66 Hebt u de zon gezien, die de zwarte wanden laat glanzen? ZEELAND 33 L_ In de gevels zijn hoekverdraaiingen aangebracht, zodat je steeds een andere lichtinval hebt De Statie in Sas van Gent mag letterlijk een omvang rijk project worden genoemd. Ze zegt: „Kijk maar eens op google maps, een luchtfoto van Sas van Gent. Dan zie je goed hoe kleinschalig de stad is opgezet. Pe tieterig, zo kun je het ook zeggen. Qua formaat sprin gen er maar twee gebouwen uit: de Albert Heijn en de kerk. En nu dus ook De Statie." Groot wil in dit geval niet zeggen dat het complex ver pletterend aankomt. In de planbeschrijving wordt over 6ooo vierkante meter gesproken. Die maat heeft betrekking op de twee gebouwen - multifunctioneel centrum en seniorencomplex - en de bijbehorende openbare pleinen. Een donkere bliktrekker is en blijft het gebouw met de bibliotheek, scholen en sport- en culturele voorzie ningen. „Vond u het groot, toen u er voor het eerst kwam?", vraagt de architect. Het antwoord is 'nee'. Dat komt onder meer door de hoogte. Met een bega ne grond en een eerste verdieping schiet het bepaald niet de hoogte in. Opvallend is dat je nauwelijks zicht krijgt op het dak. Hier en daar een stukje: zwart plaat werk, meer niet. Het geheel moest binnen het budget blijven, klinkt de uitleg, dus kon er geen fancy dakbe dekking op gelegd worden. „Je kunt niet overal een gouden rand aan geven. Wij wilden een gebouw ma ken waar ruimte en functionaliteit alle aandacht krijgt. Een sedumdak is natuurlijk heel duurzaam en was leuk geweest voor de vogels, zeker. Maar het moet wel betaald worden." Dorte Kristen (1963) is afkomstig uit Dene marken. In 1989 pakte ze haar weekendtas in en reisde naar Nederland. In haar eigen land was op dat moment geen droog brood te verdie nen. Ze was net afgestudeerd aan de Arkitektskolen in Arhus. Bij Atelier PRO in Den Haag kon ze aan de slag. Inmiddels is ze daar één van de drie directeur eigenaren. Het bureau werd midden jaren zeventig opgericht. Eerst legde het zich toe op woningbouw, geleidelijk aan werd de aandacht verbreed naar 'maatschappelijk vastgoed': scholen - van kleuter tot jong volwassene - theaters, ziekenhuizen, ouderen- centra, gemeentehuizen. De Statie past dus prima in de portefeuille van het bureau. Het is een centrum voor mensen van twee tot tach tig - ook in dat opzicht is het gebouw volgens Dorte Kristensen multifunctioneel. Ze heeft gezocht naar een sterk contrast met de rode baksteen, die overal in Sas van Gent opduikt. „Hebt u de zon gezien, die de zwarte wanden laat glanzen? In de gevels zijn hoekverdraaiingen aangebracht, zodat je steeds een andere lichtinval hebt. Het is een gebouw met vele richtingen, zodat er een bijzondere perspectiefwer king ontstaat." De omlijstingen van deuren en ramen zijn spierwit geschilderd - daar komt de Zeeuwse schuur weer om de hoek kijken. Aan de kant van de speelplaats rijst één van de wanden ongenaakbaar zwart op. Geen deur, geen raam, alleen gepotdekselde plan ken. Eén blauw vogelhuisje hangt er nogal eenzaam te zijn. De architect: Het idee is dat die hele wand vol komt te hangen met door kinderen geschilderde nestkasten. Wij hebben de blauwe erop gehangen. We voegen woningen toe voor kwetsbare doelgroe pen: mussen, mezen. Dat was het idee. Maar dat is nog niet uit de verf gekomen." Dat klopt. Er hing nog een tweede kast, maar die is verdwenen. Binnen in het centrum worden stevige houten ele menten - trappen, vloeren - afgewisseld met strak wit en hele kleurige wanden, vloerdelen en meubi lair. Blauw, groen, roodpaars. Die kleuren komen te rug in de dakkoepels, waardoor er gekleurde lichtba nen naar binnen vallen. „Binnen weerspiegelt het ge bouw het licht van de dag", zegt Dorte Kristensen. Je kunt er een kaartje legen, je kunt er turnen, er kan een toneelstuk worden opgevoerd, je kunt er een boek lenen, en je kunt er je kind afleveren - voor opvang en onderwijs. De Statie wordt al een beetje het kloppend hart van Sas. Maar, zeggen ge bruikers en passanten, het mag nog wel een beetje harder gaan kloppen. DINSDAG 29 APRIL 2014 kloppend hart van Sas Multifunctioneel centrum De Statie is in de woonwijken van Sas van Gent met de Albert Heijn en de kerk één van de grootste gebouwen. Een gebouw voor inwoners van 2 tot 80 jaar, van kinderopvang tot een kaartje leggen. foto Peter Nicolai De Statie in Sas van Gent is een multifunctioneel gebouw. foto's Peter Nicolai Foto rechts: architect Dorte Kris tensen foto Susanne Middelberg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 33