Hermetisch afsluiten Chelsea is een kunst Sterling levenslang geschorst door NBA vanwege racistische woorden 16 30 SPORT CHAMPIONS LEAGUE Bayern München krijgt in de eigen Allianz Arena een ongekende afstraffing van de Koninklijke: 0-4. Vanavond is het tijd voor deel twee van de kunst van het verde digen. Chelsea speelt op Stamford Brigde zijn tweede halvefinale- wedstrijd in'de Champions Lea gue tegen Atlêtico Madrid. Er is weinig reden om te veronderstel len dat de Londense club het na het o-o-gelijkspel van Madrid an ders aan zal pakken. Als geen ander verstaat Mourinho de kunst een elftal het veld in te sturen dat een tegenstander het voetbal onmogelijk maakt. Hij her haalde het nog eens in de topper tegen Liverpool, die Chelsea - op de counter - met 2-0 won. In gro te wedstrijden doet hij het eigen lijk altijd. Terwijl de voetballief hebber zich afkeert van de buis gaan de analisten er eens goed voor zitten. Deze we^k was er in het Engelse tv-programma Match of the Day bewondering voor de aanpak van de Portugese coach. Die kwam van analist Mark Lawrenson, die in het verleden onder meer 356 keer in de verdediging stond bij Liverpool. Een blauwe maandag fungeerde hij nog als coach 'defen sieve tactieken' bij het Newcastle United van Kevin Keegan. Lawrenson deed met behulp van beelden haarfijn uit de doeken wat er zoal bij komt kijken om zo te kunnen verdedigen als Chelsea. En dat is nogal wat, want het sluit allemaal heel nauw om én het centrum hermetisch af te sluiten én ervoor te zorgen dat uitwijken naar de vleugels onmogelijk is. Op de eerste plaats een enorme discipline, zei Lawrenson. Want iedereen moet bereid zijn om zijn plek in de verdedigende stelling na een actie zo snel mogelijk weer in te nemen. „Het lijkt zo eenvoudig. Maar op de manier zo als Mourinho Chelsea laat verdedi gen is uren en uren getraind", ver telde de Ier. Mourinho kwam naar Londen om prijzen te pakken. Tijdens zijn zwerftocht langs Milaan en Ma drid pakten anderen met Chelsea de prijzen waar hij zo lang naar op zoek was: de Champions Lea gue (2012) en de Europa League (2013). Mourinho doet het op zijn manier. In zijn aanpak was bij voorbeeld geen plaats voor een impulsieve speler als Juan Mata. Hij zoekt naar voetballers die ge disciplineerd zijn concept kun nen uitvoeren. Intussen verloor hij nog geen top wedstrijd in de Premier League. Hij is echter nog niet zover dat Chelsea ook probleemloos kleine re wedstrijden kan winnen. On danks creatieve spelers als Eden Hazard en Oscar slaagt zijn ploeg er niet in de defensie van tegen standers, die eenzelfde defensieve tactiek hanteren, open te breken. Toch noemde Lawrenson Mourin ho de enige coach die dit seizoen nog wat had kunnen maken van het kwakkelende Manchester Uni ted. „Want Mourinho heeft overal waar hij werkte een succesformu-_ le gevonden. Of het nou mooi is of niet, winnen is ook een kwali teit." MÜNCHEN - Met een daverende knal kwalificeerde Real Madrid zich gisteravond voor de finale van de Champions League, ge speeld op 24 mei in Lissabon. Na een krappe i-o-zege in Spanje ver sloeg het elftal titelhouder Bayern München in de Allianz Arena met 4-0. De ploeg van trainer Pep Guardiola moest een antwoord schuldig blijven op tactische vondsten en de snelheid van Cristiano Ronaldo en Gareth Ba- Ie. Met ingehouden adem en onge loof in de ogen volgde de aanhang van Bayern het schouwspel dat zich voor hen afspeelde. Van de chauvinistische borstklopperij van voor de aftrap was niets meer over. Bayern, niet zo lang geleden door de voetbalwereld gezien als beste team van Europa, kreeg in een tijdsbestek van een half uur drie doelpunten om de oren. Slim migheden van Madrid stonden aan de basis van de afstraffing. De kwaliteiten van de nummer drie uit de Primera Division ston den vooraf vast. Waar Bayern een verbeterde versie van het tika-ta- ka van Barcelona hanteert, ver trouwt Madrid op de bijna perfec te beheersing van de tegenaanval. Trainer Carlo Ancelotti voegde gisteravond een extra element toe aan de speelwijze. Bij standaardsi tuaties ontwikkelde hij een strate gie om de defensie van Bayern te misleiden. Hét plan was slim, de uitvoering Volgens de NBA heeft de tachtig jarige miljardair onder meer ge zegd dat zijn vriendin niet met zwarte mensen op de foto moest gaan en dat ze geen Affo-Amerika nen moest meenemen naar wed strijden van 'zijn' Clippers. Ster ling zal nu op last van de NBA zijn club moeten verkopen. Entertainmentsite TMZ plaatste vrijdag een eerste weergave van het gewraakte gesprek van Ster ling op internet. Later volgden nog meer fragmenten waarin de schatrijke Amerikaan zich op nieuw zeer laatdunkend uitlaat over de donkere medemens. Uit nader onderzoek door de NBA is gebleken dat het om authentieke opnames gaat en dat de stem in derdaad van Sterling is. Volgens NBA-commissaris Adam Silver heeft Sterling geen spijt ge toond of excuses gemaakt voor zijn uitlatingen. „Hij heeft alleen bevestigd dat het inderdaad zijn stem is die te horen is op de tape. Hij heeft verder geen andere ge zichtspunten aangedragen. Ik denk dat de spelers in de NBA te vreden zullen zijn met het von nis." geniaal. Luka Modric mikte na een kwartier de bal bij een hoek schop iets boven het hoofd van de inlopende Cristiano Ronaldo. Ter wijl de Portugees door de lucht vloog, met een handvol spelers van Bayern in zijn buurt, kopte Sergio Ramos hard binnen (1-0). Getuige de tijd en de ruimte die hij kreeg, rekende niemand bij de Duitse ploeg op deze variant. Bij een vrije trap van Angel di Ma ria gebeurde niet veel later iets vergelijkbaars. Loepzuiver trapte de Argentijn de bal met effect pre cies op de kruin van Pepe. Net als Ronaldo even daarvoor richtte al le aandacht zich op hem. Met een klein knikje bracht hij Ramos in stelling die wederom relatief onge hinderd met het hoofd scoorde (2-0). De hoop van Bayern, waar bij Arjen Robben het verschil niet kon maken, op een plek in de eindstrijd vervloog. In shock door de dubbele moker slag verloor het elftal het geloof om de achterstand om te buigen. Het leverde Madrid indirect een derde goal op. Bayern zocht plicht matig naar een gaatje in de achter hoede van de tegenstander, toen Di Maria de bal in één beweging naar Karim Benzema schoot. De Fransman verplaatste het spel Nadat de inhoud van het bewuste telefoongesprek van Sterling in de openbaarheid was gekomen, barst te een storm van kritiek los. Oud-spelers als Magie Johnson en de huidige vedette LeBron James (Miami Heat) eisten actie van de NBA. Ook in de Amerikaanse mu ziek- en showwereld klonken er zeer boze reacties. De Amerikaan se president Barack Obama vond de uitspraken 'ongelooflijk kwet send en racistisch'." De spelers van LA Clippers na men zondag vlak voor het duel met Golden State Warriors in de play-offs van de NBA eveneens stelling tegen Sterling. Tijdens de warming-up droegen ze hun shirt binnenstebuiten. Zo was de clubnaam niet zichtbaar. Sinds al le ophef rond Sterling zijn inmid dels al ruim twintig sponsors ver trokken bij de club. naar Bale die onzelfzuchtig afleg de op Ronaldo (3-0). De razendsnelle tegenaanval, een genot "voor het oog, verbloemde de onwil van Bayern om die te on derbreken. Tony Kroos stopte hal verwege met meelopen, doelman Manuel Neuer dook zonder over tuiging naar de inzet van Ronal do. De Wereldvoetballer van het Jaar maalde er niet om. Trots als een pauw vierde hij zijn vijftien de goal in deze editie van de Champions League. Een record, dat hij kort voor tijd met een rake vrije trap (4-0) aanscherpte. Onderwijl stond Guardiola met bloeddoorlopen ogen voor zijn dug-out. De Catalaan oogstte veel lof door het werk van zijn voor ganger Jupp Heynckes uiterlijk te verbeteren. In Duitsland kreeg hij de status van een magiër. Alles lukte, met fraai en effectief voet bal als handelsmerk. Totdat Bayern na het veiligstellen van de landstitel ineens begon te ramme len. Guardiola, een perfectionist, verloor de grip op zijn elftal in de meest cruciale fase van het jaar. Daarbij toonde Ancelotti op pijn lijke wijze de gebreken van zijn soms beklemmende methode aan. Madrid troefde de uitgeblus te houder van de Champions Lea gue op alle fronten af. De Spaanse club, negenvoudig winnaar en twaalf jaar geleden voor het laatst winnaar van het toernooi, plaats te zich zodoende voor de finale. Daarin treft het de winnaar van de ontmoeting tussen Chelsea en Atlético Madrid. Bayern moet op nieuw beginnen. dj door Wilber Hack LONDEN - Typerend. Willian Borges da Silva van Chelsea liet zich vorige week in Estadio Vicente Calderon even verleiden tot een frivole actie. Hij probeerde de bal met een drib bel naar voren te brengen. José Mourinho sprong op van de bank en stak een waarschuwende vinger op. De Braziliaan schikte zich weer in de ploegdiscipline. Real Madrid heeffc tiende titel in zicht door Geert Langendorff Jose Mourinho door Norbert Kleinherenbrink NEW YORK - Het bestuur van de Noord-Amerikaanse basketballiga (NBA) heeft Donald Sterling, de ei genaar van Los Angeles Clippers, gisteren levenslang geschorst naar aanleiding van diens recente racis-. tische uitlatingen tegen een vrien din. Hij moet bovendien een boete van 2,5 miljoen dollar betalen (on geveer 1,8 miljoen euro). Dat is het maximale bedrag dat reglementair mogelijk is als financiële sanctie in de NBA. Cristiano Ronaldo staat dit seizoen op zestien goals in de Champions League, een record. Bayern München-Real Madrid 0-4 (0-3). 16. Ramos 0-1, 20. Ramos 0-2, 34. Ronaldo 0-3, 90. Ronaldo 0-4. Scheidsrechter: Proenqa (Por). Gele kaart: Dante (Bayern München), Xabi Alonso (Real Madrid). Aantal toe schouwers: 68.000. Hoewel een concreet voorstel niet aan de orde is, moet Ajax serieus reke ning houden met een afscheid van Frank de Boer. foto Pim Ras/VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30