Nederlandse VN-medewerker vermoord in Cambodja 8 BUITENLAND 6 aprilbeweging verboden Een rechter in de Egyptische stad Minya had gisteren niet veel tijd nodig om 683 moslimbroeders ter dood te veroordelen. MINYA - Voor de rechtbank in de Egyptische stad Minya staat een mensenmassa: woeste mannen en huilende vrouwen. Het leger houdt hen in toom met onder an dere een tank. Aanwezige advoca ten en journalisten worden door de soldaten geïntimideerd. Een deel van hen wordt opgepakt. Zo omschrijft de Nederlandse ad vocaat André Seebregts de situa tie, nadat een Egyptische rechter gisteren 683 moslimbroeders, on der wie hun religieus leider Mo hammed Badie, ter dood veroor deelde. De advocaat is op verzoek van mensenrechtenorganisatie In ternational Coalition for Free doms and Rights (ICFR) in het land om het juridische proces waar te nemen. De moslimbroeders stonden te recht voor hun aandeel in de rel len van vorig jaar zomer, nadat het leger hun voorman Moham med Mursi afzette als president. Tijdens die onlusten werd in Mi nya een politiebureau aangevalten door de islamisten. Een agent werd daarbij gedood. Op dezelfde dag, 14 augustus, vonden honder den aanhangers van de Moslim broederschap de dood bij gevech ten met de politie in Cairo. Seebregts probeerde tevergeefs de rechtszaak bij te wonen. De advo caten van de verdachten mochten wel bij de uitspraak aanwezig zijn, maar geen van hen werd ge hoord. Seebregts: „Egypte houdt niet eens de schijn op dat er een eer lijk proces heeft plaatsgevonden. Honderden mensen zijn veroor deeld tot de doodstraf, de rechter maar had één a twee uur nodig voor zijn uitspraak." De Moslimbroederschap is sinds enkele maanden illegaal. Vorige maand werd al een eerste groep van 529 vermeende islamisten ter dood veroordeeld. Van die groep werden 37 terdoodveroordelingen bekrachtigd. Van de rest werd gis teren zonder enige uitleg de straf omgezet naar een gevangenis straf. Het is niet in te schatten of dat bij de tweede groep weer zal gebeuren, meent Seebregts. Wel onderstreept hij het belang van internationale monitoring van het proces. Toeristenland Egypte drijft op zijn imago, dat een volgende klap krijgt bij een massaexecutie. Seebregts: „Niks doen leidt sowieso tot niks." CAÏRO - Een Egyptische rechtbank heeft gisteren de 6 aprilbeweging verboden. De jongerenbeweging was een van de voortrekkers tij dens de opstand tegen president Hosni Mubarak in 2011. De 6 april beweging zou 'het imago van de staat" hebben beschadigd en illega le contacten met buitenlanders hebben onderhouden. De groepe ring wist via sociale media men sen te mobiliseren tijdens de op stand tegen Mubarak, die leidde tot diens val in februari 2011. Britse mediagoeroe schuldig aan misbruik Een rechtbank in Londen heeft de befaamde mediagoeroe Max Clifford gisteren schuldig be vonden aan seksueel misbruik. De rechtbank achtte bewezen dat de 71-jarige media-adviseur zich tussen 1966 en 1984 acht keer heeft vergrepen aan jonge vrouwen en meisjes in de leef tijd van 14 tot 19 jaar. In twee zaken werd hij vrijgesproken. Clifford is de eerste die in het kader van Operatie Yewtree is veroordeeld. De Britse politie bracht die op gang na de ont hullingen over misbruik door de in 2011 overleden BBC-pre- sentator Jimmy Savile. Non ontkent verdwijnen ex-vrouw Dutroux Michelle Martin, de ex-vrouw van de Belgische zedendelin quent Mare Dutroux, is niet ver dwenen uit het klooster van Ma- lonne. Eerdere berichten van die strekking zijn weersproken door een van de zusters, aldus persbu reau Belga maandagavond. De ex-vrouw van Dutroux kwam in 2012 vervroegd vrij en is in het klooster bij Namen opgenomen. Tot de voorwaarden van de voor lopige vrijlating behoort dat zij el ke adreswijziging aan justitie doorgeeft. Zij mag het klooster wel verlaten, zolang zij niet naar de provincies Luik en Limburg gaat. In de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh is gisteren de Neder landse Daphne Beerdsen met mes steken om het leven gebracht. Haar 19 maanden oude dochter raakte zwaargewond en is opgeno men in het ziekenhuis. Volgens de politie werden de 31-jarige Beerdsen en haar doch ter rond 9 uur 's ochtends lokale tijd in een plas bloed gevonden door de oppas van het gezin. Een woordvoerder van de politie meldde dat er geen aanwijzingen zijn voor een overval. Naar het motief van de moord en de moge lijke daders wordt nog gezocht Beerdsen, oorspronkelijk afkom stig uit Alkmaar, was als consul tant werkzaam bij het Habitat programma van de Verenigde Na ties, een project dat zich onder meer inzet voor huiszetting en omgaan met klimaatsverande ring. Haar man Joris Oele is even eens werkzaam bij de VN en was op het moment van de moord in de kuststad Sihanoukville. Beerd sen en Oele woonden sinds sep tember 2013 in Phnom Penh en hadden plannen om op 31 mei Cambodja te verlaten. Lerares doodgestoken Een 15-jarige scholier heeft gis teren op een school in de Engel se stad Leeds een 61-jarige lera res doodgestoken. De vrouw, die Spaans doceerde, werd met verscheidene steekwonden naar een ziekenhuis gebracht, waar zij kort daarna overleed. Nederlands stel dood Vlakbij het Portugese Marina de Lagos is gisteren een Neder lands stel dood aangetroffen. De man (57) en vrouw (58) zijn uit hun hotelkamer op de zes de verdieping gevallen. De pre cieze omstandigheden zijn nog onduidelijk, aldus de politie. Een familielid van een van de 683 aangeklaagde aanhangers van de Moslimbroederschap schreeuwt het uit nadat bekend wordt dat de rechter alle verdachten ter dood heeft veroordeeld voor hun aandeel in de rellen vorig jaar. foto Ahmed Ismail/HH Woede en angst in Egypte door Mathijs Noij PHNOM PENH LONDEN BRUSSEL LONDEN LISSABON

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8