Bevrijdingstocht over land en door de lucht Drie autobranden in een uur in Vlissingen Opknapbeurt voor parkje Kerkhoflaan l! 24 WALCHEREN VERPAUPERING Bewoners balen van leegstand in de Banckertstraat. Ze willen dat gemeente actie onderneemt Renessenaar wint proef voor jachthonden J-je- m De tocht begint om 12.00 uur aan de Bierkaai, waar vanaf 9.00 uur al een informatiemarkt is. Twin tig militaire wagens en vijf motor fietsen uit de'Tweede Wereldoor log, allemaal vari geallieerde make lij, doen aan de rit mee die tegen 14.45 uur eindigt op het Spuiplein in Breskens. Onderweg wordt een korte tussenstop gemaakt in Axel, waar de oorlogsvliegtuigen op het zweefvliegveld zullen bijtanken. De route gaat verder door Terneu- zen, langs Hoek, door Biervliet en IJzendijke, langs Waterlandkerkje, door Oostburg en Groede naar Breskens, waar tot 18.00 uur een informatiemarkt is. „Wij herdenken hiermee zeven tig jaar bevrijding van Zeeuws- Vlaanderen", vertelt vrijwilliger Lucas Cauwels van oorlogsmu seum Gdynia in Axel. „Dat is feite lijk pas in september en oktober het geval, maar dan heeft ieder een zijn eigen herdenking. We hebben er daarom voor gekozen vlak voor de nationale herden king op 4 mei en de landelijke be vrijdingsdag op 5 mei deze tocht te houden." Oorlogsmuseum Gdynia in Axel en stichting Wings to Victory te kenen voor de organisatie, mede in het kader van de viering van 200 jaar Zeeuws-Vlaanderen. De deelname van de twee oorlogs vliegtuigen maakt de tocht bijzon der. Zo vaak komen die niet over de Westerschelde. De deelnemende toestellen zijn de PH Net Taylorcraft Mk V en de PH-UCS Piper Cub L4. De eerste is een in 1944 in Engeland ge bouwd driepersoons verkennings vliegtuigje dat bijna zeventig mis sies maakte in de oorlog. In 1952 kwam het naar Nederland, waar het jarenlang als ambulancevlieg tuig heeft gevlogen in het Wad dengebied. Het tweede toestel, de PH-UCS Pi- per Cub, is van Amerikaanse ma kelij. Het is in 1945 in gebruik ge nomen en heeft in de Verenigde Staten slechts 133 vlieguren ge maakt. In 1947 hebben de VS de Piper Cub aan Nederland gegeven om de sportvliegerij nieuw leven in te blazen. Het heeft jaren gevlo gen als lestoestel. Aan de bevrijdingstocht doen za terdag doelbewust alleen geallieer de voertuigen mee. Cauwels: „Er zijn ook nog wel oude Duitse le gervoertuigen, maar het lijkt ons niet gepast daarmee te rijden in zo'n tocht." Er waren in de nacht van maan dag op dinsdag drie brandjes bin nen een uur, op verschillende lo caties in de stad. De eigenaar van een geparkeerde auto in de Hendrick de Keijser- straat in Het Fort werd iets voor half vijf wakker van een klap en een sissend geluid. Hij keek uit het raam van zijn slaapkamer en zag dat zijn bedrijfsbus in brand stond. Hij belde de brandweer en probeerde de brand vervolgens snel te blussen met zijn brand- blusser. Het busje raakte ondanks die bluspoging zwaar beschadigd. Rond vijf uur zag een voorbijgan ger dat er een geparkeerde auto in brand stond aan de Alexander Go- gelweg in Paauwenburg. Niet al leen die auto raakte beschadigd, maar ook een auto die ernaast ge parkeerd stond. Weer een half uur later moest de brandweer naar een parkeerterrein aan de Grenswegeling, in de buurt van de Alexander Gogelweg. Ook daar stond een auto in brand en ook daar raakte een andere auto be schadigd. De politie is op zoek naar getui gen. KOUDEKERKE - Al jaren ziet een be woonster van de Banckertstraat in Koudekerke, die niet met haar naam in de krant wil, lijdzaam toe hoe de ene na de andere bewo ner uit haar straat vertrekt en er niemand voor terugkomt. Van de tien huizen aan haar kant van de straat staan er inmiddels zes leeg, waardoor ze vindt dat de Ban ckertstraat niet meer de levendige straat is die het ooit was. En zo denken meer buurtbewoners er over. Achttien van hen tekenden een petitie waarin de gemeente Veere wordt gevraagd om actie te ondernemen. Donderdag is de brief aan het college van B en W aangeboden. Het is niet zozeer het feit dat de woningen niet bewoond worden dat de bewoners stoort, maar voor al het gebrek aan onderhoud aan de leegstaande panden en het feit dat er door de Duitse eigenaar niet gecommuniceerd wordt over wat er met de woningen gaat ge beuren. Op veel plekken is sprake van wildgroei in tuinen en achter stallig onderhoud aan bijvoor beeld kozijnen, gevels en schuttin gen. „In mijn kozijnen aan de ach terkant zitten gaten. Dat heb ik ge meld bij vastgoedbeheerder MGVM, maar er is tot nu toe nog niets gebeurd. Ik heb de gaten RENESSE - Harm Nuis uit Renesse heeft met zijn hond Bryan van het Muntenbos op de Veluwe de landelijke Hubertusproef gewon nen. Omdat de labrador-retriever alle apporteii had volbracht moch ten Nuis en zijn hond naar het na tionale kampioenschap voor hon den die getraind zijn om gescho ten wild naar de jager te brengen. De organisatie was in handen van JTGH (Jacht Training Gebruiks Honden) en de NOJG, de Neder landse Organisatie voor Jacht en Grondbeheer. Nuis was in maart de winnaar van de regionale Artemisproef in Burgh-Haamstede. toen zelf maar gedicht, maar het probleem is daarmee nog niet ver holpen." De bewoonster is ook bang voor ongedierte of andere ongewenste bezoekers. „Met al die leegstand om me heen, voel ik me niet meer veilig. Ik woon hier al 38 jaar en ik hoop nog even te blijven, maar ik heb de verpaupe ring wel mee laten spelen in mijn besluit om me in te schrijven voor een seniorenwoning." Een paar huizen verderop woont Bert Gardien, een van de weinige buurtbewoners die de petitie niet Met al die leegstand om me heen, voel ik me niet meer veilig FEITEN EN CIJFERS tekende. Volgens hem is er bij zijn woning geen sprake van ach terstallig onderhoud. „Bijna alle problemen zijn opgelost nadat we ze aankaartten bij de huurcom- missie. Ik heb niets te klagen en ik vind het wel lekker rustig zon der buren. Ik heb me nog geen se conde onveilig gevoeld. We zijn hier in Koudekerke, hoor." John Smies, die vanuit zijn wo ning aan de Doormanstraat op de leegstaande panden kijkt, sprak donderdagavond als inspreker na mens bewoners de gemeenteraad toe: „Ik kan me niet voorstellen dat de gemeente niet kan ingrij pen/terwijl die wel in actie komt wanneer een schutting een paar centimeter te hoog is. Er is sprake van grove verwaarlozing, ten na dele van omwonenden en de leef baarheid van het dorp. Dit leidt tot onbegrip bij elk weldenkend mens." Smies vindt het zonde dat prima leefbare huizen staan te ver krotten. „Als we dit op zijn be loop laten, moeten de woningen straks met de grond gelijk ge maakt worden. Daarom vind ik dat de gemeente juist nu nog krachtdadig moet optreden." Secretaris van de dorpsraad, An ton van Haperen, is blij dat het werk twee jaar nadat de plannen ontstonden, nu uitgevoerd wor den. Het ontwerp voor de nieuwe padenstructuur is door de dorps raad samen met Stichting Land schapsbeheer Zeeland ontwik- keld. Het benodigde geld daar voor, zo'n twintigduizend euro, is bijeengebracht door de gemeente, de dorpsraad en woningbouwver eniging Woonburg. Er komt een nieuw A-vormig pad, dat niet alleen de huidige klinkers omvat, maar ook het schelpenpad in de richting van het oude kerkhof. Het is de bedoe ling dat in het najaar ook voldoen de geld beschikbaar is om het groen aan te passen. Zo zullen er een aantal meters heg verdwijnen of worden vervangen. Ook wil de dorpsraad dat er bankjes worden geplaatst en dat het knekelhuisje wordt opgeknapt. door Harmen van der Werf HULST/BRESKENS - Een bonte stoet oude legervoertuigen trekt zater dag door Zeeuws-Vlaanderen, van Hulst naar Breskens. Twee authen tieke oorlogsvliegtuigen van de stichting Wings to Victory begelei den de stoet. I De PH NET Taylorcraft Mk V van Wings for Victory op vliegveld Midden- Zeeland bij Arnemuiden doet zaterdag mee met de bevrijdingstocht. VLISSINGEN - De politie doet onder zoek naar een reeks autobranden in Vlissingen. Niemand weet wat er met de huizen gebeurt door Wendy de Jong Bewoonster Banckertstraat 41 Achttien mensen tekenden de peti tie aan het college van B en W om actie te ondernemen tegen de ver paupering in de Banckertstraat. De Duitse eigenaar geeft geen ge hoor aan brieven en telefoontjes die hij van vastgoedbeheerder MGVM of de gemeente ontvangt. Van de tien woningen aan de even kant van de straat staan er inmid dels zes leeg. Een van de panden staat al vijfjaar leeg. De panden staan niet te koop of te huur. Het is nog onduidelijk wat de Duitse eigenaar er mee wil doen. Het college kan alleen actie onder nemen als er sprake is van veilig heid- of gezondheidsrisico's voor bewoners of omgeving. KOUDEKERKE - De gemeente Veere gaat volgende week samen met vrijwilligers van de dorpsraad het parkje aan de Kerkhoflaan in Kou dekerke opknappen. In de eerste fa se worden de wandel- en fietspa den herbestraat en er zal een nieuw rondgaand fietspad aange legd worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 24