44 We zoeken geen nieuwe nerds. Wei willen we nieuwe Alexanders Klopping vinden ECONOMIE 13 ■f J o m Gezocht: jonge ICT-tovenaars. Als er niets gebeurt, stevent Europa af op een half miljoen onvervulde banen. iffiiuvM rooi toi ion. BB^JP0ï1è #IN VROLIJK WEEKBLAD U grammeertaal, dan is dat prima. Iemand die bioloog wil worden, doet dat immers ook." ICT'ers aan uit het buitenland. Programmeren voor kinderen be staat niet uit eindeloze rijen nul- Sjoerd Dirk Meijer en Remco Pij- len en enen, Javascript of andere pers zijn niet de enigen met deze ingewikkelde programmeertaal. - Pijpers: „Programmeren is leuk mening. Europees Commissaris Neelie Kroes zegt al jaren dat Ne derland achterop dreigt te raken. stige Alexanders Klopping te vin den, die leren denken aan de toe komstige toepassingen voor de computer. In Groot-Brittannië krijgen leerlingen vanaf deze herfst verplicht les in programme- en leerzaam. En nee, het gaat niet ren. Wij moeten er ook veel meer om het zoeken naar nieuwe Nederlandse bedrijven trekken al nerds. Wel proberen we toekom- aandacht aan besteden. Anders ra ken we achterop." 5 vragen over de dure euro Pakjesbezorger TNT meldde giste ren een omzetdaling van 6,6 pro cent vanwege de dure euro. Vori ge week uitten Heineken, Unile ver, Philips en Akzo eenzelfde klacht. Alle Europese onderne mingen die hun goederen buiten de eurozone verkopen, hebben daar last van. Een dure euro remt de export en belemmert het eco nomisch herstel in Europa. Het kan tot banenverlies leiden als be drijven hun kosten moeten verla gen om concurrerend te blijven. Een Amerikaan moet nu 1,38 dol lar betalen voor een euro. Die koers schommelt flink door de ja ren heen. In de zomer van 2012 kostte een euro 1,22 dollar, in au gustus 2008 was het zelfs 1,60 dol lar en in oktober 2010 maar 0,82 dollar. Nu is er sprake van een zwakke dollar omdat de Ame rikaanse centrale bank (Fed) elke maand nog tientallen miljarden dollars in de economie pompt. Zo lang de werkloosheid in de Vere nigde Staten te hoog is, gaat de Fed daarmee door. Daarnaast wekt de Amerikaanse staats schuld van 17.000 miljard dollar weinig vertrouwen bij beleggers en is de rente in de VS laag. Ja, daar wordt nu over nagedacht. ECB-president Mario Draghi zei twee weken geleden dat zijn bank overweegt meer geld in omloop te brengen, in ruil voor het opko pen van staatsobligaties. Daardoor zal de koers van de euro dalen. Dat is gunstig voor bedrijven die exporteren. De Franse president Francois Hol- lande pleitte begin februari al voor een ingreep om de koers van de euro te drukken. Dat de ECB meer geld in de Europese econo mie gaat pompen, heeft eerder met de angst voor lagere prijzen (deflatie) te maken, dan met de zwakke dollar. Bij deflatie dalen de prijzen en gaan consumenten hun aankopen uitstellen. De Fed heeft al aangegeven steeds minder nieuwe dollars in de Ame rikaanse economie te zullen pom pen, totdat het doel van de onder steuning - lagere werkloosheid in de Verenigde Staten - is bereikt. Daardoor zal de dollar duurder worden. Als de ECB begint met het drukken van euro's om defla tie tegen de gaan, daalt de koers van de euro. Het zijn twee bewe gingen die elkaar dus versterken. Economen van Rabobank en ABN Amro verwachten dat de euro in oktober 1,34 dollar kost. ING gaat uit van een dollarkoers van 1,25 te genover de euro, begin volgend jaar. Consumenten hebben nu profijt van de dure euro. De prijzen aan de pomp gaan direct stijgen als de dollar sterker wordt. Bij een flin ke stijging van de dollar kan de ge vreesde grens van 2 euro voor een liter benzine snel in zicht komen. De olieprijs heeft voor een derde invloed op de brandstofprijs. De rest bestaat uit winst en belastin gen. Wie deze zomer op reis gaat naar de Verenigde Staten, krijgt 13 procent meer vakantie voor zijn geld dan twee jaar geleden. Onlineshoppers die sites als Ebay en Amazon afgrazen, profiteren nu ook nog van goedkope gad gets, spijkerbroeken, sportattribu- ten en dergelijke. Wie ver vooruit kijkt, is slim genoeg om de ko mende weken alvast de sinter klaas- en kerstcadeautjes bij el kaar te winkelen. AMSTERDAM - Kun je via een ba naan muziek uit de computer to veren? Is het mogelijk de traptre den in je huis te veranderen in het klavier van een keyboard? En als dat is gebeurd, kun je dan een eenvoudige compositie uit de computer laten klinken door de trap op en af te lopen? Het lijkt onmogelijk, maar het kan allemaal. Kinderen leren met dit soort toepassingen de eerste stappen van het computerpro grammeren. Via programma's als Makey Makey en Scratch leren kinderen vanaf groep drie van het basisonderwijs al om te gaan met simpele programmeertaal. Remco Pijpers van Stichting Ken nisnet vindt dat kinderen niet jong genoeg kunnen beginnen met de opbouw van digitale ken nis. „Als we dat niet doen, dan ra ken we hopeloos achterop." Vol gens Pijpers moeten scholen daar bij een hoofdrol gaan spelen. „Kin deren zijn de toekomst van de ICT. Volgens allerlei onderzoek kampt Europa al in 2015 met een half miljoen onvervulde vacatu resvoor IT-profëssionals." Vandaag neemt minister van On derwijs Jet Bussemaker (PvdA) een speciale editie van het strip blad Donald Duck in ontvangst, een DigiDuck. Donderdag gaan er 300.000 exemplaren naar de abon nees van het blad en verschijnt het ook online. Sjoerd Dirk Meijer uit Deventer is ICT-professional met een onder- wijsachtergrond. Hij geeft vrijwil lig les op de school van zijn kinde ren. „Op school leren kinderen ook iets van plantkunde, maar dat betekent nog niet dat ze bioloog moeten worden. Met Scratch leer ik ze hoe ze de computer moeten gebruiken, hoe ze het ding naar hun hand kunnen zetten. Je kunt een beeld van een kat laten lopen, maar als je bij het einde van het scherm 'omkeren' programmeert, dan doet die dat ook letterlijk. Dan loopt-ie op z'n kop terug. Ik leer kinderen de juiste comman do's te geven met een simpel pro gramma. Als ze daarna verder gaan met meer ingewikkelde pro- DINSDAG 29 APRIL 2014 110 10 1110 01 101001 1 1 10101 1 11 1 1 1 IC 0111010 1110111 1 001 101 11 SS!.* 111 000-'- -JO.lG I Internetondernemer Alexander Klopping heeft een rol in de speciale digi-Donald Duck, foto Disney De euro is zo duur ten opzichte van de dollar dat Nederlandse be drijven daar flink last van hebben. De pijn neemt af als de dollar duurder wordt, later dit jaar. door Chris van Alem IWie klagen over de dure euro? En hebben zij een punt? 2 Hoe duur is de euro tegenover de dollar en hoe komt dat? 3 Kan de Europese Centrale Bank (ECB) de euro goedkoper maken? 4 Wanneer wordt de euro goedkoper? 5 Heeft de consument voordeel of nadeel van de dure euro? Muziek uit pc via banaan door Wilko Voordouw Remco Pijpers, Kennisnet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13