Klokkenluisterend leiderschap 66 Door therapie vond ik rust en leerde voldoening te zoeken in andere dingen 16 GEZOND ilSI GRIJS GEBIED Marcel Olde Rikkert Wat hebben een veel te lage suikerspiegel bij een zieke oudere, een melding van hui selijk geweld en een klokkenlui der van bankfraude in godsnaam met elkaar te maken? Het zijn al le drie alarmsignalen in com plexe systemen die hun samen hang verliezen. Zowel het mense lijk lichaam,'het gezin, als een groot bedrijf is zeer complex en wordt door vele positieve terug koppelingen bijeen gehouden. Al lemaal zijn ze gericht öp overle ving en voorspoed. Onze banken koppelden dit streven helaas aan het maken van zo veel mogelijk winst. Voor topbestuurders was dit het hoogste doel. Zij werden hiervoor beloond met hoge pre mies en koppelden hun medewer kers vervolgens, met vergelijkba re prikkels, aan malafide produc ten. Iedereen werd op zijn eigen niveau verbonden met het sys teem, opgestart door net-niet in tegere bestuurders. laar na jaar versterkte de verkeerde samen hang zich en werden de misstan den in de banksector steeds gro ter. Evenzo kunnen in een gezin persoonlijkheidsproblemen, alco hol en andere ongezonde prik kels langzaam leiden tot steeds meer huiselijk geweld, zonder dat correctie optreedt. In het menselijk lichaam is het met al onze organen, die samenwerken als sterk gekoppelde onderaanne mers, niet anders. larenlang een beetje te hoge bloeddruk, of een beetje te veel eten of drinken, le vert steeds grotere schade op aan hart, bloedvaten en andere orga nen. Tot het ineens te veel wordt in bedrijf, gezin of lichaam en er een kantelpunt of crisis ontstaat. Deze crises laten zich geen van al le goed voorspellen. Daarvoor spe len na jaren van groei en ontwik keling van die complexiteit in die verschillende systemen te veel factoren en positieve terugkoppe lingen een rol. Leiderschap, goed of fout, blijkt cruciaal. Een beetje fout, niet helemaal integer, heeft uiteindelijk toch rampzalige ge volgen. De sterke onderlinge af hankelijkheid, ontstaan door her haalde beloning en andere posi tieve terugkoppelingsmechanis men, verklaart waarom vrijwel niemand vanuit het systeem zelf een signaal afgeeft dat het niet goed gaat. Tot een herhaaldelijk mishandelde vrouw het durft te melden. Of tot de Assanges en Snowdens de noodklok luiden. Zo kan ook de lage suikerspiegel het noodsignaal zijn bij een oude re patiënt, dat zijn organen sa men falen. Wanneer de klokkenluiders hun werk hebben gedaan, is het tijd voor verandering. Soms is dat fail lissement, scheiding of overlij den. Maar zaken kunnen ook be ter gaan. Bij patiënten komt, zelfs op hoge leeftijd, onverwachte ge nezing voor. Als de dokter het alarmsignaal maar tijdig oppikt. Laten we, na al die aandacht voor de klokkenluiders, nu de luiste rende leiders zoeken, die de klok ken tijdig horen. In plaats van ho rende doof, tevergeefs het vege lijf willen redden. In Nederland hebben één miljoen mensen een hart- en vaatziekte. Hun leven verandert vaak ingrijpend en de behoefte om die ervaring te delen is groot. Wanneer ga je bijvoorbeeld weer terug aan het werk? Hoe doe je dat zonder angst en stress? De Hart&Vaatgroep houdt lotgenotenbijeenkomsten waarin deze en andere thema's aan de orde komen. i et gevoel dat je niet meer meetelt, vond ik het allerergste", vertelt Alex Feij (63) achter een glas witte wijn in Café de Vreede in Maastricht. Martin De- guelle (61), aan de andere kant van het tafel tje, knikt begripvol. „Ie kunt niet meer wat je voorheen wel kon en het kost tijd om dat te accepteren." De twee mannen zijn beiden hartpatiënt en trouwe bezoekers van het Hart&Vaatcafé dat elk kwartaal plaatsheeft in Maastricht. Doel van deze bijeenkom sten is patiënten met hart- en vaatziekten, en hun partners, op een gezellige manier ervaringen te laten uitwisselen. „Even lek ker kletsen, gaat nou eenmaal makkelijker in een kroeg dan in een vergaderruimte", lacht icd-verpleegkundige Bianca Vorster- mans. De medewerkster van het hart- en vaatcentrum Maastricht Universitair Me disch Centrum is een van de initiatiefne mers van het allereerste Hart&Vaatcafé in deze omgeving. In de rest van het land or ganiseren lokale afdelingen van de Hart&Vaatgroep soortgelijke cafés. Daar naast zijn er tal van andere informatie- en lotgenotenbijeenkomsten zoals kookwork- shops en fietstochten. Het gros van de pakweg 40 lotgenoten in Café de Vreede is boven de 60. Ze vinden het fijn te praten met mensen die hetzelf de meemaakten. Deguelle: „Je merkt dat je niet de enige bent, krijgt tips waar je echt iets mee kunt. Soms kun je een ander ge ruststellen met je eigen verhaal." De Hart&Vaatcafés worden altijd opge bouwd rond een bepaald thema. Een pro fessional of ervaringsdeskundige geeft een presentatie die aanleiding geeft om vragen te stellen of met elkaar in gesprek te gaan. Het thema vanavond is 'Weer aan het werk'. Er is één gulden regel: je moet niet te snel willen, maar ook niet te lang wach ten met het oppakken van je baan, zo blijkt uit het verhaal van ergotherapeut Yvonne Curvers van revalidatiecentrum Adelante in Hoensbroek. „Hoe minder hartpatiënten op een gegeven moment hoeven doen, des te minder uit hun handen komt", weet zij uit ervaring. „En dat is niet goed voor hun gevoel van eigenwaarde." Wat kun je doen om de kans op een goede terugkeer op het werk te vergroten? Het antwoord is hartrevalidatie. Maar lang niet alle patiënten kiezen ervoor. Ook omdat ze niet voldoende beseffen dat revalidatie ge richt is op zowel fysiek als psychisch her stel. En dat revalidatie je leert stap voor stap weer aan het werk te gaan en het le ven weer op te pakken. Curvers: „Kenmer kend voor hartpatiënten is de angst voor in spanning, verminderde concentratie, stress en extreme vermoeidheid. Hartrevalidatie helpt mensen beter naar hun lichaam te luisteren en hun klachten te duiden. Voel ik echt iets of is het inbeelding? Als de cliënt wil, bespreken we samen met de be drijfsarts, werkgever of teamleider wat ie mand nog wel en niet kan. Op basis daar van maken we een helder stappenplan. Veel bedrijven schieten tekort in de om gang met zieke medewerkers, omdat ze de kennis niet hebben. Dat zorgt weer voor onnodige spanning die je er als hartpatiënt net niet bij kunt hebben." Heel herkenbaar allemaal, zegt ambtenaar Feij. Het is allemaal gesneden koek voor hem, maar dat maakt niet uit. „Het gaat juist om herkenning en erkenning." Ook Feij wilde na een operatie aan zijn hartklep zo snel mogelijk weer fulltime aan het werk; dat bleek onmogelijk. „Ik was ex treem moe en zat lange tijd thuis. Toen ik uiteindelijk vier uur per dag aan de slag mocht, bleek er geen werk meer voor mij te zijn. Ze wisten niet wat ze met me aan moesten. Ik hield mezelf,een half jaar met niets bezig. Dan loopt je zelfvertrouwen wel een flinke deuk op." Nu liggen er weer genoeg taken op zijn bord. „Toch vind ik het nog altijd vreselijk om klokslag twaalf naar huis te gaan. Ik voel me een klaploper van de maatschappij." „Je moet echt een nieuwe invulling zien te geven aan je leven", erkent Martin Deguel le. In 2011 kreeg de voormalig human re source manager een hartstilstand. Toen hij een jaar later rustig ging joggen volgde een tweede attack. Werken kan niet meer, net zo min als hardlopen, wat hij met een hele rits marathons op zijn naam het allerliefste deed. „Dankzij een gesprek met een ver pleegkundige in het Hart&Vaatcafé kwam ik bij een psychiater terecht. Door therapie vond ik rust en leerde voldoening te zoe ken in andere dingen. Ik ging schilderen, golfen, volgde zelfs een imkercursus om maar iets te blijven doen. Het is niet an ders. Ik ben tevreden hoor, blij dat ik er nog ben. Maar eerlijk is eerlijk: als ik een hardloper zie, springen de tranen me nog steeds in de ogen." Marcel Olde Rikkert is professor in de geriatrie. Het leven oppakken na hartproblemen door Ingrid Beckers illustratie Jos Diender Hartpatiënt Martin Deguelle reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 16