Mogelijk hinder tijdens stop Zeeland Refinery Zeeuwse landbouw zit met opwekken groene energie in de middenmoot Blokken Een vermeende verkrachting veroorzaakt veel onrust in Oost-Souburg. 66 Het is gewoon een rotpad. 26 ZEELAND HTING dinsdag EF De bovenverdieping is gereorganiseerd en het grote studeren kan beginnen. De eindspurt naar het Centraal schriftelijk examen is gestart. Waar de andere leerjaren genie ten van één, twee of soms zelfs drie weken vakantie, zijn de eindexamenkandidaten bezig met de laatste loodjps. Voor hen geen vakantie, maar gedis ciplineerd alle stof nog eens doorwerken en oefenen met oude examens doornemen. Het bureau is opgeruimd, de fluo rescerende markeerstiften fon kelnieuw in de aanslag en er is een studeerschema opgesteld. Nu alleen nog de rust en de dis cipline vinden. Dat eerste valt een beetje te gen. De aannemer die bedacht had deze week de tegelvloer in de kelder te komen leggen, kan op een zwarte, verwijtende blik rekenen. Haar ultieme ver wijtende blik is echter voor mij, haar ontaarde moeder, die deze mensen niét meteen weg stuurt. Ze spreekt me toe als een docent die de onverbeterlij ke leerling voor de honderdste keer op dezelfde fout betrapt. „Moest dat echt nu? Kon dat niet op een ander moment?" Ik draai een beetje ongemakkelijk op mijn stoel. Ik mompel wat over dat dingen nu eenmaal vaak anders lopen dan gepland, zeker hier, zeker het afgelopen jaar. Maar overtuigend is het al lemaal niet. Ze schudt meewa rig haar hoofd en zucht. Zoals je ook niet met een peuter in discussie gaat, besluit ze nu tot betekenisvol zwijgen. De orde lijke puber en de chaotische moeder. Ik realiseer me dat mijn taak er bijna op zit. De om kering in rollen van zojuist is een onderstreping daarvan. Nog een paar weken en dan heeft ze haar 'startkwalificatie', nog weer een paar weken en dan is ze achttien. Nog even en dan is ze gevlogen. Ze zal zich zeker redden met haar blijmoedige, ordelijke en ruimhartige geest. Bovendien beschikt ze over een ruime ma te van discipline. Ergens was ie mand in de voorouderlijke lijn zo goed om haar daar een flin ke dosis van mee te geven. Zo dat ik met een glimlach ons bei de kan bezien, in welke rol dan ook. Alle fabrieken op het terrein wor den stilgelegd. Overtollige gassen moeten om veiligheidsredenen aan het begin en het eind van de zes weken durende stop worden afgefakkeld. Dat zorgt bij de uitbe- drijfname en de heropstart voor extra geluid en licht in de omge ving. De overlast kan zich zowel overdag als 's nachts voordoen. Zeeland Refinery Iaat in 's-Hee- renhoek, Nieuwdorp en Borssele huis-aan-huis nieuwsbrieven be zorgen om inwoners uitgebreid te informeren. Tijdens eerdere on- derhoudsstops waren er niet of nauwelijks klachten. Wel produ ceerde het bedrijf in 2012 stanko verlast toen door een storing olie op het drijvende dak van een op slagtank belandde. Tijdens de stop kunnen op piek momenten 2500 tot 3000 mensen op het terrein werken. Onder nor male omstandigheden zijn dat er 650. Zeeland Refinery verwacht dat er de komende anderhalve maand meer verkeer op de Sloe- weg en de Bernhardweg zal rij den. Om parkeerchaos in het ha vengebied te voorkomen, heeft de raffinaderij op eigen grond een enorm parkeerterrein aangelegd. De onderhoudsstop is de grootste in de geschiedenis van de Zeeuw- OOST-SOUBURC - De Souburgse moeder heeft al zo vaak tegen haar zestienjarige dochter gezegd: 'fiets 's avonds laat niet over het Koopmansvoetpad!'. „Het is er griezelig. Ze moet van mij langs de huizen fietsen. Maar mijn dochter is niet bang. Ze fietst er bijna elke dag vanuit haar werk, of na het uitgaan, omdat het een kortere weg is. Ons huis staat vlak naast het pad. Laatst was ze te laat thuis na het uitgaan. Dan houd ik echt mijn hart vast." De buurtbewoonster reageert op het bericht dat zondagavond een veertienjarig meisje rond tien uur 's avonds verkracht zou zijn bij het fietspad. Ze weet dan nog niet dat het verhaal hoogstwaarschijn lijk verzonnen is. „Ik ben er hele maal naar van", zegt ze. Haar zes tienjarige dochter lijkt niet zo on der de indruk van het nieuws. „Ik ben nu niet ineens bang of zo. Als je bang bent, dan pakken ze je juist. Soms rijden er wel scooters op het pad, terwijl dat niet eens mag. Ze zoeven dicht langs je en toeteren. Ik zal m'n muziek voortaan wel zachter zetten als ik hier fiets. Dan hoor ik ze beter aankomen." Het Koopmansvoetpad is voor ve len een doorgaande route tussen Vlissingen, Oost-Souburg en Mid delburg. Maandagochtend razen talloze fietsers voorbij en laten mensen hun hond uit. In de Spaarnestraat, die tegen het pad aan ligt, praten buurtbewoon sters over de vermeende verkrach ting. Geen van hen heeft zondag- Hier ben ik altijd bang voor geweest avond rond tienen iets gehoord of gezien. Later zagen ze wel zwaai lichten van politieauto's. „Ik heb er slecht van geslapen", zegt één van de vrouwen. „Ik vind het af schuwelijk", valt Ineke van Appel doorn haar bij. Ook zij wil niet dat haar dochter Jocynthe (17) al leen naar huis fietst. „Ik heb ge hoord dat er jaren geleden al eens iets gebeurd is. Het is gewoon een rotpad. Hier ben ik altijd bang voor geweest. Als niemand haar op kan halen, dan bellen we altijd als ze onderweg is. Dan weet ik waar ze is en kan ik in actie ko men als ze gaat gillen." Jocynthe is ook behoorlijk geschrokken. „Ik had het zelf kunnen zijn", reali seert ze zich. Janneman en Marian Parinussa, die ook vlakbij het Koopm'ansvoet- pad wonen, zijn ook aangedaan, maar ze zijn niet verbaasd dat juist op dit pad een meisje zou zijn aangevallen. „Moet je kijken, we wonen er heel dichtbij, maar we hebben er geen zicht op", zegt Janneman. „Er is te veel begroei ing en te weinig verlichting. We zien er 's avonds regelmatig vrou wen joggen of wandelen. Dan zeg gen we wel eens tegen elkaar dat het riskant is." Marian: „Ik vind dat ze meteen alle bossages weg moeten halen. Dat is aan het be gin van het pad ook gebeurd. En de politie zou 's avonds eens wat meer moeten controleren." se raffinaderij. Aandeelhouders Total en Lukeoil investeren 124 miljoen euro in projecten die de fabrieken veiliger, milieuvriende lijker en bovenal energiezuiniger moeten maken. Energiekosten vormen 60 procent van de produc tiekosten. Het doel is straks vijf procent minder energie te gebrui ken. Voor een petrochemisch be drijf is dat een forse daling. Onder meer de stoomaangedre- ven turbines van compressoren worden vervangen door elektri sche motoren. Tevens wordt de ca paciteit van de hydro-cracker (ver werkt zware gasolie tot brandstof fen) fors uitgebreid. Zeeland Refi nery nam onlangs ook een nieuw schakelstation in gebruik. Volgens algemeen directeur Na thalie de Muynck van Zeeland Re finery laten de investeringen zien dat de aandeelhouders vertrou wen hebben in de toekomst. De raffinaderij is één van de efficiënt ste in Europa. Momenteel is er in Europa sprake van overcapaciteit. De concurren tiepositie van raffinaderijen staat onder druk door hoge energiekos ten en aangescherpte milieuregels (zwavelreductie). Olieconcerns als Shell en Kuwait Petroleum ha len inmiddels de bezem door hun Nederlandse raffinaderijen. De grootste onderhouds stop in de historie van Zee land Refinery kan leiden tot milieu- en verkeershinder. Groot- Abeele Souburg Met 8 procent zit Zeeland in de middenmoot. Flevoland is koplo per met 22,4 procent groene ener gie uit wind en zon. Alle land- en tuinbouwers uit de Nederlandse Agrarische Database worden voor elke sectorscan telefonisch bena derd. In 2013 zijn ook ruim 18.000 agriërs gevraagd naar hun investe ringsplannen. Bijna 18,3 procent wil geld steken in groene energie. Zonnepanelen zijn met afstand het populairst (17,1 procent). Van de 8 procent Zeeuwse land bouwbedrijven die groene stroom opwekken, is ruim 6 procent af komstig van zonnepanelen. Wind molens zijn goed voor 1 procent en andere energiebronnen voor 0,8 procent. Biogas is met nul pro cent onderbedeeld in Zeeland. Er zijn overigens wel initiatieven, zo als De Groene Poort bij Rilland. Vijf boeren willen samen met to- matenkweker Lans biomassa raffi neren tot energie (gas, warmte en electriciteit), hernieuwbare kunst meststoffen, vloeibare CO2 en zui ver water. Door de slechte energie markt laat de bouw van de biover- gistingsinstallatie echter op zich wachten. Met zonnepanelen zijn sneller stappen te zetten. Zo liggen er op de daken van de bewaarloodsen van fruitteler Ad Slabbekoorn in Kapelle sinds een week of twee 670 zonnepanelen. De ZLTO tipte Slabbekoorn dat er nog subsidie voor duurzame energie viel te ha len. Slabbekoorn is nu één van de grootste producenten van zonne- 9 energie in Zeeland. Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende NIEUWDORP - Raffinaderij Zeeland Refinery bij Nieuwdorp waar schuwt bewoners van omliggende dorpen voor mogelijke overlast tij dens de onderhoudsstop die maan dag 5 mei begint. Mijn dochter door Cornelleke Blok en Marcel Modde Moeder uit Oost-Souburg Veel mensen vinden het Koopmansvoetpad eng. foto Lex de Meester vcr door Frank Balkenende MIDDELBURG - Acht procent van de de Zeeuwse landbouwers wekt duurzame energie op. Driekwart van deze groene stroom komt van zonnepanelen op daken van agrari sche bedrijven. Dat blijkt uit een landelijk onderzoek van marketing bedrijf AgriDirect.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54