Evangelische boksclub houdt jeugd van straat Musea kloppen weer aan om geld 30 SCHOUWEN-DUIVELAND Ansjovis laat zich dit jaar extreem vroeg zien Veere wil koploper blijven met website Stichting De Levende Delta uit in een inspraakreactie haar zorgen over de effecten van een Kustlab bij Burghsluis. ZIERIKZEE - Voor de Stichting De Levende Delta is het een schrik beeld: agrarische cultuurgrond die plaats moet maken voor zoge noemde nieuwe natuur en braak liggende functieloze zoutwater bassins waar niemand op zit te wachten. „Zo'n aanblik zou sterk afbreuk doen aan het ooit zo karakteristie ke karakter van dit gebied", aldus voorzitter Jaap Geleijnse van de De Levende Delta. De Stichting verwoordt haar zor gen over mogelijke effecten van de aanleg van een Kustlaborato- rium bij Burghsluis door de Stich ting Het Zeeuwse Landschap in een inspraakreactie op het Voor ontwerp bestemmingsplan Kustla- boratorium bij de gemeente Schouwen-Duiveland. Het plan behelst omvorming van circa 50 ha akkerland bij Burgh sluis in een gebied voor zilte aqua- cultuur. Het Droomfonds van de Postcodeloterij maakte in 2010 al 6,25 miljoen euro vrij om de idee ën van een Kustlaboratorium naar de praktijk te vertalen. De Le vende Delta verzet zich sinds het begin tegen de plannen. Ook toen in eerste instantie het oog viel op een locatie in Noord-Beveland. Toen de verwerving daarvan niet haalbaar bleek, kwam het gebied bij Burghsluis in beeld. De Levende Delta heeft bij herha ling de suggestie aangedragen dat binnen- en buitendijkse locaties in het Plan Tiireluur goede alterna tieven zouden kunnen zijn. Volgens Geleijnse is daar nooit een serieuze reactie op gekomen. „Dat willen ze natuurlijk niet, be drijfsactiviteiten daar, want Ture luur is natuurgebied", aldus de voorzitter. Zijn stichting is er niet van overtuigd dat er voldoende particuliere ondernemers belang stelling hebben voor duurzame deelname aan het Kustlaborato rium. Als die beoogde vormen van aquacultuur niet tot ontwik keling komen, wordt er volgens Geleijnse onnodig landbouw grond opgeofferd. Het Zeeuws Landschap liet eerder weten met de Stichting Zeeuwse Tong in zee te zullen gaan en dat er daarnaast ook andere potentiële onderne mers belangstelling hebben. „Wij kunnen daar in de plannen echter weinig concreets over terugvin den", zegt Geleijnse. Verder maakt De Levende Delta zich zorgen over de afvoer van het verwerkingswater in het Kust laboratorium. Volgens haar moet worden uitgesloten dat naastgele gen landbouwgebieden en mossel percelen in de Oosterschelde scha de oplopen door die afvoeren. „Op die locatie liggen echt de bes te mosselpercelen van heel Neder land", benadrukt Geleijnse. De Stichting Levende Delta vraagt de gemeente eerst voldoen de waarborgen op deze punten in te laten bouwen in de plannen voordat er onomkeerbare en risi covolle stappen worden gezet. „We zien onszelf als één familie met één visie", glundert Maartje Besuijen (20 jaar) uit Biggekerke, die als vrijwillig jongerenwerk ster aan het project is verbonden. De boksclub trekt nu al meer dan een jaar een vaste groep van zo'n vijftien jongens en meiden, af komstig uit Westerzicht, de Wit te Wijk en de Bomenwijk. Oprichter is Ricardo Verhagen die metzijn stichting God bestaat echt twee doelen nastreeft: evangelisa tie en hulpverlening. In Marcel Willemse vond hij de ideale sport leraar. Willemse had al ervaring als trainer en als leidinggevende. En zegt hij: „Zelf heb ik ook altijd gebokst. Je leert je tegenstander te respecteren, en het maakt je ook weerbaarder. Het wordt steeds ru wer op straat. Vooral voor meiden is het goed als zelfbescherming." Rake klappen vielen er afgelopen vrijdag niet, in het gymzaaltje van basisschool De Tweemaster in Souburg. Jongens en meiden dolden, de 'tegenstander op de bokshandschoenen slaand, wat met elkaar, afwisselend speels en geconcentreerd, terwijl de trainer hier en daar instructies gaf. „Het is ook wel een beetje een kletsgroep", lacht Besuijen. „Voor al ook na afloop, dan gaan we vaak wat drinken, en maken een praatje. Want het is niet alleen de bedoeling de jeugd een sportief al ternatief te bieden voor de vrijdag avond. We praten over problemen waar ze mee zitten. Want ja, het zijn niet altijd lieverdjes. We pro beren zorg te bieden, of ze pas send door te verwijzen naar in stanties." In Delft werkte ze, als onderdeel van haar studie, ook al eens een tijdje met risicojonge ren. In Souburg betalen deelne mers een tientje per maand. Ze za melden ook geld in voor de aan koop van materialen. „En we zijn nu bezig subsidie aan te vragen." OESTERDAM - De ansjovis heeft zich eind vorige week, op 24 april, al laten zien in de weervisserijen. Dat is volgens de vissers nog nooit zo vroeg gebeurd. En heel enkele keer gebeurde het wel eens op 30 april, meldt de Stich ting Behoud Weervisserij (SBW). Dat de ansjovis al present is, heeft te maken met de zachte winter en het warme voorjaar. Weervissers Cor van Dort en Henk van Schilt zijn vanaf vorige week al volop actief volgens de traditionele weervisserij-metho- de. De vangsten zijn nog heel klein. In juni worden extra vaart ochten gehouden voor publiek. Onder de stichting vallen het His torisch Museum in Goes en het Fruitteeltmuseum in Kapelle. Goes, Kapelle en Noord-Beveland geven nog steeds subsidie maar, Borsele besloot in januari vorig jaar de geldkraan dicht te draaien. Het bestuur probeerde medio vo rig jaar de gemeenteraad op ande re gedachten krijgen door te wij zen op met name het educatieve karakter van de musea in Goes en Kapelle. Behoorlijk wat Borselse kinderen bezoeken met enige re gelmaat deze attracties. Daarnaast beheert het museum in Goes stuk ken van Borsele. De gemeenteraad bleef echter op het standpunt staan geen subsi die te geven. Nu er een nieuwe ge meenteraad is gekozen doet het stichtingsbestuur een hernieuw de poging. Subsidie is volgens het bestuur van essentieel belang voor het voortbestaan van deze musea. Tijdens twee bijeenkom sten deze maand zijn raadsleden van Goes, Borsele, Noord-Beve land en Kapelle bijgepraat over de toekomst van de musea. De bij eenkomsten zijn ook gebruikt om de raadsleden te wijzen op het be lang van de financiële steun. „De huidige sociaal, maatschappe lijke en economische invloeden zijn merkbaar terwijl velen in on ze gemeenten er grote waarde aan hechten om het historisch erf goed op diverse manieren zicht baar te houden waarbij onze edu catieve taken naar jongeren en via scholen een belangrijke plaats in nemen", stelt het bestuur. Snoeien in de eigen organisatie is vrijwel onmogelijk, zei het stich tingsbestuur eerder al. Er wordt op een efficiënte manier gewerkt met oog voor de beperkt beschik bare personele-, materiële- en fi nanciële middelen, laat "het be stuur in een brief aan de gemeen te Borsele weten. VEERE - De gemeente Veere heeft een nieuwe website. Burgemees ter Rob van der Zwaag heeft die gisteren gelanceerd. „We willen digitaal voorop blijven", zegt hij. „Vroeger was het doel om een be zoeker zo lang mogelijk op je site te houden. Dat is veranderd: men sen zijn op zoek naar specifieke in formatie. Daar is de site op aange past." Veere scoort al jaren uitste kend met de website. Een klank bordgroep heeft meegewerkt aan de inrichting van de site. Van der Zwaag: „Tot nu toe heb ik alleen maar positieve reacties gehoord. Maar als iemand nog tips heeft, kan hij die altijd doorgeven." akkers roept verzet op Verlies door Ali Pankow 6,25 Het Droomfonds van de Postcodelote rij maakte in 2010 al 6,25 miljoen eu ro vrij om de ideeën van een Kustlabo ratorium naar de praktijk te vertalen door Stichting Het Zeeuws Landschap. door Henk Postma OOST-SOUBURG - Nu behelpen ze zich nog met een gymnastiekzaal- tje in Oost-Souburg voor één vrij dagavond in de week. Maar als hun gebeden worden verhoord, boksen ze straks vaker, en wel op een vas te plek in Middelburgs wijk Dau- wendaele, te huren door de stich ting God bestaat echt. door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Stichting Musea De Bevelanden doet een poging toch weer subsidie te krijgen van de gemeente Borsele. Bestuurs voorzitter Toine Wevers wil eind mei een afspraak maken met de ge meente om hierover van gedach ten te wisselen. Begeleidster Maartje Besuijen (20) uit Biggekerke spart op de boksclub in Oost-Souburg met dochter Lavana van oprichter Ricardo Verhagen. „Ook goed om je zelf te kunnen verdedigen." foto Izaak Verkeste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 44