Zilte cultuur Ongeveer één op de vijf aangiften is vals Excuses na tweet met suïcidefoto Oproep muzikaal talent Nog 90 mensen nodig voor optreden bij CAS voor dialect-enquête commentaar ZEELAND 27 OOST-SOUBURG - Zeven recher cheurs werden zondagavond op de verkrachtingszaak gezet van het 14-jarig meisje uit de gemeen te Vlissingen. Op het Koopmans voetpad bij Oost-Souburg deden ze tot diep in de nacht sporenon derzoek en het slachtoffer werd gehoord. Nog geen 24 uur later later ont stond er twijfel over haar verhaal. Ze had verklaard rond half tien op de fiets onderweg te zijn ge weest naar Middelburg. Ter hoog te van Groot Abeele zou ze zijn in gehaald door twee jongens op scooters. Ze werd tot stoppen ge- 1 let bedrijf vraagt aan getalenteer den om een auditievideo met een Zeeuws tintje in te sturen naar www.DFl.TA.nl/dedoorbraak. De winnaar mag zijn act presenteren in de Delta-lounge van CAS. Del ta is sponsor van het festival dat op vrijdag 27 en zaterdag 28 juni wordt gehouden. De video's wor den gepubliceerd op Zeelandnet Video en getoond op het Portaal van Zeeland. dwongen, tegen de grond ge werkt en door één van hen ver kracht. De ander zou, volgens de verklaring van het slachtoffer, op de uitkijk hebben gestaan. Een nog onbekende blonde jongen zou haar daarna hebben gehol pen. Thuis aangekomen vertelde zij het verhaal aan haar ouders, die gelijk de politie ingeschakel- den. Het meisje zei haar belagers niet te hebben herkend, omdat ze een donkere (bivak)muts droe gen. De politie liet maandagmiddag nog een getuigenoproep uit gaan, maar ze trok die kort daarna weer Vanaf 19 mei kan iedereen met een Facebook-account stemmen via www.DELTA.nl/dedoorbraak. Op basis van het aantal 'likes' wordt een voorselectie gemaakt, waarna de jury een top vijf samen stelt. In de jury zitten Arjan de Mooij (Concert at Sea), Marcel van den Driest (muziekredacteur Omroep Zeeland), Jon Herselman (aandeelhouder), Ben de Reu (Pro vincie Zeeland), Jaap Rieter en Mirjam van Zuilen van Delta. De jury kijkt naar de muzikale kwaliteiten en naar het Zeeuws tintje. Het woord is daarna aan het 'groot publiek' dat weer van 30 mei tot 8 juni kan stemmen. in. Volgens woordvoerder Henk Snepvangers bevestigde betrouw bare informatie uit de 'directe om geving' van het meisje het al aan wezige vermoeden dat haar ver haal zeer onwaarschijnlijk is. Het 'slachtoffer' zelf kon daar niet meer over aan de tand worden ge voeld. Ze was inmiddels met haar ouders op reis in het buitenland. Dit gebeurt wel vaker, aldus Mar- tine Pilaar van het Openbaar Mi nisterie. Niet zelden gaat er ach ter een valse verklaring een nood kreet schuil over emotionele pro blemen of spanningen in de hui selijke sfeer. Ook wordt een ver Om een goed beeld te krijgen van de Zeeuwse dialecten streeft de SCEZ naar vijfhonderd respon denten per deel van de inter- net-enquête. Ook inwoners van Goeree-Overflakkee kunnen rea geren. Tot en met 30 april kan de vragenlijst worden ingevuld. Dat vergt hoogstens enkele minuten. Per 1 mei komt deel twee online. krachting soms geveinsd om een uitbrander te ontlopen, bijvoor beeld omdat een meisje door haar ouders niet gezien mag worden met bepaalde jongens. Uit onder zoek van het Arnhemse bureau Beke blijkt dat mogelijk één op vijf aangiften vals is. Beke baseert zich op gesprekken met zedenre- chercheurs en cijfers van de poli tie. Een verkrachting in de openbare ruimte gebeurt niet vaak. Vorig jaar kreeg de politie in Zeeland 16 zaken te behandelen, één minder dan in 2012. In 5 gevallen gebeur de het langs de openbare weg. In Groningen en Drenthe wordt onder de titel Vraag en Antwoord al meer dan een jaar onderzoek ge daan naar de streektaal van beide provincies. De vragenlijsten zijn daar een succes, zegt de SCEZ. Zeeland kopieert dat voorbeeld op de website hetverhaalvanhet- zeeuws.nl. Elke twee maanden is er een lijst met vragen over aller lei aspecten van het dialect op te vinden. Zeeuwen die het dialect (een beetje) spreken, kunnen op de website de vragenlijsten invul len. De resultaten worden be werkt voor artikelen of dialect kaarten. De eerste vragenlijst kwam 1 maart online. De Stichting De Le vende Delta is te recht kritisch over de aanleg van een kustlaboratium bij Burghsluis. Dit plan voor een groot proefge bied voor zilte aquacultuur kan een flinke inbreuk maken op het huidige landschap van de Kop van Schouwen waar na tuur en cultuurgrond elkaar mooi afwisselen, iets om zui nig op te zijn. Wie de bassins van het project Zeeuwse Tong bij de Zeelandbrug heeft ge zien, weet dat zilte cultuur heel lelijk kan zijn. Het is dus goed dat De Levende Delta een alternatieve locatie noemt. Dat dit dan juist het plan Tureluur moet zijn, een kroonjuweel van de natuurontwikkeling, is wel ongelukkig. Zo zal er geen overeenstemming komen. Zeeland heeft meer dan ge noeg agrarische cultuurgrond. En Zeeland heeft voldoende na tuur. Dus er is zeker ruimte voor proeven met nieuwe eco nomische activiteiten. Het is al leen de kunst om in goed over leg de juiste plaats te kiezen. Op de foto was te zien hoe een vrouw met een graafmachine uit een waterpartij in de Goese wijk Noordhoek wordt gehaald. Voor dat de foto op Twitter werd ge plaatst, waren de gezichten van het slachtoffer en andere perso nen zwart gemaakt. Politiewoord voerder Henk Snepvangers van de politie laat weten dat de de foto en de tweet in overleg met Reijn tjes zijn verwijderd. „Ik heb hem erop aangesproken en we vonden beiden dat dergelijke berichtge ving niet gepast is." Volgens Snepvangers krijgen wijk agenten vooraf een cursus. „We hebben geen vastgelegd protocol, maar de collega's worden wel ver teld wat de do's en dont's zijn. Met berichtgeving over zelfdo ding gaan we uit piëteit met nabe staanden of in dit geval familiele den van slachtoffer zeer terughou dend om." Desondanks is het in het geval van Reijntjes niet hele maal goed gegaan. „Vaak realise ren mensen, en dat zijn wij ook, niet altijd welke impact berichtge ving tot gevolg kan hebben." DINSDAG 29 APRIL 2014 fietst er elke da De politie doet op het Koopmansvoetpad bij Oost-Souburg tot diep in de nacht sporenonderzoek, foto Roland de Jong BROUWERSDAM - Muzikaal talent maakt kans op een optreden bij Concert at Sea (CAS). Delta roept iedereen vanaf 12 jaar op om mee te doen aan de talentenjacht. door Frank Balkenende MIDDELBURG - De Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland (SCEZ) zoekt voor het eerste deel van haar onli- ne-enquête nog negentig Zeeuwen die het dialect machtig zijn. door Joeri Wisse GOES - Wijkagent Martin Reijntjes heeft gisteren een foto op Twitter geplaatst van een reddingsactie na een poging tot zelfmoord in Goes. Nog geen uur na de tweet, heeft hij de foto verwijderd en zijn excu ses aangeboden „Was te snel met plaatsen bericht en foto. Was wel blij met geslaagde hulpverlening. Foto was fout en bericht had an ders gekund. Excuses", tweette hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 55