m BUITEN 3 Net buiten Veere, aan de Veerseweg richting Mid delburg, ligt de hoeve De Tijd Slijt. Aan een weggetje, nu doodlopend op het water van de vestingwerken, dat vroeger de doorgaande weg van Veere was, via Zanddijk naar Middelburg. Tot de vestes werden verbreed en er een nieuwe weg voor in de plaats kwam. Aan het oude weggetje staat de mooie oude boerderij van familie De Nood. Ik heb ei wel eer der over geschreven en er foto's bij gepubliceerd. Vooral de naam van de hoeve waarin De Tijd wordt opgevoerd heb ik gememoreerd, speciaal in vergelijking met ande re Zeeuwse hoeves wier naam op een of andere manier aan 'de tijd' refereert of herinnert. Met de bewoners - vooral met Bram, de boer - had ik daarnaast erg plezierig contact. Op een keer had hij een grote doos met oude foto's gevonden in een kast in de slaapkamer en de inhoud uitgestrooid op het grote ech telijke bed. En daar zaten we samen op het bed tussen de vergeelde foto's op de dekens. En Bram maar vertel len. Bij iedere foto een nieuw verhaal. Totdat zijn vrouw Ina thuiskwam en verwonderd in de slaapkamer twee mannen tussen oude foto's in een geur van oud papier op de dekens aantrof. „Is het niet handiger om zo'n ses sie aan de kamertafel te doen?", vroeg ze verbaasd la chend. Dat hebben we toen maar gedaan. De tijd vloog voorbij, tempus.fugit. Bij alle informatie vertelde Bram ook nog dat de hoeve heel vroeger van de familie Lamp- sins was geweest, en dat er iets van een pottenbakkerij of potterij bij hoorde. Wist ik daar iets van? Nee, dat wist ik niet, van die pottenbakkerij althans. Ik wist al leen dat er bij Noordgouwe op Schouwen een boerderij was die Huize De Potter heette. Maar Schouwen en Wal cheren liggen ver uit elkaar. De Lampsins kende ik wel. Dat was een beroemd ge slacht uit de Gouden Eeuw. Reders, kooplieden uit Vlis- singen, schatrijke bewindvoerders van de VOC, eige naar van een groot herenhuis aan de kade in Vlissingen, eigenaar van het grote buiten Lammerenburg achter de duinen bij dezelfde stad. Daarbij bleef het. Bram overleed helaas na een ongeval, en ik zocht elders in Zeeland naar gegevens over historische boerderijen. Recent verscheen tot mijn verrassing een artikel van Paul Harthoorn (uit Amsterdam, maar met Zeeuwse wortels) in 'Wij van Zeeland', een genealogisch tijd schrift, over de zoektocht naar zijn voorouders die op de hoeve De Potterie in Veere hadden gewoond. Na vele ja ren zoeken had hij hun stamboom ontrafeld. Maar ver der kwam hij aanvankelijk niet. Want die 'Potterie' was nergens te vinden. Hadden we maar van elkaar gewe ten, want ik wist dat De Tijd Slijt waarschijnlijk vroeger De Potterie heette. Hoe dan ook, dankzij Harthoorn is nu het tijdpad be kend van de hoeve en z'n bewoners, terug tot 1575- De hoeve heette De Potterije, naar z'n eerste eigenaar Da niël de Pottere. Net als in Noordgouwe. Ook daar is hui ze De Potter, gesticht door Hendrik de Pottere; wellicht nog familie ook. Na De Pottere en ene Godin is Lamp sins er gekomen, en heeft er een buitenplaats/lusthof van gemaakt. Hij was getrouwd met Josina de Hase; de Hase's hebben de Haseberg in Aagtekerke gebouwd. Eerst buitenplaats, nu nog een bekende (bloemen)boer- derij. Zo grijpt alles in elkaar. In de lange rij van bewoners duiken ook de Harthoorns op, die gezocht werden door de Amsterdams/Zeeuwse onderzoeker. Na 1900 waren er ook de familie Kasse en hun familielid Bram de Nood. Maar toen was de naam Potterije al veranderd in De Tijd Slijt. Gezien het voor gaand relaas is die naam zeer toepasselijk. Die moet maar bij die hoeve blijven horen. WÉiÊSSÊËÊÊÈm •msm ii WOENSDAG 30 APRIL 2014 door Gerard Smallegange Sinoutskerke vanuit de lucht, luchtfoto Skypictures Sinoutskerke is veran derd van een dorp met kerk naar een buurt schap van elf huizen. foto's Lex de Meester ice

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 39