Evangelische boksclub houdt jeugd van straat Musea kloppen weer aan voor subsidie Ontvangstgebouw bij molen in Heinkenszand 30 WALCHEREN Bij hun besluit te blijven zitten hebben de Veerse wethouders lelijke wonden geslagen. De oppositie scherpt de tanden. Ansjovis laat zich dit jaar extreem vroeg zien DOMBURG - De manier waarop de drie hoofdrolspelers in de Veerse politiek (SGP/CU, CDA en PvdA/GroenLinks) hun samen werking voortzetten, heeft lelijke wonden geslagen bij de oppositie: DTV, WD en D66. Dat is duidelijk geworden tijdens de herbenoeming van de wethou ders Jaap Melse (SGP), René Mole naar (CDA) en Chris Maas (PvdA). Ze hebben slechts het fiat van twaalf raadsleden. De zeven oppositieleden weigeren hen te steunen. Zij voelen zich door for mateur Jaap Melse buitenspel ge zet bij de besprekingen over het beleid in de komende jaren. „Na anderhalf uur gesprek met één informateur zijn we aan de dijk gezet", zegt DTV-leider Wim Bartels, die afgelopen maand een raadszetel won. WD-leidster Mieneke Bierens, die een zetel verloor, had gehoopt te worden beloond voor de 'goe de' manier van samenwerking in de afgelopen jaren, waardoor 'met wisselende meerderheden veel be sluiten werden genomen, en veel kon worden gerealiseerd'. Maar nee: „We worden volledig buiten spel gezet. Drie partijen bepalen wat er de komende vier jaar gaat gebeuren. Bezuinigingen zijn al volledig ingevuld: de toeristische sector wordt uitgemolken en in het personeelsbestand wordt fors gesneden'. Ze is nog wel bereid om 'mee te denken'. „Maar als die hand schoen niet wordt opgepakt, blijft ons niets anders over dan scherp oppositie voeren." D66, dat wel stemmen won maar net niet genoeg voor een tweede zetel, reageert laconieker: „We zouden de bezuinigingen raads- breed oppakken. Maar het wordt nu wel heel erg het feestje van de coalitie." SGP-leider Jaap Melse (hij wist zijn positie met een extra zetel te verstevigen) biedt nog hoop. „We gaan het vooral met z'n allen doen", belooft hij. „We zullen met voorstellen ko men waarbij u op diverse vlakken wordt betrokken." Maar die gel den niet het ambtsgebed of - in een deel van de dorpen - de zon dagssluiting van winkels. Die SGP-verworvenheden blijven on aantastbaar. Daar laat hij geen en kel misverstand over bestaan. DTV'er Bartels ziet, ondanks zijn kritiek, zelf ook nog wel mogelijk heden een stempel op het beleid te drukken. „Er ligt nog maar een collegeprogramma op hoofdlij nen. Slechts hier en daar zijn ech te keuzes gemaakt. Voor de oppo sitie is er de komende tijd nog vol op werk aan de winkel", troost hij zijn oppositiepartners. Samen ser veren die het collegeprogramma af als een 'een tamelijk nietszeg gend' en 'visieloos' stuk'. PvdA'er Peter Holtring (een zetel verlies) biedt hen hoop. Volgens hem her bergt de coalitie nog wel 'wat in houdelijke verschillen die in het debat aan de orde zullen komen'. „We zien onszelf als één familie met één visie", glundert Maart je Besuijen (20 jaar) uit Biggekerke, die als vrijwillig jongerenwerk ster aan het project is verbonden. De boksclub trekt nu al meer dan een jaar een vaste groep van zo'n vijftien jongens en meiden, af komstig uit Westerzicht, de Wit te Wijk en de Bomenwijk. Oprichter is Ricardo Verhagen die met zijn stichting God bestaat echt twee doelen nastreeft: evangelisa tie en hulpverlening. In Marcel Willemse vond hij de ideale sport leraar. Willemse had al ervaring als trainer en als leidinggevende. En zegt hij: „Zelf heb ik ook altijd gebokst. Je leert je tegenstander te respecteren, en het maakt je ook weerbaarder. Het wordt steeds ru wer op straat. Vooral voor meiden is het goed als zelfbescherming." Rake klappen vielen er afgelopen vrijdag niet, in het gymzaaltje van basisschool De Tweemaster in Souburg. Jongens en meiden dolden, de 'tegenstander op de bokshandschoenen slaand, wat met elkaar, afwisselend speels en geconcentreerd, terwijl de trainer hier en daar instructies gaf. „Het is ook wel een beetje een kletsgroep", lacht Besuijen. „Voor al ook na afloop, dan gaan we vaak wat drinken, en maken een praatje. Want het is niet alleen de bedoeling de jeugd een sportief al ternatief te bieden voor de vrijdag avond. We praten over problemen waar ze mee zitten. Want ja, het zijn niet altijd lieverdjes. We pro beren zorg te bieden, of ze pas send door te verwijzen naar in stanties." In Delft werkte ze, als onderdeel van haar studie, ook al eens een tijdje met risicojonge ren. In Souburg betalen deelne mers een tientje per maand. Ze za melden ook geld in voor de aan koop van materialen. „En we zijn nu bezig subsidie aan te vragen." Onder de stichting vallen het His torisch Museum in Goes en het Fruitteeltmuseum in Kapelle. Goes, Kapelle en Noord-Beveland geven nog steeds subsidie maar, Borsele besloot in januari vorig jaar de geldkraan dicht te draaien. Het bestuur probeerde medio vo rig jaar de gemeenteraad op ande re gedachten krijgen door te wij zen op met name het educatieve karakter van de musea in Goes en Kapelle. Behoorlijk wat Borselse kinderen bezoeken met enige re gelmaat beide musea. Daarnaast beheert het museum in Goes stuk ken van Borsele. De gemeenteraad bleef echter op het standpunt staan geen subsi die te geven. Nu er een nieuwe ge meenteraad is gekozen doet het stichtingsbestuur een hernieuw de poging. Subsidie is volgens het bestuur van essentieel belang voor het voortbestaan Eerder waren de nodige graaf werkzaamheden uitgevoerd en vo rige week is een begin gemaakt met het storten en opmetselen van de fundering. Verwacht wordt dat de ruwbouw in juli klaar zal zijn. Daarna wordt het gebouw door vrijwilligers verder worden afgewerkt. De bouw wordt betaald met eigen geld maar ook met een een subsidie uit het Europees LandbouwFonds voor Plattelandsontwikkeling (ELFPO) en een bijdrage uit het Coöperatief Dividendfonds van de Rabobank. Hoofdaannemer is bouwbedrijf Goetheer Huis- soon, de werkzaamheden worden vooral uitgevoerd door leerlingen van Bouwopleiding Zeeland. Het gebouw komt er aan de bui tenzijde uit te zien als een ge- potdekselde Zeeuwse schuur. Bin nen bevinden zich een ontvangst ruimte om groepen bezoekers tot dertig personen te kunnen ont vangen. Tevens is er een een be scheiden werk- en opslagruimte voor de vrijwilligers. OESTERDAM - De ansjovis heeft zich eind vorige week, op 24 april, al laten zien in de weervisserijen. Dat is volgens de weervissers nog nooit zo vroeg gebeurd. En heel enkele keer gebeurde het wel eens op 30 april, meldt de Stich ting Behoud Weervisserij (SBW). Dat de ansjovis al present is, heeft te maken met de zachte winter en het warme voorjaar. Weervissers Cor van Dort en Henk van Schilt zijn vanaf vorige week al volop actief volgens de traditionele weervisserij metho de. De vangsten zijn nog heel klein. In juni worden extra vaart ochten gehouden voor publiek. Oppositie Veere 'buitenspel' door Henk Postma Al zijn de machtsverhoudingen in Veere wat verschoven sinds de ge meenteraadsverkiezingen, tegen SGP, CDA en PvdA/GroenLinks boksen ook nu weer 7 oppositieleden op. door Henk Postma OOST-SOUBURG - Nu behelpen ze zich nog met een gymnastiekzaal- tje in Oost-Souburg voor één vrij dagavond in de week. Maar als hun gebeden worden verhoord, boksen ze straks vaker, en wel op een vas te plek in Middelburgs wijk Dau- wendaele, te huren door de stich ting God bestaat echt. Begeleidster Maartje Besuijen (20) uit Biggekerke spart op de boksclub in Oost-Souburg met dochter Lavana van oprichter Ricardo Verhagen. „Ook goed om je zelf te kunnen verdedigen." foto Izaak Verkeste door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Stichting Musea De Bevelanden doet een poging toch weer subsidie te krijgen van de gemeente Borsele. Bestuurs voorzitter Toine Wevers wil eind mei een afspraak maken met de ge meente om hierover van gedach ten te wisselen. door Frank van Cooten HEINKENSZAND - De bouw van het ontvangstgebouw bij de molen De Vijf Gebroeders te Heinkenszand is vorige week begonnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30