Project P laat veel vragen nog onbeantwoord Jack checkt alle auto's op onze site. Afzonderlijke rechtbank lost sores 4 BINNENLAND Vader hield zoontje van drie maanden uren gegijzeld. Herten hield zijn hart vast. Jordy (16) was bang dat hij zou zakken voor zijn examen, zo erg werd hij gepest. Werd, want hij is 'matties' met zijn pestkoppen na dat hij ze met een verborgen ca mera filmde. De eerste aflevering van Project P, een nieuw program ma over pesten van RTL5, draaide gisteravond om een ogenschijn lijk succesverhaal. Jordy werd al zeven jaar gepest, maar nadat pre sentator lohnny de Mol de klas confronteerde met de beelden, wa ren de scholieren onder de in druk. Jordy eergisteren op Twitter: „Ja, het heeft me enorm gesterkt." Eer der schoqf hij al aan bij Humber- to Tan in diens talkshow RTL Late Night, waar hij zei dat hij nu na schooltijd 'naar de Burger King' gaat met zijn eerdere kwel geesten. Kortom, vatte Tan het po pulair samen: ze zijn nu 'matties'. Veel vragen blijven echter on beantwoord in de eerste afleve ring. De beelden die gemaakt wer den met de verborgen camera blij ven vaag en niet altijd is precies De school krijgt weinig ruimte om haar eigen aanpak te laten zien en wordt weggezet als laks. Een school in Hoogvliet heeft een kort geding aange spannen tegen RTL en productiebedrijf SkyHigh. duidelijk wat er nu gebeurde. De verbale pesterijen zijn wel duide lijk te horen. Jordy wordt onder meer uitgemaakt voor 'Pinokkio'. Aanvankelijk wil de schoolleiding geen medewerking verlenen aan het programma, blijkt uit een brief die naar ouders is verstuurd en die De Mol voorleest in de afle vering. Na een gesprek van de di recteur met De Mol, buiten het zicht van de camera's, meldt de presentator dat het ineens wél kan. Onduidelijk blijft waarom de schoolleiding van inzicht veran derde. Die krijgt ook bijzonder weinig ruimte om haar standpunt en eigen aanpak te laten zien en wordt weggezet als laks. Meest in het oog springend zijn de vragen van Johnny de Mol. Die dragen te vaak het antwoord al in zich. Als hij Jordy's ouders de beel den heeft laten zien, vraagt hij: „Nu kun je er vast wel een stel de nek omdraaien, zeker?" De vader antwoordt bevestigend. Ook wil hij van Jordy's klasgeno ten weten of zij de werkwijze van het programma goed vonden. Vra gen waarop een ontkennend ant woord bijna onmogelijk is. Het leidt tot een programma vol so ciaal wenselijke reacties waarbij de druk van een tv-camera soms zichtbaar is op de gezichten. Tenslotte rijst de vraag of het an ders was gelopen als Jordy niet in zijn eindexamenjaar had gezeten. Wat was er gebeurd als de came ra's waren vertrokken en de jon gen nog een jaar in zijn klas had moeten uitzitten? Project P deed vooraf aardig wat stof opwaaien. Er zijn zorgen over de privacy van de kinderen. Ook zou co-presentator Dennis Wee ning zich 'agressief en 'onbe schoft' hebben gedragen toen hij in Hoogvliet (bij Rotterdam) was om een klas te confronteren met de beelden van een gepest kind. Die school heeft inmiddels een kort geding aangespannen. HERTEN - Vier uur lang hield Her tenaar Johan E. gisteren iedereen in spanning. De 38-jarige man had zich met zijn zoontje ver schanst in zijn woning en weiger de de baby te overhandigen aan de politie. Die kwam in actie na een paniektelefoontje. Burgemeester Peter Cammaert is opgelucht tijdens de persconferen tie. Gezien een eerder drama in het eveneens Noord-Limburgse Reuver, waar een vader na een gij zeling zijn dochter en zichzelf doodde, is 'het nieuws hier inge slagen als een bom', meldt Cam maert. „Des te gelukkiger zijn we dat we nu kunnen melden dat het goed afgelopen is." Daar ziet het 's morgens nog niet naar uit. De straten rond het Weij- erke staan vol met hulpdiensten. Politie, brandweer, ambulance, het arrestatieteam, gehuld in don kere kledij met dito helmen. De buurt is met rood-witte linten af gezet. Pottenkijkers en de massaal aanwezige pers worden op veilige afstand gehouden. Wie vlakbij de plek des onheils woont, wordt gesommeerd bin nen te blijven of via de achter kant zijn woning te verlaten. Ook bij de nabijgelegen kinderopvang zit het kroost veilig binnen onder begeleiding van een agent, weet een jonge vader. „Mijn kind zit ook op die opvang. Het eerste wat je doet, is controleren of alles goed is." De meeste buurtbewoners ken nen Johan E. wel, zij het opper- vlakkig. Ze schetsen hem als een labiel persoon, met wie al vaker van alles aan de hand was. De buurt weet te vertellen dat Jo han gescheiden is en met zijn ex een dochter heeft van een jaar of 8. Het meisje woont bij haar moe der. Met zijn nieuwe vriendin woont E. in zijn ouderlijk huis, waar het drama zich afspeelt. Het stel heeft sinds kort een baby. De eerste uren gaat het gerucht dat E. zijn dochter gegijzeld houdt. Die zou bij hem hebben gelogeerd en niet terug mogen naar haar moeder. Pas rond de klok van twaalven wordt duidelijk dat de verwarde man niet zijn dochter vasthoudt, maar zijn zoontje van drie maan den. Of E. bewapend is, weet nie mand, maar de wildste geruchten gaan de ronde. Eerst zou hij een CheckCheck® AutoTrack Blom reageert op het pleidooi dat advocaten Sébas Diekstra en Ro bert van der Laan gisteren in De Telegraaf hielden. Het idee is dat een afzonderlijk juridisch insti tuut beter de specifieke proble men herkent waar veel ex-militai- ren mee kampen. „Normale rech ters herkennen die problemen ook, die berechten dagelijks men sen met stoornissen. En om hoe veel ex-militairen gaat het eigen lijk?" Cijfers zijn er niet. Wél is be kend dat 5 procent van de militai ren die op missie zijn geweest daar een posttraumatische stress stoornis (PTSS) aan overhoudt. Blom: „Dat rechtvaardigt het nog niet om een aparte rechtbank op te richten." Een veteranenrechtbank is vol gens hem ook geen medicijn voor de psychische sores van ex-mili tairen. „De oplossing schuilt in de Ongeveer 5 procent van de militairen komt terug van een missie met een post traumatische stressstoornis. behandeling, de detentiezorg. En die staat juist los van de recht bank." Blom ziet weinig heil in het idee om aan te sluiten bij de militaire kamer in Arnhem. Daar velt een normale rechter, bijgestaan door één militair, een oordeel over ac tieve militairen. „Alleen heeft die kamer ook geen specialist in huis, die alles van behandelingsmetho den weet. Wat heeft het dan voor nut om daarbij aan te sluiten?" In de Verenigde Staten komen jaarlijks steeds meer rechtbanken die alleen ex-militairen berechten. RECENSIE PROJECT P door Koen Verhelst HILVERSUM - De eerste aflevering van het omstreden pestprogram- ma Project P zit vooral vol sugges tieve vragen van de presentatoren. AutoTrack is de betrouwbare autosite. Wij hebben namelijk Jack.Jaqk checkt elke aangeboden auto op meer dan 15 punten. Of er niet met de kilometerstand is gerommeld. Of de autoniet gestolen is. Of total loss is geweest. Kórtom, Jack checkt of er niet een luchtje aan zit. En zo komt zo'n 30% van de auto's niet op de site. Dankjewel, Jack! Kijk op AutoTrack. nl of download de app. Vier lange uren door Gertie Driessen De politie heeft de straat afgezet waar Johan E. zijn zoontje van drie maanden vasthoudt. foto Maartje van Berkel door Chris Ottens AMSTERDAM - Een speciale recht bank voor ex-militairen die met jus titie in aanraking komen, heeft wei nig nut. „Dan kan je voor iedere be roepsgroep een afzonderlijke recht bank in het leven roepen", zegt Tom Blom, hoogleraar strafrecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4