De Statie in Sas van Gent wil een kloppend hart zijn. Benader het gebouw en aai de gepotdekselde planken. Een Zeeuwse schuur is er niks bij. Multifunctioneel: groot en toch intiem. 32 ZEELAND ARCHITECTUUR Steengoed is een serie over architectuur in Zee land. Deze krant publiceert dertien dinsdagen lang gesprekken rpet architecten over recente projecten. Vandaag aflevering 5: architect Dorte Kristensen van Atelier Pro in Den Haag over Multifunctioneel Centrum De Statie in Sas van Gent. Omroep Zeeland zendt elke dinsdag een afleve ring uit van de door programmamaker Rebecca van Wittene en architect Johan de Koning op gezette televisieserie Steengoed. In juni volgt de verkiezing van het mooiste ge bouw in Zeeland. Hoeveel hout er in de wanden van het gebouw is gaan zitten? Archi tect Dorte Kristensen van atelier PRO zou het niet weten. 'Echt veel' is niet meteen een ant woord dat houvast biedt. De planken zijn van Canadees naald hout, een duurzaam product. Duurzaamheid is be langrijk voor dit ontwerp. Door extreem goed te iso leren en een hele vernuftige en duurzame installatie is het gelukt om een gebouw te maken dat zeer wei nig energie gebruikt. Ook het zwarte verfproduct, dat erop is gesmeerd, gaat volgens haar lang mee. De schilders hoeven niet al te vaak uit te rukken. Je kunt, vindt ze, de opdrachtgever en gebruikers ook niet met een onderhoudsintensief gebouw opzade len, dat zou behoorlijk onprofessioneel zijn. MFC staat voor multifunctioneel centrum. Als die betiteling ergens inhoud heeft, dan is het wel in Sas van Gent. In het gepotdekselde gebouw vinden we een (onbemande) bibliotheek, twee sportzalen, twee basisscholen, een kinderdagverblijf, een peuter speelzaal en een GGD-post. Verder is er ruimte voor verenigingsactiviteiten. Het naast het centrum gele gen wooncomplex telt 23 seniorenappartementen en valt ook onder de vlag van De Statie. Minister Plas- terk opende het complex vorig jaar maart. Er zit natuurlijk wel een gedachte achter zo'n bijzon der geheel. Sas van Gent kampt met krimp. Zorg nou maar eens dat zo'n in zwaar weer verkerend stadje een nieuw sociaal hart krijgt. Ga meteen de verloedering tegen, zorg voor een nieuw elan. Zo ontstond het plan voor De Statie. Allerlei besturen, tot in Brussel aan toe, waren bereid dat nobele stre ven financieel te steunen. Dorte Kristensen, die samen met Pascale Leistra het ontwerp heeft gemaakt, vond dat het multifunctio nele centrum een donker en stoer gebouw moest worden. Donker en stoer is het, met een duidelijke knipoog naar de traditionele Zeeuwse boeren schuur. „Dat is leuk maar tegelijk ook gênant", zegt de architect. „Ik heb me laten inspireren door de Zeeuwse schuur. Pas later begreep ik dat de zwarte schuren met die mooie witte lijnen niet in Zeeuws- Vlaanderen staan, maar wel in de overige delen van Zeeland. Een makkelijke vergissing van een buiten landse architect, een naïeve dwaling van een Deen. Hoe dan ook, zwart staat prachtig in de omgeving van rode baksteen." Dorte Kristensen heeft al meer van zich doen spre ken in Zeeland. Ze ontwierp het interieur van het nieuwe zorgcentrum Willibrord in Middelburg en tekende de zorgwoningen die gepland staan in de Zware Plaatwerkerij in Vlissingen. door Jan van Damme Een Zeeuwse schuur als

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46