Aanpakken gevaarlijke puber kan efficiënter van veteraan niet op S Special 35 jaar airberlin. BINNENLAND 5 Nederlands stel dood door val Vlakbij het Portugese Lagos is gisteren een Nederlands stel dood aangetroffen. De man van 57 en de vrouw van 58 hebben een val van uit hun hotelkamer op de zesde verdieping gemaakt. De nadere omstandigheden zijn nog onduidelijk, aldus de plaatselijke politie. Het stel maakte een val van zo'n 20 meter. Die politie sluit een misdrijf uit. Daders Project-X vergoeden schade Inwoners van Haren die zijn gedupeerd door de Project X-rellen in Haren in septem ber 2012 zijn schadeloos ge steld door de daders. Het gaat om achttien mensen die in aanmerking kwamen voor geld uit het Schade fonds. In totaal is 17.000 eu ro aan de gedupeerden uitge keerd. Dat liet het ministe rie van Veiligheid en Justitie gisteren weten. Greenpeace vangt Russische tanker op Greenpeace-schip Rainbow Warrior is gisteren met kapi tein Peter Willcox uit Den Helder vertrokken naar een Russische tanker met 'Noordpoololie' die op weg is naar Rotterdam. Willcox zat vorig jaar in Rusland ge vangen na een protest tegen boringen in het noordpool gebied. Hij wil de tanker naar Rotterdam begeleiden. 40.000 euro schade door Ajax-fans Ajax-hooligans hebben zon dag voor 40.000 euro vernie lingen aangericht in een trein van Almelo naar Am sterdam. Dat meldde de NS maandag nadat de schade was opgenomen. Door de nodige reparaties zijn negen dubbeldekstrein stellen de komende dagen bovendien niet inzetbaar. Het gaat om pakweg 700 zit plaatsen. Of pubers nu drugs gebruiken, dronken rijden of bevattelijk zijn voor loverboys; de oorzaak zit vaak in dezelfde hoek. Scholieren leren om te gaan met bijvoor beeld sociale druk, kan hen vol gens de SWOV in één klap weer baarder maken tegen meerdere verleidingen. „Dan hoef je niet met tien lespakketten aan te klop pen bij scholen. Het onderwijs wordt momenteel moedeloos van het grote aanbod", stelt onder zoekster Divera Twisk. Probleem is dat onderzoeken vaak worden gesubsidieerd vanuit ver schillende ministeries. Vallen er gewonden bij huiselijk geweld na het drinken van alcohol, dan komt het ministerie van Volksge zondheid in beeld. Rijdt een dronkaard slingerend op de brom mer, dan is dat het ministerie van Infrastructuur. Eindigt die rit met een botsing dan komt Justitie om de hoek kijken. Door die verschillende geldstro men krijgt niemand het hele risi cogedrag in beeld. Eén groot on derzoek kan daarom tot extra in zichten leiden, denkt Twisk. Ninette van Hasselt, programma- hoofd jongeren en riskant gedrag bij kennisinstituut voor versla vingszorg Trimbos, erkent het pro bleem. Er kan volgens haar samen gewerkt worden door bijvoor beeld enkele vragen in meerdere onderzoeken te stellen. Vooral de afstemming tussen ministeries kan beter, denkt ze. „Maar je kunt niet alles in samenhang onderzoe ken. Als je te veel in één studie propt, vult niemand de vragen lijst nog in." Agenten ontdoen zich van hun ko gelvrije vesten. Een woordvoer ster van de politie meldt dat de ba by in veiligheid is. E. heeft het huis uit eigen beweging ongewa pend verlaten. De moeder is met haar ongedeerde zoontje here nigd. De man, die 'erg verward is', zou tijdens de onderhandelingen met de politie ook geen enkele keer gedreigd hebben het kind iets aan te doen. Opgelucht keren de buurtbewo ners huiswaarts. Mijn kind zit ook op die opvang. Het eerste wat je doet, is controleren of alles goed is pistool hebben; later wordt dat een handgranaat. „Is het dan niet gevaarlijk dat wij hier allemaal nog staan?", vraagt iemand. Rond 12.30 uur komt er beweging in de menigte. Cameralieden ren nen. Het arrestatieteam zou in ac tie zijn gekomen. „Ze zijn daar naar binnen gegaan, wijst een man naar een rijtje hui zen dat aan de achterkant grenst aan de woning van E. Weer ge beurt er een uur lang niets. Dan is de gijzeling plots voorbij. Special 35 jaar Advocaat Diekstra, die ruim acht jaar beroepsmilitair was, ervaart het anders. „Veteranen die het strafrechtsysteem ingaan, komen er vaak slechter uit." Hij staat veel (ex-)militairen bij in rechtszaken. „Een rechter zegt dan: 'mijn opa heeft ook nog in dienst gezeten' en zet de veteraan vervolgens tus sen gewone gevangenen. Daar ver ergeren de problemen, waardoor de kans op recidive toeneemt." Een afzonderlijke rechtbank kan volgens hem ook voorkomen dat een getraumatiseerde veteraan als een tikkende tijdbom in de maat schappij terugkeert. „In de VS ko men er steeds meer veteranen- rechtbanken. Daar slaat het echt aan. Het is ook niet de bedoeling om onder de straf uit te komen, maar om ervoor te zorgen dat er specialistische hulp is." Diekstra krijgt steun van de mili taire vakbond ACOM. „De over heid heeft een zorgplicht tegen over veteranen", vindt voorzitter Leon van der Hulst, die bena drukt dat het vooral om ex-mili tairen met PTSS gaat. „Veteranen hebben onder extreme omstandig heden gewerkt, daar wordt té wei nig rekening mee gehouden. Het gaat ons om de reden waarom ie mand een strafbaar feit pleegt; een militaire kamer kan dat beter beoordelen dan een willekeurige rechter." Van der Hulst vindt dat (ex-)militairen een bijzondere po sitie tegenover andere beroepen hebben. „Zij lopen de grootste risi- Qirberlin j— DINSDAG 29 APRIL 2014 LAGOS HAREN DEN HELDER UTRECHT door Paul Bots DEN HAAG - De aanpak van gevaar lijk gedrag bij jongeren kan veel ef ficiënter, stelt de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersvei ligheid (SWOV). Niemand heeft een compleet beeld omdat drie ministeries subsi die geven voor studies naar gevaarlijk gedrag. j van spanning Vader uit Herten f Alleen 1 voor korte Europa v.a. Düsseldorf Airport Your Airline. 8 0900 737 8000 ico.20 p/min.) Ail-iriprijs op geselecteerde vluchten binnen Europa incl l stuk bogoge tot 23 kg alsmede 1 stuk'handbagage. service en topbonus miles. Boekingsperiode: 29-04 t/m 03-05-20T4, reisperiode: 01-D7 t/rn 3Ï-OS-2Ü14 en 0M1-2014 t/rn 31-03-2015,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5