al winnaar van de regionale Artemisproef in Burgh-Haamstede. Als de analyse van de gevonden stukjes asbest in park Tooren vliedt binnen is, kan er een plan van aanpak worden gemaakt voor het opruimen. Hij verwacht die analyse vandaag of morgen te krij gen, zodat er volgende week be gonnen kan worden met oprui men. „Sowieso zal alle asbest ruim voor de opening van het park opgeruimd zijn." De ope ning staat zaterdag 24 mei ge pland. Het park wordt heringericht. De meeste asbest werd vorige week aangetroffen rondom de nieuwe kabelbaan. Waarschijnlijk ligt het ook in de groenperkjes bij de in gang aan de Koudekerkseweg en in het gras langs de vijver. Verschillende stukken van het park zijn afgezet. Bergeijk: „Ver der is het veilig om in het park te lopen. Asbest is alleen gevaarlijk als er vezels vrijkomen. Als je ge woon overal afblijft, is er niks aan de hand." Ook is het volgens de bodemadviseur niet gevaarlijk om je hond hier uit te laten. De enige eis is dat de toren (met Neptunus als windwijzer) van het Zierikzeese stadhuis op het in gezonden werk moet staan. De in gezonden foto's worden geduren de de hele maand juni tentoonge steld in de Grote Zaal van het Stadhuismuseum. De foto's zijn vanaf morgen in te sturen. Inzen dingen blijven welkom, zowel in de maand mei als in de maand juni. De expositie groeit daardoor gedurende de tentoonstellings- maand gewoon door. Elke deelne mer aan de tentoonstelling krijgt een gratis toegangskaartje voor het museum. Foto's kunnen digi taal en afgedrukt worden aangele verd, in kleur en zwart-wit. Meer informatie is de vinden op de website van de Zierikzeese EK Gallery www.ekgallery.nlvan Kianoosh Gerami. Hij maakte vo rig jaar een video-installatie over het Neptunusbeeld die ook in het museum is te zien. Digitaal inzen den via: fotospitszierikzee @gmail.com. EP Weer milioenentekoit Orionis door Nadia Berkelder I miljoen euro is het tekort van Orionis over het jaar 2013. De drie Walcherse gemeenten zullen die extra kosten gezamelijk moeten ophoesten. uuu\(m:.nl/ku-kn«e door Piet Kleemans BRUINISSE - Een foto uit de tijd dat er nog meerdere landbouw- en huishoudscholen waren op Schou- wen-Duiveland. Het team van de christelijke huishoudschool in Brui nisse poseert op deze foto van Kieknoe-lezeres Bep Quant voor de fotograaf. Meer schoolfoto's, zie www.pzc.nl/kiekrioe MIDDELBURG - Het opruimen van de asbest in park Toorenvliedt in Middelburg zal waarschijnlijk vol gende week beginnen, zegt Die- derik van Bergeijk, adviseur voor Bodemzaken van deze gemeente. ZIERIKZEE - Amateur- of professio neel fotograaf, een nieuwe foto of eentje uit de oude doos. ledereen kan meedoen aan de fototentoon stelling die het Stadhuismuseum in Zierikzee met EK Gallery organi seert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48