Ovonde Kapellebrug symbool samenwerking Trotse 100-jarige kan niet stil zitten SSshantJE' 66 Ik ben blij dat ik altijd heb kunnen werken. In september ga ik met pensioen 28 ZEEUWS-VLAANDEREN WILLY VAN DER WALLE Willy van der Walle is vanaf zijn geboorte blind en probeert zo gewoon mogelijk te leven. en kapitein rp Een ovonde is een rotonde maar dan met een ovale vorm. De aan leg ervan moet de doorstroming van het verkeer tussen de gemeén- te Hulst en België optimaliseren. Het kruispunt Gentsevaart-De Klingestraat in Kapellebrug vormt voor veel automobilisten een bron van ergernis, 's Zondag middags ontstaan er vaak lange fi les van Belgen die een dagje in Hulst gaan winkelen in Hulst. In omgekeerde richting geldt hetzelf de. Vooral op doordeweekse och tenden, als mensen vanuit Neder land via de Belgische autosnelwe gen naar het werk willen, staat het verkeer geregeld stil. Clen de Kraker van de Hulst heeft zich tij dens zijn wethouderschap inge zet voor de komst van de ovonde. „We hebben goed samengewerkt met Stekene, Sint-Gillis-Waas en Beveren. Ongeveer een jaar gele den begonnen we met de concre te plannen. Het is mooi dat het dan nu allemaal wordt verwezen lijkt." De Kraker ziet niet alleen voor automobilisten uitkomst, ook fietsers zijn beter af nu het verouderde kruispunt vervangen wordt. „De fietspaden die nu ge legd worden, zijn een stuk veili ger. Ook kunnen fietsers makkelij ker oversteken." Om te kunnen beginnen met de werkzaamhe den, moest gisteren de -grenspaal (tijdelijk) verwijderd worden. Bur gemeester van Hulst Jan-Frans Mulder en gedeputeerde Kees van Beveren staken de handen uit de mouwen om deze uit te graven. Daarbij kregen ze medewerking van Stany de Rechter, burgemees ter van Stekene en Remi Audenae- rdt, burgemeester van Sint-Gil lis-Waas en voorzitter EGTS Linie- land van Waas en Hulst. De ovon de is namelijk het resultaat van een grensoverschrijdende samen werking. Daarvoor is bijna drie jaar geleden de Europese Groepe ring voor Territoriale Samenwer king (EGTS) Linieland van Waas en Hulst in het leven geroepen. De gemeenten Hulst, Beveren, Sint-C iillis-Waas en Stekene en de provincies Zeeland en Oost-Vlaanderen zijn daarbij aan gesloten. Gedeputeerde Van Beve ren: „Ik zie de ovonde dan ook als symbool van een goede samen werking tussen Nederland en Vlaanderen." VOGELWAARDE - Voor zienden is het nauwelijks voor te stellen hoe het is om alleen licht van donker te kunnen onderscheiden. Willy van der Walle (64) uit Vogelwaar de weet niet beter dan dat hij niks kan zien. Sommigen noemen dat visueel gehandicapt, zegt hij, maar zelf noemt hij het gewoon blind. Willy is een type van recht voor zijn raap en geen flauwekul. Hij is met het eten bezig als we rond vijf uur 's middags bij 'm binnen stappen. Hij houdt van een ge structureerd leven. Het liefst zou hij met het aardappelen schillen doorgaan tijdens het interview, dan komt zijn dagelijkse schema niet in de war. Hij werkt van acht tot half vijf, is om vijf uur thuis en eet om half zes. Zo heeft hij de hele avond voor zijn grote hobby: muziek luisteren. Dat doet hij via radio, de computer of zijn jongste aanwinst, de Orionwebbox, waar mee hij boeken kan beluisteren. Hoe doet u dat, koken Dat heb ik geleerd in het revalida tiecentrum in Apeldoorn. Tegen woordig kan dat ook op het blin deninstituut in Grave. Daar leer je alle dagelijkse handelingen en ook het brailleschrift. Ik ging naar Grave toen ik 6 jaar was en kwam alleen met de vakanties thuis. Hoe was dat Best moeilijk, ook voor mijn ouders, ik was enig kind. Ik heb in Grave de lagere school gedaan en daarna ook een beetje tech nisch onderwijs. Ik was bijna acht tien toen ik terugkwam naar Vo gelwaarde. Toen ben ik bij de Dethon gaan werken en dat doe ik nog. Eerst op de afdeling elek tronica waar we onderdelen voor typemachines maakten. Nu gaat het om het knippen van onder meer printplaten voor computers. Leuk werk? Jawel. Nou ja, ik ben natuurlijk blij dat ik altijd heb kunnen wer ken. Ik heb fulltime gewerkt, de laatste tijd nog vier dagen. In sep tember als ik 64 word, dan ga ik met vervroegd pensioen. Hoe gaat u de dagen dan vullen Dat weet ik nog niet precies, maar ik denk veel radio en muziek luis teren. En hopelijk fietsen op de tandem. Daar moet ik wel iemand voor mee hebben, een voorrijder. Hoe ajhankelijk bent u van anderen? Ik woon alleen en in huis doe ik alles zelf, met wat hulp. Ik rijd met iemand mee naar het werk, ik heb huishoudelijke hulp en ik heb een mantelzorger die me elke week helpt, bijvoorbeeld met kleding en papieren. Veel kan ik zelf omdat de computer e-mails en websites in spraak om zet, of in braille zodat ik het met de braille-leesregel kan lezen. Dat geldt ook voor de krant. Mijn reke ning krijg ik van de bank nog in braille, maar dat is een service die misschien ook nog wel ophoudt. Wat vindt u van het voorzieningen niveau? Niet best. Zeeuws-Vlaanderen is een uitgestrekt gebied en alles gaat achteruit. Het schrappen van voorzieningen, zoals buslijnen treft gehandicapten extra hard. Er blijft weinig over vrees ik, hope lijk nog een klein supermarktje. En de kerken gaan dicht. Ja, maar daar hoefje niet van te le ven. Maar u leest toch voor tijdens de mis? Een keer in de vier weken ben ik lector in de Petrus en Pauluskerk. Dan komt de koster hier met de lezing en die zet ik zelf in braille om met de brailleschrijfmachine. Grotere teksten, bijvoorbeeld een gebruiksaanwijzing, kun je laten De eeuweling mag dan wel de oudste zijn in het gebouw, het is niet aan haar af te zien. Ze doet nog mee aan alle activiteiten in het centrum. „Zomaar op een stoel zitten kan ik niet. Dan pak ik mijn breiwerkje erbij." Breien doet ze op gevoel omdat ze niet meer zo goed kan zien. „Ik vind het wel eens jammer dat ik mijn visite niet meer zo goed kan zien, maar ik herken nog iedereen!" Dat ze geestelijk nog helemaal bij is, vindt Maria het belangrijkst. „Als je helemaal van de kaart bent, is er niets aan. Ik vind het al lemaal nog erg leuk." Ze maakte veel mee in haar lange leven. Ze overleefde twee Wereldoorlogen, maar ook twee echtgenoten. Toch heeft ze de toekomst altijd roos kleurig in gezien en dat doet ze nog steeds. „Ik hoop vooral dat ik gezond blijf en dat de kinderen op bezoek blijven komen. Zo kan ik nog heel wat jaartjes mee!" TERNEUZEN - Het maritiem cen trum Portaal van Vlaanderen houdt donderdag in samenwer king met Centrum Management Terneuzen (CM) een open dag. Er zijn van 11.00 tot 17.00 uur doorlopend rondleidingen over het sluizencomplex. Ook het cen trum zelf is de hele dag open. Het toeristentreintje pendelt tussen het Portaal en de Markt waar een informatiestand is ingericht. Shan- tykoor Zuidwest 10 zingt zee mansliedjes. Kapitein Willem van der Decken (De Vliegende Hollan der) is ook aanwezig. Hij vertelt over de spannende avonturen, die hij meemaakte. door Bob Maes KAPELLEBRUG - De komende zes weken wordt de grensovergang bij Kapellebrug flink onder handen ge nomen. Waar automobilisten eerst voor het stoplicht moesten staan al vorens de grens met België te pas seren en Stekene binnen te rijden, kunnen ze dat vanaf begin juli via een ovonde doen. Gistermiddag werden de werken officieel in gang geschoten. De kerklezing gaat door de braillemachine door Florence Imandt m De burgemeesters van Hulst, Sint-Gillis-Waas en Stekene én gedeputeerde Kees van Beveren graven de grenspaal uit. foto Peter Nicolai Willy van der Walle door Karlijn de Splenter WESTDORPE - Vol trots nam Maria Oosterhout-de Smit gisteren alle fe licitaties en bloemetjes in ont vangst. De bewoonster van zorg centrum 't Verlaet in Westdorpe werd honderd jaar en daarvoor werd ze flink in het zonnetje gezet. Ze genoot met volle teugen van al le aandacht. H Maria Oosterhout werd gisteren honderd jaar oud. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56