Onafhankelijk onderzoek naar verbruik Toyota Hybrid ECONOMIE 13 BESTSELLER analyse Het ongelijkheidsevangelie van de Franse econoom Piketty slaat in als een bom. Hoe kan dat? CRU ISEWIN KEL «NL PARIJS - Plots was het Thomas Pi ketty wat de klok sloeg. In kran ten, in de politiek, op internet: Pi ketty, Piketty, Piketty. Voer zijn naam in op Twitter en je krijgt ie dere minuut een nieuwe hit: weer iemand op de aardbol die kennisneemt van het evangelie van de Franse econoom, opgete- kend in het boek Capital in the twenty-first century. De kern van Piketty's analyse: de rijken worden steeds rijker, om dat hun vermogen sneller groeit dan de economie als geheel. Zij THOMAS PIKETTY veroveren daardoor een steeds gro ter deel van de koek. Dit is een nieuw inzicht. Piketty trekt zijn conclusies op ba sis van uitgebreid historisch on derzoek. Hij analyseerde wereld wijd de vermogensverdeling in de afgelopen driehonderd jaar. Ge durende het grootste deel van die tijd groeiden de verschillen. Al leen in de 20e eeuw was sprake van nivellering. De econoom wijt dat aan de wereldoorlogen. Die hadden een vernietigende in vloed op kapitaal, zowel letterlijk als figuurlijk. Piketty stelt dat de groeiende ongelijkheid een ont wrichtende invloed op de wereld kan hebben, en pleit voor hogere belastingen op vermogens. De recensies van Capital zijn laaiend enthousiast. 'Het eerste economische standaardwerk van de 21e eeuw'. 'Dit boek verandert de manier waarop we tegen de maatschappij en de economie aan kijken'. Piketty wordt in het rijtje Smith, Mal thus, Marx en Keynes geplaatst, grootheden uit drie eeu wen economische wetenschap. Sinds een week staat hij bovenaan de bestsellerlijst van Amazon. Die positie is normaal gesproken voor- behouden aan sterren, dieetgoe- roes en JK Rowling. Hoe kan het dat een vuistdik, aca demisch werk, met bijna honderd grafieken erin, het zo ver schopt? Natuurlijk, het is - volgens de ken ners - een uitmuntend boek. Maar daar worden er meer van ge schreven. Wat maakt een uitmun tend boek baanbrekend? De briljante timing speelt onte genzeglijk een rol. De wereld leek te smachten naar de theorie van Piketty. Het boek komt vijfjaar na de crisis, waarvan veel mensen nog steeds de rekening betalen. Jongeren doen dat met werkloos heid, werkenden met schulden en hogere belastingen en ouderen met lagere pensioenen. En de rij ken? Die stallen hun vermogen in een fiscaal paradijs en leven door alsof er niets is gebeurd. Was dit wereldbeeld tot voor kort gestoeld op vooroordelen, onder- buikgevoelens en berichten in de media, nu is daar de alomvatten de theorie van Piketty. Zie je wel, is de ondertoon in veel reacties. Er is dus echt iets aan de hand. De Fransman voorziet het sluime rend onbehagen over de situatie in de wereld van een theoretisch fundament. Eind vorig jaar werd ongelijkheid door zowel paus Franciscus als de Amerikaanse president Obama als het grootste economische pro bleem van deze tijd bestempeld. Die uitspraken kregen toen al veel aandacht, nu krijgen ze met terugwerkende kracht een nog grotere urgentie, dankzij Piketty. Bij toekomstige politieke discus sies over zaken als belastingwetge ving zullen de inzichten van de Fransman een grote rol spelen. Ook in Nederland: de Tweede Ka mer heeft hem al uitgenodigd een keer langs te komen. Niet iedereen zal het met de eco noom eens zijn dat de rijken veel zwaarder belast moeten worden. Maar tegenstanders zullen wel met een antwoord moeten ko men. De baanbrekende inzichten van Piketty kunnen ze onmoge lijk negeren. €1.254, €1.695, UW AIDA CRUISE BOEKT U BIJ CRUISEWINKEL.NL Boek op www.cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 Dubai en de Emiraten AIDAdiva Westelijke Middellandse Zee AfDAmar Haven warmt kassen Warmte ontstaan in de indus trie van de Rotterdamse haven wordt in de toekomst mogelijk gebruikt om de glastuinbouw in het Westland te verwarmen. Er wordt onderzocht of een warmtepijp onder de Nieuwe Waterweg rendabel is. Pasbetalingen Europa In Zuid- en Midden-Europa wordt weinig met een pasje af gerekend, aldus de Europese Centrale Bank. Een Zweed be taalt per jaar gemiddeld 230 keer met de kaart, een Nederlander 158 keer, Bulgaren, Roemenen en Grieken minder dan 10 keer. De rechter moet een onafhan kelijk onderzoek laten uitvoe ren naar het brandstofverbruik van de Toyota Yaris Hybrid. De Stichting Brandstofverlies gaat daar in een bodemprocedure bij de rechtbank om vragen, zei directeur Ferdy Roet giste ren. De stichting eiste eerder in een kort geding dat de impor teur van Toyota het werkelijke verbruik van de Yaris meldt in ad vertenties. De rechtbank in Breda wees dat verzoek af. Toyota houdt zich juist aan de wet door de offi ciële Europees vastgestelde meet gegevens te publiceren, was het oordeel van de rechter. markt WÊÊÊÊÊÊÊk €1.545,- 720,- i WOENSDAG 30 APRIL 2014 Piketty komt als geroepen door Sander van Mersbergen Thomas Piketty is een Franse eco noom, werkzaam aan de Paris School of Economics. In het najaar van vorig jaar schreef hij het boek Le capital au XXIe siè cle. Dit voorjaar kwam de Engelse ver taling van dat boek uit: Capital in the Twenty-First Century. Uitgever is de Harvard University Press. Een Nederlandse vertaling is er nog niet. I Thomas Piketty, de econoom die de wereld verovert, foto HH 8 dagen vanaf 15 dagen vanaf Prijzen ztfft vah?f, per persoon o b 2 personen per hut en o.b.v Beschikbaarheid en wijzigingen. tncjus;ef a»e belastingen en volpension Dubai, Muscat. Abu Dhabi, M3namah, Dubai Vertrek: div. data van 21 novemoertfm 6 maart I "W 'tsctit/foGsenén tsfetdrsnken Palma de Maitorca, Tunis, Palermo, Napels, Barcelona, Raima de Maiiocca Vertrek: div, data van 11 oktober ï/rn 14 februari Y,'-. v' i too# an tsfekimnken ROTTERDAM HEERHUGOWAARD FRANKFURT Aardappelen (droog uit de schuur, 40 mm opw): Frites geschikt: 9,00-11,00 euro; Export: 7,75-9,25 euro. Stem ming flauw. Zaaiuien (uit de schuur, per kilo): 30% grof: 20,00-22,00 euro; 60% grof: 22,00-26,00 euro. Granen, zaden en peulvruchten: Maaltarwe 191,00 euro; Voertarwe 189,00 euro; Voergerst 167,00 euro; Blauwmaanzaad 2000,00 euro (Prijzen per 1000 kg uit collecterende opslag) Tarwe nieuwe oogst: Franco afnemer 180,00 Hooi, stro (per ton uit de schuur, nieuwe oogst): Weidehooi: 85,00-120,00 euro; Veldbeemdhooi: 80,00-110,00 euro; Roodzwenkhooi: 80,00-110,00 euro; Engels raaigras: 90,00-115,00 euro; Rietzwenkhooi: 80,00-90,00 euro; Tar- westro, grote pakken, uit de schuur, nieuwe oogst: 65,00-80,00 euro. 15 dagen vanaf 8 dagen vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13