Mag pindakaas nu ook al niet meer? 6 x comfort en mobiliteit! Teeven moet snel beslissen over verlof molenaar X 3 *10800-27 40*00 6 BINNENLAND MevrO Andries Smit, bijzonder hoogle raar interne geneeskunde in Gro ningen ontwierp de TruAge Scan ner, een instrument dat nauwkeu rig aangeeft of je een verhoogd ri sico op overlijden hebt. De scan ner meet de hoeveelheid AGE's die iemand in het lichaam heeft. Dat zijn schadelijke verbindin gen, die ontstaan als overtollige suikers en eiwitten zich binden. 'Een soort karamel' dat de functie van allerlei organen kan belemme ren, legt Smit uit. „Zo kunnen al lerlei ziekten ontstaan, zoals dia betes, nierziekten en chronische ontstekingen als reuma." AGE's zijn de afgelopen tien jaar in menig wetenschappelijk onder zoek geaccepteerd als belangrijke factor voor veroudering en verou- deringsziekten. Helen Vlassara be weert zelfs dat geroosterd brood, pindakaas en chocola net zo slecht zijn als roken. Ze beveelt een aantal menu's aan waarmee zo weinig mogelijk AGE's worden opgebouwd. Haar critici stellen dat AGE's wel iswaar een risico vormen, maar zich bij ieder persoon in een an der tempo ontwikkelen. Stephan Peters, specialist voedselveilig heid bij het Voedingscentrum: „De AGE's waar zij het over heeft, zijn schadelijke stoffen die onder andere ontstaan bij voedselverhit- ting, zoals geblakerd vlees. Om te zeggen dat die zo slecht zijn als ro ken, is enorm overdreven." Stephan Peters van het Voedingscentrum denkt dat wie gevarieerd eet, zich wei nig zorgen hoeft te maken Er is volgens Peters trouwens niks mis mee om haar voedseladvie- zen te volgen. „Want de AGE's waar zij het over heeft, zitten voornamelijk in snacks, patat en snoep." Het menselijk lichaam ruimt ver- suikerde eiwitten grotendeels op. Maar als ze zich ophopen, kan schade ontstaan. Volgens Peters gebeurt dat niet zo snel. Boven dien ontwikkelen AGE's zich bij iedere persoon op een andere snel heid. „Daarnaast zijn er de AGE's die ontstaan als je diabetes ofte wel suikerziekte hebt. En dan voornamelijk bij type 2: zwaar overgewicht. In die gevallen maakt het lichaam zelf AGE's aan en die zijn veel riskanter." Ze ver hogen vooral de kans op complica- Helen Vlassara stelt dat geroosterd brood, pindakaas en chocola net zo slecht zijn als roken ties van diabetes, zoals proble men met hart en bloedvaten en nieren. Iemand die volledig gezond is, ontwikkelt die riskante AGE's dus niet, stelt Peters nadrukkelijk. Henk de Valk is het daar hartgron dig mee oneens. De Haagse arts, gespecialiseerd in de fundamente le chemie van het lichaam, stelt al jaren dat ziekten en (versnelde) veroudering heel vaak ontstaan door AGE's. „Het maakt niet uit of de AGE's door voeding zijn ontstaan of door het lichaam zelf zijn aange maakt", zegt De Valk. „Vlassara heeft aangetoond dat AGE's in het bloed significant worden ver hoogd onder invloed van voeding die rijk is aan AGE's. Dat is be langrijk nieuws: AGE's zijn scha delijk." Peters, nuchter: „Als je gewoon een beetje gevarieerd eet, hoef je je over die voeding-AGE's geen zorgen te maken. Je wordt eerder ziek van de calorieën die in onge zond voedsel zitten." CÉ Opvouwbare scootmobielen Vaste scootmobielen Trapliften Bel gratis 0800 - 27 40 400 en ontvang de uitgebreide brochure thuis! Sta-op fauteuils Comfortbedden Veilige badkamers Nieuw! El stuur mij de gratis brochure over scootmobielen Y. wilde gisteren van de Haagse kortgedingrechter horen dat hij op onbegeleid verlof mag vanuit tbs-kliniek Van der Hoeven in Utrecht. De rechter wil echter niet op de stoel van de Staat gaan zitten. Wel moet de Staat voor ie dere dag na 20 mei dat de beslis sing uitblijft, 250 euro betalen aan Y.. Met een maximum van 25.000 euro. De nu 58-jarige Y. schoot in 1983 zes mensen dood in café 't Koet siertje in Delft. Vier mensen raak ten gewond. Hij kreeg levenslang, maar in 2001 werd hij vanuit de gevangenis overgeplaatst naar een tbs-kliniek. Vanaf 2002 mocht hij met begeleid verlof. Het ging mis toen Y. in 2006 met onbegeleid verlof wilde. Dat was de Staat een stap te ver. In 2011 spande Y. vergeefs een kort ge ding aan. Net als toen spelen de belangen van de nabestaanden en slachtof fers een grote rol. Teeven laat mo menteel opnieuw een slachtoffer- onderzoek uitvoeren. De rechter stelt nu dat de Staat 'ernstig tekort is geschoten' bij de aanvraag van de machtiging tot onbegeleid verlof en spreekt van een 'laks optreden'. De aanvraag, positief beoordeeld door behan delaars en deskundigen, dateert al van november vorig jaar. Volgens Romke Wybenga, advo caat van Y., is de uitspraak 'een voorschot op het onbegeleid ver lof, waaraan uiteindelijk voor de Staat niet valt te ontkomen'. Vrijblijvend thuisadvies? door Dick Hofland GRONINGEN - Ondermijnen ACE's de volksgezondheid? Volgens de Amerikaanse hoogleraar Helen Vlassara wel. Cisteren verscheen de Nederlandse vertaling van een boek waarin zij tegen het plakkeri ge goedje ten strijde trekt. I foto Getty Images Tov Voor zowel binnen als buiten Past in elke auto 12 modellen, vanaf 399,- Zeerveilig en stabiel Geschikt voor lange afstanden 8 modellen, vanaf 1890,- Onafhankelijk advies Alle topmerken 6 modellen, vanaf 2395,- Biedt hulp bij het opstaan Meerdere maten leverbaar 19 modellen, vanaf 590,- Grootste collectie comfortbedden! Zowel vast als uitrijdbaar 24 modellen, vanaf 420,- Vaak in 1 dag van bad naar een veilige douche Naar eigen wens samen te stellen Genoemde prijzen zijn exl. 89,- bezorgkosten. Niet geldig i.c.m. andere acties. Scootmobielen Bedden Trapliften Sta-op stoelen Badkamers Naam Adres Dhr I Postcode Plaats Telefoon E-mail www.rnolenaar.ril info@molenaar.nl wk18_M2_pzc Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw. nr. 506, 8070 VB Nunspeet door Merel van Leeuwen DEN HAAG - Staatssecretaris Fred Teeven (WD, Veiligheid en Justi tie) moet uiterlijk 20 mei bepalen of de tot levenslang veroordeelde Cevdet Y. op onbegeleid verlof mag. Anders volgt een dwangsom. Wij komen graag bij u thuis langs voor gratis onafhankelijk en vrijblijvend advies. Bel gratis 0800-27 40 400 en maak een afspraak!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6