De Potterie/ De Tijd Slijt 2 BUITEN Het gehucht Sinoutskerke 's-Heer Abtskerke Verscholen in het Zuid-Bevelandse poelgebied ligt de buurt schap Sinoutskerke. Het plekje is in de loop der eeuwen veran derd van een dorp met een fors uitgevallen kerk in een buurt schap met elf huizen. Toch is de kerk pas in 1906 gesloopt. De torenklok verdween. De begraafplaats is nog in gebruik. Edmond Planteydt (80) woont sa men met zijn vrouw Tineke Al- brecht pal tegenover de ingang van het kerkhof. Ze wonen er nog maar sinds de jaren '90, maar Edmond heeft wel een spe ciale band met Sinoutskerke: „Ik ben geboren in Goes. Vroeger stond in de winter een groot deel van de poel onder wa ter. Dan schaatsten we van Goes naar Sin outskerke. We dronken wat aan het barretje bij mijn huidige buurvrouw en gingen dan weer verder. In de oorlog hadden we nauwe lijks school en bracht ik veel tijd door in dit gebied. Ik kwam hier om te spelen en te ge nieten van het poelleven: ik ben echt een poelkind." Destijds noemde hij het plaatsje altijd gekscherend 'Strontdurp', vanwege de koeienvlaaien op de weg. Nu is dat gelukkig niet meer zo: „Sinoutskerke is van 'stront durp' veranderd in een bijzonder woondorp- je met veel schitterende hortensia's." Toch is Edmond ook een tijd niet in Sinouts kerke geweest: „Inmiddels ben ik bijna een butendieker. Na de oorlog zijn we naar Hol land verhuisd en daar heb ik een tijd ge woond. Pas in 1991 heb ik dit lapje grond ge kocht en heb ik ons huis gebouwd." Ed mond heeft zijn best gedaan om te zorgen dat het huis in het straatbeeld van Sinouts kerke paste. „Ik heb het precies gebouwd op de leylijnen van de kerk en ik heb veel oude kaarten gebruikt als inspiratie. Ik wilde dat ons huis er helemaal bij hoorde." Het echtpaar woont graag tegenover de be graafplaats met de eeuwenoude treurbeuk. Ze hebben zich samen met de andere bewo ners en de gemeente ingezet om Sinoutsker ke een klokkenstoel terug te geven: een waar devolle toevoeging bij begrafenissen. Sinds 2003 luidt er weer een klok in Sinoutskerke. Iets wat de inwoners nog niet terug hebben gekregen is de natuur zoals die was in de, Poel. Edmond baalt ervan dat de natuur in de afgelopen jaren zo is veranderd. „Het is hier van oorsprong een ganzengebied, maar inmiddels komen er alleen nog roofvogels. Alle bebossing is weggehaald door Natuur monumenten, waardoor het geen prettig ge bied meer is voor de vogels. Ik heb mijn best gedaan om de natuur te redden, tot en met een wandeling door het gebied met de gede puteerde toe. Helaas weigert Natuurmonu menten er wat aan te doen, echt vreselijk." Dit is niet het enige dat de flora en fauna geen goed heeft gedaan, meent Edmond. Zo is er betonpuin gestort op de eeuwenoude wegeling om paaltjes te kunnen slaan. Het echtpaar heeft er alles aan gedaan om het ge bied in de oude staat te houden: „Helaas is het niet meer zoals het was, maar we doen in ieder geval ons best om ze niet de hele Zak te laten mollen." Toch genieten Edmond en Tineke iedere dag van al het groen om hen heen: „Het blijft een prachtig landschap. De rust, de stilte, het uitzicht... Er gebeurt hier helemaal niets en dat is juist zo fijn. Dit gebied behoort tot de tien donkerste plekken van Nederland, echt fantastisch." De natuur is de belangrijkste reden dat Ed mond en Tineke niet van plan zijn er ooit nog weg te gaan: „Hier, midden in de na tuur, is het heerlijk rustig. Je beleeft de sei zoenen heel intens." Rustig is niet altijd stil in Sinoutskerke: „In de zomer maken de vo gels een oorverdovend kabaal, echt prachtig om te horen." Het ons-kent-ons gevoel in zo'n klein plekje hindert hen niet, in tegendeel: „In de stad leef je anoniem en stadsmensen vinden het in een dorp al gauw benauwend omdat ie dereen over elkaar praat. Hier weet iedereen alles al van elkaar: er valt niets meer te rod delen. Heerlijk. Bovendien staat iedereen voor elkaar klaar, een betere plek om te wo nen is er niet." Sinds juli 2003 luidt er weer een klok in Sinoutskerke. Edmond Planteydt: „Er gebeurt hier helemaal niets en dat is juist zo fijn." De Tijd Slijt is een boerderij aan de rand van Veere. In vroeger tijden heette de boer derij De Potterie. foto Gerard Smallegange Genieten van het poelleven door Matthanja Schipper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38