PZ^ Praten over hart- en vaatziekten GEZOND 15 Je eigen netwerk, dat zijn de mensen die je bij nacht en ontij te hulp zullen schieten 16 17 Medisch De Europese Commissie bracht begin maart schok kende cijfers naar buiten over geweld tegen vrouwen uit de Europese lidstaten. Uit interviews (42.000, 1.500 per land) blijkt dat een derde van de vrouwen na het 15e le vensjaar te maken had met lichamelijk of seksueel geweld. Ruim een vijfde is slacht offer van seksueel geweld van de eigen part ner. Een cursus zelfverdediging is het middel bij uitstek om weerbaarder te worden te gen lichamelijk geweld. Voor gevallen van huiselijk geweld bestaat het zogenoemde Aware-systeem, een draagbaar apparaatje waarmee de politie gealarmeerd wordt. Zij beschikt dan direct over alle achtergrondin formatie en de gps-locatie, en kan boven dien live kan meeluisteren. Aware is nog niet in heel Nederland beschikbaar. De Amsterdamse ondernemer Herman Veenstra komt met een nieuwe methode. Hij heeft een armband ontwikkeld die het voor vrouwen onmiddellijk mogelijk maakt hulptroepen in te schakelen. De Sa- felet is een armband waarmee ze in noodsi tuaties hun sociale netwerk kunnen active ren en, desgewenst, 112 alarmeren. „Je ei gen netwerk, dat zijn de mensen die je bij nacht en ontij te hulp zullen schieten. Wat met passanten op straat lang niet altijd van zelfsprekend is. Een vrouw is echt weer loos in deze wereld waarin mensen doorlo pen als er iets gebeurt." Een jaar geleden vielen drie dingen voor Veenstra samen. Er was het gruwelijke inci dent van de dodelijke groepsverkrachting in India; hij las dat er alleen het voorgaan de jaar in Amsterdam 681 aangiften waren gedaan wegens aanranding - dus 2 per dag - én zijn puberdochter begon met uitgaan. Veenstra maakte mee waar veel ouders van uitgaande kinderen mee worden geconfron teerd: je kind is op afgesproken tijd nog niet thuis en neemt bovendien de telefoon niet op omdat de accu van de mobiel leeg is. Gevolg:-grote ongerustheid. Wat moest hij? Traangas meegeven, pepperspray? Dan maar niet 's avonds op straat? Een verbod op rokjes en naveltruitjes? Onaanvaardbaar vindt hij het dat zijn doch- Vrouwen zijn vaker dan gedacht slachtoffer van geweld thuis of op straat. Na een cursus zelf verdediging voelen ze zich vaak veiliger. Met de Safelet, een in Nederland bedachte veilig heidsarmband, kunnen zij binnenkort snel alarm slaan en hulp mobiliseren. De politie vindt het een welkome aanvulling. ter zou moeten opgroeien met een beper king van haar bewegingsvrijheid. Dus stak hij zijn eigen vermogen in de ontwikke ling van de armband. Die sluit geweld wel iswaar niet, maar biedt in geval van nood wel snel, misschien sneller, hulp. De Safelet maakt contact met de smart- phone van de draagster. Die stuurt vervol gens een bericht met daarin de gps-locatie naar het team van 'guardians' (bescherm- engelen) dat zij heeft samengesteld. Van te voren zijn afspraken gemaakt wat in zo'n geval gedaan moet worden. Veenstra: „De telefoon heeft alles wat je nodig hebt. Maar vrouwen hebben hun mobiel vaak in hun tas. Je moet hem bovendien vaak eerst un- locken. Dat red je niet .als je in nood bent. De armband activeert via de telefoon alle alarmbellen." Volgens zelfverdedigingsexpert Stephan Po lak geeft de Safelet een vals gevoel van vei ligheid. „Een aanval met agressie gaat zo verschrikkelijk snel. Je hebt tien, vijftien se conden. Als je wordt gewurgd hooguit vijf, zes. Als je vliegensvlug bent en binnen één seconde op die armband drukt, ben je al kostbare tijd kwijt waarin je jezelf had kun nen verdedigen." Zelfs als je beste vriend op 100 meter af stand staat en een sprint trekt, is die te laat, waarschuwt hij. „En denk je dat je vrienden om tien, elf uur 's avonds meteen ter plaatse zijn? Zelfs de politie heeft er een kwartier voor nodig, en dat zijn profs." Anna (42) is onlangs bij Polak begonnen aan een cursus zelfverdediging nadat ze vlak bij haar woning was aangerand. Verde digingstechnieken zullen haar meer helpen dan een alarmarmband, vermoedt zij. „De aanval kwam onverwacht en alles ging zo snel, dat mijn vrienden nooit op tijd waren geweest. Ik vertrouw liever op mezelf." De politie vindt de armband een welkome aanvulling. „Het enige wat wij kunnen bie den, is 112 bellen. Met één druk op de knop 112 activeren, is beter dan in je tas grabbe len naar je mobiel", zegt woordvoerder Marlous van Eijsden van de Nationale Poli tie. Een pluspunt van de armband is ook dat de politie vanuit de meldkamer contact kan leggen met guardians. „Daardoor kun nen we al meer te weten komen over het slachtoffer voor we ter plaatse zijn." Dankzij het ingenieuze activeringssysteem - aan weerszijden van de pols moet een knop worden ingedrukt - denkt Veenstra valse alarmen grotendeels te vermijden. De politie maakt zich geen zorgen over een stijging: vier op de vijf activeringen van 112 zijn al een 'broekzakgesprek'. Van Eijsden: „Met de safelet is de handeling bewuster. Bovendien kunnen we contact maken met het netwerk van vrienden om te verifiëren of er echt iets aan de hand is." door Marjolijn de Cocq foto PR Zelfverdediging met een armband Herman Veenstra Er kan worden ingetekend op de Safelet die in augustus beschikbaar is. Prijs: 59 euro (alleen eigen netwerk), 79 euro (ook 112). Zie www.safelet.com en www.fra.europa.eu/en/publication/2014/vaw-sur- vey-main-results reageren? gezondheid@depersdienst.nl DINSDAG 29 APRIL 2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15