Wielrenner Brian Bulgac knokt zich uit kaartenbak UWV 44 Ze moeten er om tien voor negen zijn, maar op Aruba komen ze dan vaak een kwartier later SPORT 37 Oud-Feyenoorder Robin Nelisse wil voetbal op Aruba naar een hoger niveau tillen. ORANJESTAD - Na eerdere voetbal kampen op Curasao en Cuba streek Feyenoord Soccer Camp vo rige week neer op Aruba. Voor oud-spits Robin Nelisse ging daar mee een droom in vervulling. Hij kijkt van een afstandje toe en bijt even op zijn onderlip. „Hier doe je het allemaal voor", zegt Ro bin Nelisse op zachte toon en met waterige ogen. Vijf meter verder op vertelt Rebecca Irausquin over haar eerste ontmoeting met de oud-voetballer. Nelisse stapte een paar maanden geleden samen met zijn vriend David Abdul bin nen bij het orthopedagogisch cen trum in Oranjestad. Drie jongens uit het opvangcentrum kregen te horen dat ze waren uitgenodigd voor het vijf dagen durende kamp van Feyenoord. Irausquin: „Die jongens waren al eens met een folder hier gekomen en wilden zó graag meedoen. Maar we konden het eigenlijk niet betalen. We hadden al verschillen de inzamelingsacties georgani seerd toen Robin en David bin nen kwamen. Hé, die ken ik, dacht ik." Ze wijst naar Nelisse. „Ik heb ook in Nederland gewoond en had hem op tv zien voetballen", legt Irausquin daarna uit. „Toen hij vertelde dat de jongens mee moch ten doen en niets hoefden te beta len waren we zó blij, zó dank baar." De afdeling in de wijk Dakota telt zeven jongens tussen twaalf en achttien jaar oud, die allemaal hun eigen problemen hebben. Ze zijn het slachtoffer geworden van seksueel misbruik of verwaarlo zing, hebben geen thuis meer en kampen met zware gedragsproble men. De voetballende jongens hebben net weer een twee uur durende training achter de rug. Alvin en Shequan zijn moe, maar als ze Ne lisse en Abdul binnen zien ko men verschijnt meteen een glim lach op de gezichten. „Mooi hè", lacht Nelisse. „Die Rebecca is zo'n lieve vrouw. Toen we haar vertelden dat de jon gens mee mochten doen viel ze bijna op haar knieën en bedankte God." De oud-spits van Feyenoord, Cam- buur, AZ, FC Utrecht en Red Buil Salzburg heeft de afgelopen maan den samen met voormalig Sparta-speler Abdul ook veel scho len op het eiland bezocht. „We hebben de mensen verteld dat ze kinderen in konden schrijven die op voetbal zitten en het niet kon den betalen. Ze moesten wel al iets met een bal kunnen. We kun nen kinderen kansen bieden die ze normaal nooit krijgen. Dat is toch prachtig?" Hij maakt de hele week een gedre ven indruk. Met de door hem op gerichte Caribbean Sports Founda tion wil hij het voetbal op Aruba en ook op andere eilanden in het Caribisch gebied naar een hoger niveau tillen. „Dit is het eerste project op Aruba en het zit met een helemaal vol", zegt Nelisse met gepaste trots. „We hebben zelfs kinderen moeten teleurstel len." De helft van de ruim honderd kin deren heeft zich zelf ingeschreven en hun ouders betalen voor vijf dagdelen omgerekend zo'n 160 eu ro. De andere helft van de deelne mers hoeft dankzij verschillende sponsors niets te betalen. Nelisse: „Dan heb je het dus over die kin deren uit arme gezinnen, uit het opvangcentrum en ook kinderen uit een weeshuis." Nelisse heeft veel voorwerk ver richt. Hij woont nog altijd in Rot terdam maar verblijft meerdere ke- ren per jaar in zijn eigen huis op het eiland waar de roots van zijn vader liggen. „Ik wilde heel graag iets terug doen voor het land van mijn vader", zegt Nelisse, die de mentaliteit op het eiland goed kent. Hij heeft zijn collega-trai ners op de eerste ochtend daarom al een beetje voorbereid. „Ieder een moet er om tien voor negen zijn, maar op Aruba betekent dat vaak dat mensen een kwartier la ter komen", zegt Nelisse. Op de ochtend dat 'zijn' project echt van start gaat is hij een beet je zenuwachtig. „Ik heb de afgelo pen maanden veel moeten rege len. Dat is niet erg, ik heb er de tijd voor. Maar ik was echt bang dat we bijvoorbeeld geen ballen zouden hebben. Het moet goed verlopen." In het stadion in Oranjestad krij gen 's ochtends bijna vijftig kinde ren tussen zes en elf jaar oud twee uur lang verschillende oefe ningen voorgeschoteld, 's Mid dags volgt de groep van twaalf tot zestien jaar oud. Allemaal in een tenue dat ze mogen houden, net als een bal van de Rotterdamse club. Nelisse neemt steevast een onder deel voor zijn rekening, net als voormalig aanvoerder Ben Wijnstekers en de jeugdtrainers Meivin Boel en Dane Brard. Ieder een is op tijd, op die ene speler na. De training is al een half uur bezig op het kunstgras als hij met zijn moeder arriveert. Ze excu seert zich en stapt nog geen mi nuut later weer in haar auto. Ro bin Nelisse staat er niet van te kij ken. „Zo zijn de mensen hier nu een maal. Ik ben zelf in Rotterdam ge boren en heb een Arubaanse va der en een Nederlandse moeder. Daardoor heb ik alles van twee kanten kunnen bekijken. Hier op Aruba is iedereen heel relaxed en vriendelijk. Die mentaliteit bevalt me wel, maar soms is het allemaal net iets te rustig. Tegelijkertijd vind ik dat we in Nederland soms wat te gestrest en stipt zijn. Op Aruba geldt: wat vandaag niet komt, komt morgen wel. Toch is het wel prettig dat als er echt iets geregeld moet worden, het ook echt gebeurt. Daar baal ik hier wel eens van." Zijn stichting heeft geen winst oogmerk, legt Nelisse uit. Omdat zijn band met Feyenoord, de club waar hij is opgegroeid en doorge broken, altijd goed is geweest is één en één twee geworden. De Rotterdamse club hecht veel waar de aan het maatschappelijk verant woord ondernemen (MVO). „Feyenoord liet meteen weten dit een mooi initiatief te vinden en het te willen ondersteunen", ver telt Nelisse. „Het is de bedoeling om in de toekomst ook vergelijk bare projecten op te starten op Sint-Maarten, Bonaire en in Suri name." De Rotterdammer (36) met de dreadlocks heeft een fraaie car rière achter de rug en is mede door een slepende knieblessure nu een andere weg ingeslagen. „Ik doe dit niet alleen", benadrukt Ne lisse. „Ik heb connecties op het ei land en heb ook een aantal men sen om me heen verzameld die weten hoe je zoiets moet organise ren. Daarnaast is de inbreng van Feyenoord belangrijk. Dit is ook goed voor de uitstraling van de club op Aruba en in het Caribisch gebied." Toch is dat niet het belangrijkste. Nelisse: „De kinderen moeten de week van hun leven hebben. Daar doen we het allemaal voor." „Ik heb er harder voor gevochten dan ooit", zegt Bulgac over de strijd om uit de kaartenbak van het UWV te komen. „Nadat ik mijn laatste koers had gereden voor Lotto heb ik een week rust ge nomen en ben naar Spanje vertrok ken. Om daar te gaan trainen dus." Luieren was er immers niet bij. „Ik heb er twee maanden extreem voor geleefd. Als een monnik. Zelfs voor Kerst en Nieuwjaar ben ik niet terug naar huis gegaan. Ik wilde hoe dan ook een betere ren ner worden dan ik al was." De overgave waarmee Bulgac zijn ei gen werkloosheid bestreed, viel ook Giant-Shimano op. „Ik zat eerst in de buurt van Murcia bij een Belgische trainer in huis en la ter ben ik in de buurt van hun Spaanse trainingsbasis ingetrok ken bij een Nederlandse vriend. Ik dacht: al is het alleen maar om sa men met hem naar de televisie te kunnen kijken." Van het een kwam het ander. 'Buurman' Giant nodigde hem uit om een poosje mee te trainen. De ploeg liet gisteren weten dat het tijd heeft genomen om te kijken of Bulgac een versterking is voor het team. Uiteindelijk was het ant woord 'ja'. „Brian stond vorig jaar al op ons lijstje. Wij denken dat Brian zich vooral op heuvelachtig terrein verder kan ontwikkelen. Wellicht is hij ook in te zetten in de sprinttrein", licht ploegleider Rudi Kemna het binnenhalen van de Noord-Hollander toe. Het is Bulgac om het even. „Ik ga ge woon mijn taken uitvoeren." Bij Lotto liep dat niet goed af. „Wat toen meespeelde waren za ken als blessures, pech en niet eer lijk durven zijn tegen de ploeglei ding." De voormalige anorexiapa- tiënt ontkende bij Lotto onbewust zijn eigen trainingsdwang. „Ik dacht altijd: hoe harder hoe beter. Maar soms was ik zo gretig, dat ook als ik me moe voelde, ik deed wat de ploeg me opdroeg. In plaats van rust te nemen. Ik weet nu dat als je er eerlijk voor uitkomt dat je moe bent, je beter wordt." DINSDAG 29 APRIL 2014 'De kinderen moeten de week van hun leven hebben' Robin Nelisse in actie tijdens de training in het stadion in Oranjestad, foto DPD door Barry van der Hooft Robin Nelisse door Ad Pertijs ALMERE - Het leger der wielerwerk- lozen telt vanaf 1 mei één manne tje minder. Brian Bulgac (vorig jaar Lotto) gaat aan de slag bij Giant-Shimano. Van de WW in de World Tour (WT) dus. De 26-jarige Amsterdammer komt 1 mei al di rect in actie in de Duitse klassieker Rund um den Finanzplatz Esch- born-Frankfurt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 37